Öğrenciyken Part-time Yapabileceğiniz İşler

Üniversitede öğrenci olmak başka bir şehirde tutunmak demektir.  Öğrencilik yol — yemek — ulaşım haricinde ders notları, okunan bölüme göre ekstra materyal ihtiyaçları ve kültürel etkinlikler gibi ek masraflardan oluşur. Burs alan öğrenci dahi ek iş yaparak gelir elde etme çabasına girer. Peki öğrenciyken part time çalışabileceğiniz meslekler nelerdir. Türkiye öğrenciler için part time işlerin yoğun olduğu, istihdamın güçlü olduğu bir şehir. Bizde en çok tercih edilen meslekleri sizin için derledik.

Öğrencilerin Part Time Yapabileceği 5 İş 

garson part time öğrenci

 Garson 

Birçok restoran zinciri, kafe, bar ve lokantalar hatta fast food zincirleri öğrenciler için istihdam sağlıyor. Vardiyalı sistem nedeniyle part time garson ilanları oldukça fazla. Öğrencilerin okulunu aksatmadan öğleye kadar veya akşamüstü saatlerinde çalışarak para kazanabilmesi mümkündür. İş ilanlarında öğrenci garson ilanlarına başvuru yaparak öğrenim bursundan daha fazla gelir sağlanabilir.

Çocuk Bakıcılığı

 çocuk bakıcılığı

Çocuk bakıcılığı yeni nesilde şekil değiştirdi ve saatlik sisteme geçiş yaptı. Elbette tam gün çocuk bakıcılığı daha yaygın ve tercih sebebi fakat çalışan kişilerin akşam etkinliklerinde veya hafta sonu iş planlarında çocuklara bakmak için saatlik bakıcı ve dadılara ihtiyacı bulunuyor. Bu tür ihtiyaçlara genel olarak öğrenciler karşılık veriyor. Öğrenci bakıcılar aynı zamanda çocukların eğitimlerine de olumlu yönde destek verip rol model olduklarından oldukça ilgi görüyor. Part time çocuk bakıcılığı öğrencilerin sorumluluk almayı öğrenmesini aynı zamanda para kazanmasını sağlıyor.

Yedek Personel

 satış yedek personel

Perakende satış mağazaları, AVM’ler, gıda sektörü ve daha birçok ticari kuruluş bayram, festival, yılbaşı gibi özel zamanlarda yoğunluk için yedek personel ilanları oluşturur. Part time yedek personel veya tam gün personel şeklinde açılan ilanlar öğrenciler için birkaç günlük süren, yüksek kazanç sağlayan iş fırsatları arasında yer alıyor.

Kedi & Köpek Bakıcılığı

 evcil hayvan

Yurtdışında oldukça yaygın olan kedi — köpek bakıcılığı Türkiye’de de son zamanlarda görülmeye başladı. Öğrenciler sosyal medyada part time köpek bakıcılığı şeklinde ilan oluşturabilir veya bu tarz hizmetler için part time eleman arayan ajanslara, şirketlere çalışan kaydı oluşturabilir.

Anketör

 anketör

Öğrenciler için part time iş ilanları arasında genellikle anketörlük yer alır. Part time anketörlük ilanları öğrencilerin ders programını aksatmadan anket doldurarak para kazanmalarını sağlar. Üniversitede okuyan öğrenciler için anket doldurtmak kolaydır. Çoğu araştırma şirketi gençleri hedef alan anketler hazırladığından üniversite ortamında binlerce kişiye ulaşıp kısa sürede gerekli anket limitini doldurmak öğrenciler için pratik bir yoldur.

3 yorum

  1. Hafta içi akşam 20:00 den sonra ve hafta sonu 16:00 dan sonra iş arıyorum

  2. Merhabalar.Ben Sıla Beyza Tosun.21 yaşındayım.Türk Hava Kurumu Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde okuyorum.1.sınıfım.Hem okurken hem de para kazanmak istiyorum.İngilizce-Türkçe ya da Türkçe-İngilizce çeviri yapabilirim kelime sayısı önemli değil.Yeni başlayacağım için ve metin boyutuna göre değişeceği için fiyat 50-400 tl arası düşnüyorum.Ayrıca ödev de yapabilirim.Hazırlık sınıfımı 95 ortalama ile bitirdim Toefl’da 485 e denk geliyor.Umarım irtibata geçersiniz,şimdiden teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir