Part-time Çalışanların Yasal İzin Hakları

Part-time Çalışmakla İlgili Bilmeniz Gerekenler

Çok sayıda araştırma, iş arayanların artık daha esnek iş arama eğilimleri gösterdiğini ortaya koyuyor. Part-time, serbest, yarı zamanlı çalışma biçimi için İş Kanunu’nda yapılan tanımlama; İşçinin normal haftalık çalışma süresinin, tam süreli iş sözleşmesiyle çalışan emsal işçiye göre önemli ölçüde daha az belirlenmesi durumunda; sözleşme kısmî süreli iş sözleşmesidir.

Part-time çalışma, aslında batı ülkelerinde oldukça yaygın bir çalışma şeklidir. Türkiye’de ise 2003 yılında 4857 Sayılı İş Kanunu’nun 13. Maddesi ile düzenlenmiştir. İş Kanunu’nda yapılan tanımlamada süre belirtilmemiş olmasına rağmen, Çalışma Süreleri Yönetmeliği’nin  6. Maddesinde haftalık normal çalışma süresinin 2/3 oranına kadar yapılan çalışmalar olarak belirlenmiştir. Normal çalışma süresi aksi belirlenmediği sürece 45 saattir ve dolayısıyla  part-time çalışma süresi haftalık 30 saat olacaktır.

Bir part-time (kısmi süreli) çalışanın yasal izin hakları nelerdir?

Eşitlik ilkesine göre çalışanlar arasında menfaatler ve haklar açısından farklı davranılamayacağı için, tam zamanlı bir emsal çalışana tanınan tüm haklardan, part-time (kısmi süreli)  çalışanlar da (bir günlük part time, iki günlük part time, üç günlük part time gibi kendi şartlarına uygun süreleri tercih edebiliyorlar,  bir haftalık da çalışsanız prim, yakacak yardımı, iletişim yardımı ve benzeri ödemeler hak ediliyor.

Tam zamanlı olarak yapılan çalışmalarda 6 gün süre ile çalışma yapılması sonucunda 7. gün hafta tatili (çalışılmadığı halde ücreti ödenen gün) olarak kullanılır. Dolayısıyla part-time olarak çalışan haftalık 30 saat çalışması halinde hafta tatili olarak (çalışılmadığı halde ücreti ödenen gün) bir gün içinde yaptığı çalışma saati kadar ödemeye eklenir. “Mesela B ehliyetli part time iş” ilanına başvuran kişi; tıpkı tam zamanlı çalışan gibi yıllık izin yönetmeliğinde kıdeme göre belirlenen gün kadar yıllık izin hak eder.

İlgili ay kullanılan yıllık izin gün sayısı içerisinde toplam part-time çalışacağı süreye istinaden ödemesi yapılır. Yani haftada 30 saat çalışan birinin bir hafta yıllık izinli olması halinde ücret ödemesi içerisinde yıllık izinli gün sayısı 4 (30 /7,5 saat)  olacaktır.

Pariyer Blog’ta ilerleyen haftalarda, part time ve freelance çalışmak ile ilgili aklınıza gelen soruları cevaplıyor olacağız. Yeni nesil iş bulma platformu Pariyer.com’u dilerseniz hemen ziyaret edebilirsiniz.

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir