Nasıl ve Nerede Part-time İş Arıyoruz?

Part-time İş Arama: Pariyer.com

Günümüzde internette bireysel olarak yaptığımız her arama, araştırmacıların toplum davranışlarını uzun süren saha araştırmalarına değil; çok daha kısa sürede ve az maliyetle yapılabilecek dijital araştırmalara yönlenmesini sağlıyor. Google’a yazdığınız her kelime, uzmanların toplumların makro düzeyde davranış değişimlerini anlamasına yardımcı oluyor.

Biz bu davranış değişimine, çok daha küçük ölçekte ve yalın olarak part time istihdam piyasında bakalım. Part time iş arayan kişiler özelinde baktığımızda değişik trendler görüyoruz. İnternet kullanıcılarının arama alışkanlıkları incelendiğinde öne çıkan bazı örnekler şöyle: Küçükçekmece part time iş ilanları, part time iş Çanakkale, part time iş Çekmeköy, part time iş ücretleri, part time iş Ümraniye, part time iş Üsküdar… Bu gibi örneklere baktığımızda şehirleşme artarken, ilçeler daha kalabalıklaştıkça alışveriş merkezleri ve ilçeler için lokasyon bazlı iş ilanlarında artış gözlemliyoruz. Bu gibi örneklere bakıldığında şehirleşmenin, iş ilanlarını kategorileştirmede ilçeler bazından alışveriş merkezleri ayrımına dek özelleştiğini görüyoruz. Özellikle şehir bazında; “Ankara’da iş ilanları” başlıklı ilanlar dikkati çekiyor. “Olivium part time iş ilanları”, “Part time iş Çorlu”, “Part time iş Çorum” gibi seçenekler lokasyon bazındaki ayrımın büyük şehirlerle sınırlı olmadığını gösteriyor.

Bir diğer trend de kişilerin artık iş değil, işveren seçmeye eğiliminin artması. Örneğin, “H&M Ankara part time iş” gibi bir sorgu çok daha fazla kişi tarafından kullanılmaya başlandı. “Part time iş 2015” gibi yıllları gösteren ilanlar; “part time iş 2017”, “k.maraş part time iş ilanları 2015”,  “ordu part time iş 2015” gibi versiyonlar da istatistiki olarak; %17 artış oranında ilgi görmekte.

İş dünyasını gözlemlediğimizde hafta arası part time iş 16, hafta sonu part time iş 17 yaş gibi alt kategoriler var. Bu da alışageldiğimiz iş ilanlarındaki farklılıkları, iş ve işçi bulma kurumu ile dijital platformlarındaki değişimleri gösteriyor.  “Part time iş, 18 yaş altı” ilanlarının açıkça verildiği iş dünyasının arz talep dengelerindeki değişen ekonomik bakış açılarındaki, 360 derece gelişmeleri göstermekte.

Ücret kategorisi bazındaki ayrımlar da, ilk bakışta dikkat çekiyor. “Part time iş 1000 tl” – “part time iş 2000 tl” maaş gibi daha nokta atışı iş bulmak isteyen bir kullanıcı grubunun mevcut olduğunu görüyoruz.

Son 20 senede en çok eleman açığı görülen mesleklerden birinin; inşaat sektöründen imalat sanayine kadar ilgi gören bir iş kolu olan iş güvenliği uzmanlığı olduğunu da yine Google gibi arama motorlarında yapılan sorgularda görüyoruz.

Pariyer.com’da bütün bu arama sorgularını doğrudan ve kolaylıkla yapabilirsiniz. Pariyer.com ekibi olarak size doğru lokasyon, doğru zaman ve en önemlisi aklınızdaki ücrete en yakın işler için işverenlerle iletişime geçmeniz için en kestirme yolu sunmak üzere çalışıyoruz. İlanlara göz atmak için tıklayın.

3 yorum

  1. hafta içi 08:00 den ve hafta sonu 16:00 dan sonra part iş arıyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir