2018’in Trendi: Part-time iş, full time hayat

Dünyanın her yerinde milyonlarca şirket çeşitli işlerini ve projelerini yürütmek için part-time veya freelance çalışanlar arıyor. Siz de şirketler için yarı zamanlı çalışabileceğinizi ve iyi bir gelir elde edebileceğinizi biliyor muydunuz? 2018’den işle ilgili beklentileri olanlar, bu yazımız sizin için. Derlediğimiz popüler part-time meslekler listemizden dileğinizi seçip, becerilerinizi şimdiden geliştirmeye başlayabilirsiniz. Part time iş, full time hayat! Sizce de güzel olmaz mı? Hadi listemizde neler var bir bakalım.

Web Sitesi Geliştirme ve Tasarım

İş tanımı: Hepiniz web sitesi geliştirme ve tasarımın ne demek olduğunu biliyorsunuz. Tasarım yapmanız, web sitesi için kod yazmanız ve siteyi zamanında müşterinize teslim etmeniz gerekiyor.

Gereklilikler: Tasarım ve kodlama bilmeniz, çeşitli yazılım geliştirme kitleriyle ilgili uzmanlaşmanız gerekiyor.

Freelance Yazarlık ve Metin Yazarlığı

İş tanımı: Birden çok müşteri için yazı yazmanız gerekiyor. Freelance yazarlık, hayalet yazarlıktan bir websitesi ya da blog için yazı yazmaya kadar her tür yazı işi olabilir.

Gereklilikler: İyi yazabilmeli ve kısa bir zaman aralığında elinizdeki makale ya da denemeleri bitirebilme kabiliyetine sahip olmalısınız.

Sosyal Medya Yönetimi ve Topluluk Yöneticiliği

İş tanımı: Sosyal medya yönetimi veya topluluk yöneticiliği işleri herkese uygun değildir, çünkü tecrübe gerektirir. Bu işte LinkedIn, Google Plus gibi platformlar hakkında bilgi sahibi olmalısınız.

Gereklilikler: Tüm sosyal medya platformlarında nasıl etkileşim edinebileceğiniz hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir. Bütün sosyal medya platformlarını güncelleyebilmeli ve yönetebilmelisiniz.

Öğretmenlik ve Özel Ders

İş tanımı: Skype ya da Google Hangout’dan çevrimiçi ders vermek. Bu iş oldukça basit, çeşitli seanslar organize etmeli ve öğretmenlik yapmalısınız.

Gereklilikler: Ders vereceğiniz konuyla ilgili eğitim almış olmanız ve yüz yüze eğitim deneyimine sahip olmanız beklenir. Ve tabi ki öğrenci referansları da sizi bu konuda oldukça destekleyecektir.

Grafik Tasarım

İş tanımı: Grafik tasarım tamamen farklı bir alandır. Basılı ya da elektronik medya için müşterilerinize logolar tasarlayabilir ve büyüleyici illüstrasyonlar yaratabilirsiniz.

Freelance dünyasında grafik tasarımcılara talep oldukça fazladır.

Gereklilikler: Grafik tasarım öylesine yapabileceğiniz bir iş değildir. Grafik tasarımla ilgili profesyonel olarak bir eğitim görmüş ve deneyim kazanmış olmanız gerekir. Özellikle logo tasarımıyla ilgili olmak üzere yaratıcı tasarım deneyimine sahip olmalısınız. Ayrıca markalaşmayı nasıl yapacağınızı da bilirseniz müşterilere kolayca ulaşabilirsiniz.

Fotoğrafçılık

İş tanımı: Serbest fotoğrafçılık, en popüler freelance işlerinden biridir. Belki de daha önce bahsetmeliydik!

Gereklilikler: Elbette öncelikle fotoğrafçılık için tutku duymalısınız. Biraz deneyimli olmanız da size oldukça fayda sağlayacaktır. Portfolyonuz etkileyici olmalı, fotoğraf düzenleme ve dijital rötuş işlemlerine de aşina olmalısınız.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) ve SEM

İş tanımı: SEO evden yapılabilecek işler arasında oldukça popülerdir. Bir websitesinin arama sonuçlarında olabildiğince ilk sıralarda çıkmasını sağlamanız gerekiyor. SEM ya da arama motoru pazarlaması da aynı şey.

Gereklilikler: SEO ile ilgili her şeye hakim olmalı, Google’da nasıl üst sıralarda yer alabileceğinizi ve Google’ın nasıl işlediğini biliyor olmanız gerekir.

Mobil Uygulama Geliştirme

İş tanımı: Apple ve Windows gibi işletim sistemleri için uygulama geliştirmek, günümüzde popüler  işler arasında. Bunun için müşterileriniz için mobil uygulamalar geliştirmeniz gerekir.

Gereklilikler: Mobil uygulama geliştirmek için öncelikle bir tutkuya sahip olmanız gerekiyor ve tabi ki kod bilgisine. Daha önce uygulama geliştirmiş ve deneyim kazanmış olmanız da elbette şart.

Veri Girişi İşleri

İş tanımı: Veri girişi işleri yeni bir meslek değildir, dolayısıyla veri girişi hakkında birçok şey biliyor olabilirsiniz. Görseller görmeniz ve bunları bir Word dosyasına dökmeniz gerekir. Belirli sayfa sayılarını bir günde bitirmeniz gerekir.

Gereklilikler: Dakikada en az 30 ila 40 kelime yazma hızına ve sabrına sahip olmanız gerekir.

Ses ve Video Prodüksiyon

İş tanımı: Ses ve video üretimi, yaratıcı tasarım kapsamına giren mesleklerdendir.

Gereklilikler: Burada ses düzenleme, kayıt yapma ve ses – video üretme hakkında bilgi sahibi olmak zorundasınız. İşi freelance olarak yapabilmeniz için bazı iş tecrübeleriniz olmalıdır.

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir