Part-time İşinizi İkiagi ile Keşfedin!

İşimizde daha mutlu nasıl olabiliriz?

Birden fazla konuda yeteneğiniz ya da denemek istediğiniz birden fazla iş olabilir. Part-time işinizi seçerken uygulayabileceğiniz yeni bir tavsiyemiz var: Vakit kaybetmeden İkigai’nizi keşfedin! Japonca “iki”; yaşam, “gai” ise etki, sebep anlamına geliyor. Yaşama sebebiniz kısaca…Japonlar İkiagi’yi sabahları bizi yataktan çıkaran şey olarak tanımlıyor.

BBC’nin aktardığı bilgilere göre, bu konuda en güncel araştırma 2010 yılında Central Research Services tarafından yapılmış. Ve 2000 Japon erkek ve kadın üzerinde yapılan ankette katılımcıların yalnızca yüzde 31’i işlerini “İkigai”lerine uygun olarak değerlendirmişler. Türkiye’de bu oranı sizler gibi biz de merak ettik. Sizce sizin İkigai’niz ne olabilir? Yaşama sebebi deyince aklımıza genellikle ilk sırada sevdiklerimiz geliyor. Oysa bir gerçek var ki günümüzün ortalama 8-9 saatini çalışarak geçiriyoruz. İşte bu da İkigai sebebimizi bulmak için okları nereye çevirmemiz gerektiğiyle ilgili önemli bir detay. Hem daha kısa zaman çalışıp, hem de daha mutlu nasıl olabiliriz?

Çok yoğun olduğunuzu, bu keşfe ayrılacak vaktinizin olmadığını tahmin edebiliyoruz. Çoğunlukla insanlar 40 yaşından sonra sevdiği ve değer verdiği şeyler üzerinde düşünmeye başlar; ama Japonlar bunu ömür uzatan önemli bir konu olarak değerlendiriyorlar. Sizce de kendiniz için bunu yapmaya değer değil mi? Yılın ilk haftası bizce bu keşif için harika bir zaman! Keşfedin ve “part-time iş, full time hayat” başlasın!

Bu keşif yolculuğunda öncelikle kendinize sormanız gereken önemli soruları sıralamakla başlayalım.

  • Ne yapmayı seviyorsunuz? (Tutkunuz)
  • Dünyanın sizce neye ihtiyacı var? (Misyonunuz)
  • Hangi alanlarda iyisiniz? (Yetenekleriniz)
  • Nasıl para kazanabilirsiniz? (Uzmanlık alanlarınız)

Bu sıraladıklarımızın birleştiği nokta bizim İkigai’mizi gösteriyor. Bu sorulara cevap verirken yaptıklarınıza, başarılarınıza ve deneyimlerinize bakın. Bunların arasında sizi heyecanlandıran, kısa zamanda ortaya birşeyler koyabildiğiniz, aslında size pek de iş gibi gelmeyen hangi çalışmalar var? Düşünün… Hangi ihtiyacı karşılarken hem mutlu olabilir, hem de para kazanabilirsiniz? Cevaplarınızı yazın, acele etmeyin. Bunları çevrenizde gözlem yeteceğine güvendiğiniz kişilerle beraber mutlaka değerlendirin. Bu keşif, hayatınız için büyük bir fırsat elbette ama İkigai’nizi bilmek yeterli değil. Part-time işinize ulaşmak için ufak adımlar atmaya hemen başlamalısınız. “Part-time iş, full time hayat” başlasın! Pariyer.com bu yolculukta hep yanınızda!

ikigai, part time
part-time ikigai

2 yorum

  1. Ben Arapça öğretmeniyim.Aynı zamanda part time olarak oriflame danışmanıyım.Sitenizi çok beğendim,tasarım ve kullanım açısından çok güzel,mutlaka sevdiğimiz işi yapmalıyız,bu bizi başarıya götüren en önemli şeydir…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir