Altınokta Körler Derneği İstanbul Başkanı ile Röportaj

“Firmaların kafalarındaki ön yargıları kaldırabilmeleri için bir süreliğine görme engellileri denemek için işe almaları gerektiğini düşünüyorum. Görme engelliler hakkında sağlam ve bilime dayalı bilgiler edinmeliler.” İstanbul Şube Başkanı Ziya Özdem 

Pariyer.com ekibi olarak engelli bireylerin iş ve istihdam piyasasına ne kadar ulaşabildiğini ve bu süreçte karşılaştıkları zorlukları anlamak için çalışıyoruz. Part time iş olanaklarından daha fazla engelli bireyin yararlanması için çok önemsediğimiz bir konu. Bu kapsamda başta İstanbul olmak üzere Türkiye genelinde engelli bireylere yönelik çalışan dernekler ile iletişime geçiyor ve projelerini dinliyoruz. Altınokta Körler Derneği İstanbul Şubesi Başkanı olan ve Altınokta Körler Derneği Genel Merkez Başkan Yardımcılığını yürüten Ziya Özdem ile bir araya geldik ve Ziya Bey vesilesiyle 1950 yılında kurulmuş olan bu köklü derneği daha yakından tanıma fırsatı bulduk. Bu röportaj ile görme engelli bireylerin dünyasına bir adım daha yaklaşmak isterseniz, buyurun okumaya.

1) Bize biraz kendinizden bahseder misiniz? Mesleğiniz nedir?

24.03.1968 Giresun doğumluyum. Evliyim bir kızım var. 23 yıldır öğretmenlik yapıyorum. İlköğretim ve lise eğitimi Giresun’da, üniversite eğitimimi İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü’nde tamamladım. Kitap okumayı, şiir yazmayı ve günlük gazeteleri takip etmeyi severim. 1989 yılından itibaren görme engellilerle ilgili sivil toplum kuruluşlarında aktif görevlerde bulundum. Şu an Altınokta Körler Derneği İstanbul Şubesi Başkanlığını ve Altınokta Körler Derneği Genel Merkezi’mizin Başkan Yardımcılığını yapmaktayım.

2) Altınokta ile yollarınız nasıl kesişti?

Üniversite yıllarında arkadaşlarım önerisiyle kesişti.

3) Görme engellilerin bir günü nasıl geçiyor? Burada neler yapıyorlar?

Kitap okumayı sevenler kitap okuyor, kurs almak isteyenler kurslara katılıyor (Bilgisayar, Diksiyon, Müzik ,Yabancı Dil, Makrame vb.). Ayrıca önemli gün, hafta ve aylarda çeşitli etkinliklerimiz olmakta, bu etkinliklere katılım göstermekteler. “Evde Destekleyici Eğitim” projemiz sayesinde gönüllülerimiz öğrencilerin çalışmalarına yardımcı olmaktadırlar. Bunun yanında 2012 yılından itibaren kurduğumuz rehberlik ve psikolojik danışmanlık servisimizden faydalanmaktadırlar. Derneğimize gelerek boş vakitlerini lokal bölümde eğlence amaçlı domino oynayarak geçirmektedirler.

4) Toplam kaç üyeniz var? Bu üyelerin engel durumları nasıl?

İstanbul Şubemizin 1.300 üyesi, Genel Merkezimizin 10.000 üyesi bulunmaktadır.
% 40 – 100 oranı arasında değişmektedir.

5) Altınokta Körler Derneği olarak en çok destek aldığınız kurumlar hangileri?

Belediyeler ve şirketler, kişiler.

6) Görme engelliler arasında işsizlik oranları nasıl? Buna yönelik yapılmış bir çalışma var mı?

İnsanlar görme engellilerin gözleri görmedikleri için hiçbir işte faydalı olamayacaklarını düşünmektedirler. Bu yüzden bugün Görme engellilerin işsizlik oranı yüksektir. Eğitimler vererek santralda çalışmaları için kurslar verilmektedir.

7) Görme engellilerin iş ararken yaşadığı en büyük zorluklar nelerdir?

Görme engellilere karşı üretilmiş ön yargılar elbette. Örneğin; insanlar faydalı olmaktan ziyade zararlı olabileceklerini düşünüyorlar.

8) Tecrübelerinize göre, görme engellilerin en yaygın olarak yaptığı ve başarılı olduğu meslekler nelerdir?

Avukatlık, Öğretmenlik, Çağrı Merkezi Personeli, Ofis Boy, Santral, Temizlik vs. aslında imkan sağlanan her türlü işi yapabilirler.

9) Part-time çalışma görme engelliler için sizce tercih edilen bir çalışma biçimi mi? Eğer öyleyse, sizce için avantajları neler?

Evet. Görme engellilerin dokunma hisleri kuvvetli olduğu için özellikle el işlerinde başarılıdırlar. Ayrıca bir görme engellinin başarısızlığı bütün görme engellilere yüklenmemeli, her görme engelli çalıştıkları işlerde başarılı olmuştur.

10) İşverenlere görme engelli çalışan istihdam ederken dikkat etmeleri için vermek istediğiniz öncelikli mesajlar neler?

Firmaların kafalarındaki ön yargıları kaldırabilmeleri için bir süreliğine görme engellileri denemek için işe almaları gerektiğini düşünüyorum. Görme engelliler hakkında sağlam ve bilime dayalı bilgiler edinmeliler.

Pariyer.com, engelli bireylerin iş ve istihdam piyasasına katılmalarını sağlamak için çalışıyor.

2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir