Gelecek, Part-time ve Freelance Mesleklerde!

Gelecek hızlı geliyor. İş hayatı nasıl değişecek dersiniz?

İş hayatında artan rekabet ortamının günümüze yansıyan en önemli parçası, işverenlerin daha aktif ve verimli bir çalışma ortamını çalışanlara sunabilmesi olarak gözüküyor. Bu nedenle freelance, part time, uzaktan çalışma, esnek ve mobil çalışma eğilimi, dünya çapında giderek yaygınlaşan konular. Bu haftaki blog yazımızda bu konuda yapılan araştırmalara bir göz atalım.

McKinsey & Company tarafından 2017’de gerçekleştirilen bir çalışma, gelecek birkaç yıl içinde mesleklerin yüzde altmışında yaklaşık her üç görevin birinin bilgisayarlar tarafından yürütüleceği sonucuna ulaştı. Çoğu işletme, bu yeni çalışma sistemine ayak uydurmak için düzenlemeler yapmaya çoktan başladılar bile. Teknolojideki gelişmelerin bu denli hızlanması, son 15 yılllık ilerlemeyi 1 yıl içinde yaşayacağımızla ilgili haberler bu raporla, çoğumuzun kafasında dönüp duran sorulara bir nevi açıklık getirmiş diyebiliriz.

part time iş, verimli çalışma, pariyer, iş arayan, işveren
Part time ve freelance iş ilanları artıyor!

İş hayatımız ve iş yapış şekillerimiz nasıl değişecek?”

PwC tarafından daha önce gerçekleştirilen “The Future of Work” araştırmasında da, 2022’de şirketlerin çalışma hayatına yaklaşımını ele alan 3 farklı senaryodan bahsedilmiş. Bu senaryolar mavi, yeşil ve turuncu senaryolar olarak sıralanıyor.

Mavi senaryoda en yetenekliler işe alınıyor ve performans önemseniyor. Yeşil senaryoda sosyal sorumluluklar öne çıkıyor. Yöneticilerin çalışanlara iş hayatlarını kendi hayatları çerçevesinde şekillendirmelerine yardımcı olmaları bekleniyor. Turuncu senaryoda teknoloji ön planda gözüküyor. Kurumlarda dış kaynak kullanımı ve daha az işe alım öngörülüyor.

Türkiye’deki araştırma sonuçlarına göre; katılımcıların yüzde kırk altısı turuncu senaryo ile uyumlu şekilde farklı kişilerin amaca yönelik olarak ve ekonomik şekilde işe alınması yaklaşımını tercih etmişler. Yüzde otuzbiri mavi senaryodaki gibi en iyileri işe alıp uzun dönem iş güvencesi sağlamayı tercih ederken, yüzde yirmi üçü yetenek yönetimi stratejilerinin kurum için esas olan sosyal bilinç ve bu değerler ile eşleşen kişiler üzerine kurulacağını belirtmişler.

Genel olarak önümüzdeki 10 yıl içerisinde iş yapış şekilleri üzerinde en büyük etkiye sahip olacak konu sorulduğunda öne çıkan konular; esneklik, freelance ve part time çalışma ve mobilite olmuş. Bu demek oluyor ki, part time ve freelance iş olanakları artıyor ve daha da artacak. İşte bu yüzden Pariyer.com olarak hedefimiz, part time ve freelance iş istihdamına katkı sağlamak.

1 Yorum

  1. Evet,özellikle hanımlar part time işlerde daha rahat ediyorlar çünkü hanımların işten eve geldiğinde de işleri bitmiyor maalesef ve tam zamanlı çalıştığında çok yoruluyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir