Çünkü Kadınsak Yaparız!

Dünya Kadın Emekçiler Günü

Pariyer Blog’ta Mart ayı boyunca konumuz hep “KADIN” olsun istedik! Dünya Kadın Emekçiler Günü için hazırladığımız bu haftaki blog yazımızda, World Economic Forum, The Credit Suisse Research Institute, TÜİK ‘in raporlarını incelemeye devam ediyoruz.

Kadın İstihdamı ve Çalışma Saatleri

TÜİK verilerine göre; 2017 Kasım ayı verilerine göre kadın çalışanların % 34’ü yasal tam zamanlı haftalık çalışma süresi olan 45 saatin üzerinde çalıştırılıyor. Ve bu kadınların yaklaşık üçte biri kayıt dışı. Part time işlerde çalışan kadınlara baktığımızda ise tablo daha da dramatik bir hale geliyor. Haftalık 1- 16 saat arası çalışan kadınların %87’si, haftalık 17-35 saat çalışan kadınların ise %67’sinin kayıt dışı istihdam edildiği görülmektedir.

iş gücü, istihdamı, kadın, çalışan kadın, part time iş
Pariyer.com, kadınların iş hayatına dönebilmelerine, daha çok üretebilmelerine ve kariyer planlarına destek olabilmek için var gücüyle çalışıyor.

Kadınların İşgücüne Katılımı ve Ücret Durumu

Kadınların işgücüne katılmalarının önündeki büyük engellerden biri toplumsal cinsiyet rollerine dayalı sorumluluklar. Hem iş hayatı ve hem de evdeki sorumlulukların neredeyse tamamını yüklenen kadınlar, zaman ve emek konusunda çok daha fazla performans sergilemek durumunda kalıyor. Toplumsal yapının çocuk, yaşlı ve hasta bakım sorumluluğunu daha çok kadınlara yüklemesi, kadınların çocuk sahibi olduktan sonra iş hayatından çekilmesine sebep oluyor. Çünkü Dünya Ekonomik Forumu’nun raporuna göre karşılığı ödenmeyen bu çalışmalar kadınların günlük zamanının %75’ini, erkeklerin zamanının %24’ünü alıyor. Bunun basit çözümünün ev işlerini paylaşmak olduğu gerçeği yerine, kadınlar iş yaşamının onlar için uygun olmadığı fikrine doğru sürükleniyor. Toplum baskısı, medya, yanlış rol modeller ve çekirdek aile içindeki geleneksek görüşler bu fikri besliyor.

Öte yandan, ev işlerinde ve bakım işlerindeki görünmeyen ve karşılığı ödenmeyen emeğin gerçekte karşılığının hesaplanması mümkün. Son 10 senedir bu konudaki çalışmalar hız kazandı. Şu anda Birleşmiş Milletler’in üzerinde çalıştığı emek hesabı çalışmalarının sonuçları yayınlandığında buradan sizleri bilgilendireceğiz.

Kadın Çalışanların Şirket Performanslarına Etkisi

The Credit Suisse Research Institute tarafından 2016 Eylül ayında yayınlanan uluslararası bir araştırmaya göre; yönetim kadrosunda kadın yöneticilerle çalışan firmalar sadece erkek yöneticilerin görev aldığı firmalara göre daha yüksek performans gösteriyor. Araştırmadaki önemli bir sonuç; üst düzey yönetim kadrosunun en az %15’i kadın olan şirketlerin, kadın yöneticilerin %10’un altında olan şirketlere göre %50 daha kârlı olduğunu ortaya koyuyor. İşte bu bazı şeyleri değiştirmek için çok gerçekçi bir neden… Bu yüzden girişimler, destekler ve yoğun çalışmalar hız kesmeden devam ediyor.

Pariyer.com’da kendi üzerine düşen sorumluluğun farkında olarak daha çok kişiye ulaşmaya çalışıyor. Günümüzde çoğu işveren firmalar, çalışanların performanslarını daha üst düzeye çıkarabilmek için part-time ve freelance çalışma imkanını sunmaya başladılar. Uzaktan çalışma imkanı ve kendi iş saatlerini ayarlayabildikleri part time iş fırsatları başta kadın olmak üzere çalışanlara sunacağı esneklik nedeniyle verimliliği de arttırıyor gözüküyor. Pariyer, kadınların iş hayatına dönebilmelerine, daha çok üretebilmelerine ve kariyer planlarına destek olabilmek için var gücüyle çalışıyor. Son olarak yeniden ve yeniden #KadınsanYaparsınKadınsınYaparsın hashtagimizle “Kadınlar çalışır, Türkiye kazanır” diyoruz! Hepinizi Pariyer’deki iş ilanlarını incelemeye davet ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir