Ramazan Ayında Çalışmak ve Part-time İş Seçenekleri

İstihdam Piyasasında Hareketlilik

Ramazan ayı yaklaşıyor, zaten yorucu olan iş hayatında günlerin uzun ve sıcak olması, hem oruç tutanları ve hem de tutmayanları farklı şekillerde etkiliyor. Bazı firmalarda işverenler, Ramazan’da oruç tutan çalışanları için, işyerinde yemek çıkarmıyor ya da yemek masrafına katlanmıyor. Oruç tutmayan çalışanlar bu noktada zor durumda kalabiliyor. İşten biraz daha erken çıkabilmek ve iftara yetişebilmek gibi konular pek çok çalışan için bu ay da oldukça önemli hale geliyor.

Ramazan ayının yarattığı iş hacmi şimdiden istihdam piyasasında hareketliliğe neden olmuş durumda. Özellikle yiyecek ve içecek sektöründe istihdam artışına sebep olmasıyla Pariyer’de şimdiden garson, aşçı, komi, barista ve mutfak personeli talepleri belirgin bir seviyede yükseldi. Öte yandan, Ramazan ayından en çok etkilenen çalışanlar da yine yiyecek ve içecek sektöründe bulunuyorlar. Tam da bu noktada daha verimli bir çalışma ortamı yaratmak için part time ve dönemsel çalışmak bir çözüm olabilir mi? İstanbul’un ünlü restoranlarından birinde hem işverene hem de çalışanlara bu soruyu yönelttik. İşverenler gözünden Ramazan ayında part time çalışan istihdam etmek bir “zorunluluk”. Zira çok yüksek sayıda masaya aynı anda hizmet verilmesi gerekliliği ile müşterilerin her zamankinden daha sabırsız olduğu gerçeği birleşince mutfak ve servis operasyonu yönetmek ve hizmet kalitesini korumak her zamankinden çok daha zor. Bu nedenle restoran sahibi Ramazan ayında çalışan sayısını 2.5 katına çıkardıklarını belirtiyor. Çalışanlar açısından bakıldığında da Ramazan ayı yılın geri kalanına kıyasla çok daha zorlu geçiyor. Uzayan oruç saatlerinin ve kısalan uyku sürelerinin işteki verimliliklerini bir miktar düşürdüğünü itiraf ediyorlar. Görüşülen garsonların tamamı Ramazan ayı boyunca part time çalışmak isteyeceklerini iletiyorlar.

garson, aşçı, barista, mutfak personeli, sezonluk iş, günlük iş
Garson, aşçı, komi, barista ve mutfak personeli iş ilanları Pariyer.com’da!

Olaya kanunlar açısından bakalım. İş Kanunu ile belirlenmiş ara dinlenmeleri süresi günlük çalışma süresi 7.5 saatten fazla olan işçilere 60 dakika olarak belirlenmiştir. Ramazan ayında oruç tutan çalışanlar, bu süreyi çay içmek veya yemek yemek için kullanamayacakları için işe geç gelmeyi veya işten erken çıkmayı düşünebilirler. Ancak Yargıtay 9.H.D, 2008 yılında bu yönde bir karar vererek ara dinlenmelerin çalışma süreleri içerisinde kullanılması gerektiğini vurgulamıştır. (1) Fakat işveren dilerse daha sonra telafi edecek şekilde oruçlu çalışanlarının erken çıkmalarına izin verebilir. Önerilense oruçlu çalışanın, çay içmese de yemek yemese de ara zamanı değerlendirip dinlenmesi ve dikkatini toplamasıdır. Böylelikle işine daha verimli olabilecektir. Ramazan ayında işleri yoğun olmayan işyerleri, tüm ay boyunca işçilerine izin verebilirler.

Özellikle çok sıcak olan illerimizde bazı sektörlerde işçiler, oruç ve sıcaklık nedeniyle işlerini iftardan sonra yapmaktadır. Gündüzleri oruç tutan tekstil ve inşaat işçileri, iftardan sonra yoğun bir tempoyla çalışıyorlar.

Oruç tutmak çalışan insanları oldukça zorluyor. Uzmanlar, özellikle gün içinde yoğun bir tempoda çalışanlara, sahura kalkmalarını tavsiye ediyor. İftara yakın saatte kan şekeri düştüğü için oruç tutanlara önerilen en verimli çalışma saatleri; 10.00 ile 16.00 arası olarak belirlenmiştir. Bu da part time çalışma istihdamını arttırmanın önemini bir kez daha bizlere hatırlatıyor. Çünkü bu saatlerden sonra kan şeker ve tansiyonda düşmeler, susuzluk etkisiyle halsizlik, dikkatsizlik, aşırı sinirlilik gibi sorunlar yaşanabilir. Beslenmeye bağlı olarak uyumaya meyil artabilir. Yoğun çalışan kişilerde kalp, tansiyon, şeker gibi hastalıklar varsa; doktor kontrolünde olmadan oruç tutmaları doğru değildir.

Kaynak: 1) Yargıtay 9. HD. 17.11.2008 gün 2007/35281 E, 2008/30985 K

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir