Part-time Garson Olarak Bilmeniz Gerekenler

Harika Bir Garson Nasıl Olunur?

Bu haftaki blog yazımızda part time meslekler içinde en çok tercih edilen garsonluktan bahsediyor olacağız. Bir restoran ya da kafede saatlik, günlük veya part time çalışmak istiyorsanız, sizden beklenen en önemli garsonluk görevlerini bilmelisiniz. Ve tabii ki güncel ilanları takip etmelisiniz. Müşterilerin memnuniyetle karşılanıp ağırlanması, onların geri dönüp çalıştığınız restorana yeniden gelebilmeleri demektir. Peki, bunu sağlayan harika bir garson nasıl olabilirsiniz? En önemli olduğunu düşündüğümüz garsonluk görevlerini aşağıda sizler için sıraladık. Gelin hep beraber bakalım.

garson, servis elemanı, part time, günlük iş

Part time meslekler içinde en çok tercih edilen garsonluk

  1. Zamanında işe gelmiş olduğunuzdan, molalarınızı zamanında tamamladığınızdan emin olun. Böylelikle, işvereniniz part time belirlenen saatler için ödeme yaptığından emin olur ve size güvenir.
  1. Görünümünüz standartlara uygun olsun. Garsonlar bir kafe ya da restoranın yüzüdür! Güler yüzlü olun. Müşteriler kafe ya da restoranınıza girdiklerinde “Hoş geldiniz” diyin ve masalarına kadar onlara eşlik edin.
  1. Oturduktan sonra konuklara menüler verin. Yemeklerin nasıl pişirildiği, içerdiği malzemeler, tavsiyeleriniz ve günün spesiyalleri hakkında ayrıntılı bilgi vermeye hazır olun.
  1. Kullanımı kolay bir POS sistemi ile doğru yiyecek ve içecek siparişlerini alın. Bir siparişin yanlış anlaşılmasından daha kötü bir şey yok. Bu şefiniz ve sizin için özellikle de müşteri için sinir bozucudur. Bu yüzden el tipi bir taşınabilir POS sistemi kullanmanızı tavsiye ederiz.
  1. Her zaman siparişler veya herhangi bir konuda mutfak personeli ile iletişim kurun.
  1. Müşteriler çatlamış bardak veya tabakları kullanmak istemezler bunları kontrol ettiğinizden emin olun.
  1. Yiyecek ve içecekleri doğrudan soğuk (veya sıcak) gitmeyecek şekilde servis edin. Ilık yemek ya da soğuk bir kahve yudumlamaktan daha kötü bir şey yoktur!
  1. Bazı restoran ya da kafelerde, salata, aparatif, tatlı veya kahve hazırlamak gibi yiyecek hazırlama görevlerini bir garson olarak yerine getirmeniz gerektirecektir. Eldiven takmak gibi önemli sağlık kurallarına uyup uymadığınızdan emin olun.
  1. Müşterilere yemeklerini yediklerinden ve bir sorun yaşamadıklarından emin olmak için onlara danışın. Bir sorun varsa, müşteri şikayetlerini doğru ve kibarca ele almayı unutmayın, çünkü hiç kimse kaba bir garsonu sevmez.
  1. Masayı temizledikten sonra müşterilere tatlı, çay veya kahve isteyip istemediklerini sorun. Bunlar, restoranlarda en çok dikkat çeken öğeler arasındadır. Ödemeyi nasıl böleceğinizle ilgili hazırlıklı olun.

Yukarıdaki garsonluk görevleri, sorunsuz çalışan bir restoran ya da kafede müşteriler için hoş bir deneyim sağlamak için çok önemlidir. İşverenler, tüm garsonların kafe veya restoranlarında çalışmaya başladıkları andan itibaren bu görevlerin farkında olduklarından emin olmalıdırlar. Pariyer’de bulacağınız saatlik, günlük ya da part time işlerle hem para hem deneyim kazanın hem de zamanınız size kalsın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir