Kadın Birikimini Part-Time İşlerle Üretime Dönüştürmek

Part time İşlerle Üreten Kadın

Bu haftaki blog yazımızda, TÜİK ‘in raporlarını incelemeye devam ediyoruz. TÜİK raporuna göre, Türkiye’de 2017 yılında, erkek nüfusu 40 milyon 535 bin 135 kişi, kadın nüfusu 40 milyon 275 bin 390 kişi. Nüfusun %49,8’ini kadın nüfusu oluşturuyor. Bu orandan da anlaşılacağı gibi kadınların kapasiteleri değerlendirildiğinde, ekonomiye ne büyük bir katma değer sağlanacağı çok açık görülüyor.

çalışan kadın, üreten kadın, part time işler
Hedefimiz: çalışan ve üreten kadın istihdamını arttırmak.

Doğuşta Beklenen Yaşam Süresi Kadınlarda Daha Fazla

TÜİK Hayat Tabloları verilerinde; doğuşta beklenen yaşam süresi, erkeklerde 75,3 ve kadınlarda 80,7 yıl olarak gösteriliyor. Pariyer.com, orta yaş ve ileri yaşlarındaki kadınlara da, birikimlerini üretime dönüştürebilecekleri freelance ve part time iş fırsatları sunmak için çalışıyor.

Kadının Eğitim Durumu

Yine TÜİK verilerine göre; Türkiye’de 2016 yılında, 25 ve daha yukarı yaşta olan ve en az bir eğitim düzeyini tamamlayanların, toplam nüfus içindeki oranı %88,9 iken bu oran erkeklerde %95,1, kadınlarda ise %82,8. Günümüz yaşam şartlarında erken yaşta da olsa kadınların tam gün ekonomiye katılımları uzun dönem açısından kıyaslandığında erkeklere oranla oldukça düşük seviyelerde.

Cinsiyet eşitliği endeksi öğretim türüne göre incelendiğinde; 2016 yılında ilköğretim öğrenci cinsiyet eşitliği endeksi 1.009, ortaöğretim cinsiyet eşitliği endeksi 0.943 ve yükseköğretim cinsiyet eşitliği endeksi 0.964 oldu. Cinsiyet eşitliği endeksi yıllar itibariyle incelendiğinde ise; yükseköğretim cinsiyet eşitliği endeksinin 2008 yılından beri sürekli kız öğrenciler lehine gelişme gösterdiği görüldü. Bu da kadının istihdama katılmasının ne derece kritik öneme sahip olduğunu gösterir.

Yükseköğretimde Kadın Profesörlerin/Okutmanların Oranı Arttı

Eğitim durumuna göre çalışma hayatına katılım oranı incelendiğinde, kadınların eğitim seviyesi yükseldikçe işgücüne daha fazla katıldıkları görüldü. Yükseköğretim istatistikleri sonuçlarına göre; 2007 yılında erkek profesörlerin/okutmanların oranı %59,9 iken 2016 yılında %56,9’a düşerken, kadın profesörlerin/okutmanların oranını %40,1’den %43,1’e yükselmiştir.

Kadını güçlendirmek, mevcut statüsüne katkıda bulunmak, kadını toplumda etkin hale getirmek, kadınları ekonomiye katmanın en etkin yollarıdır. Buna katkı olabilecek en önemli noktalardan biri de, kadın iş gücünün part time olarak değerlendirilmesi yoludur. Geçmiş sene istatistiklerine genel olarak göz gezdirdiğimizde; kadının part time iş tercihleri artmıştır. Bu noktada www.pariyer.com un önemli bir fonksiyon gördüğünü ve ilerleyen yıllarda sorumluluğunun çok daha fazla artacağını biliyoruz.

Peki bu part time meslekler neler olabilir derseniz? Bu meslekler arasında en önemlileri Garsonluk, Çağrı Merkezi Operatörlüğü, Sosyal Medya Yöneticiliği, Freelance Yazarlık ve Metin Yazarlığı, Özel Ders Öğretmenliği, Grafik Tasarımı, Mobil Uygulama Geliştirme, Veri Girişi, Web Sitesi Geliştirme ve Tasarımı sayılabilir. Bütün bu part time işler için şimdiden bir çok seçenek Pariyer.com’da iş arayanları bekliyor.

1 Yorum

 1. Yazınız kısa ve öz
  Kutlarım

  Abdurrahim BARIN
  Gn Bşk
  Türkiye Ulaş İş

  Tvıtter
  @hiziraciltr1

  (Üzeyir Beyi Arıyor -Anıyoruz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir