Yaz Döneminde Part-time İş Fırsatları Artıyor

Sezonluk İşiniz Pariyer’de

Yaz ayları yaklaşırken istihdamda sektörel hareketlenmeler başladı. Sayısız işveren, yoğun sezon dönemlerinde veya proje zamanlarında kendilerine yardımcı olabilecek dönemsel ya da proje bazlı çalışan arayışına girmekte. Bu geçici işlerden birine başvurmak isterseniz, şirketlerin iş ilanlarını açmaya başlaması durumunda başvurularınızı gecikmeden yapmanız gerekir. Örneğin; içinde bulunduğumuz günlerde, Ramazan için çok sayıda garson, aşçı ve mutfak personeli aranmaktadır. Pariyer’de Ramazan’a özel yayınlanan onlarca ilana göz atabilirsiniz.

 

Turizm sektörünün istihdam artışı, sezonluk özelliğinden dolayı kışa oranla yaz dönemlerinde çok daha fazla artıyor. Ülkemizde toplam istihdama %8 katkısı olan bu sektörün özellikle yaz döneminde kalifiye olmayan iş gücünün istihdam edilmesine büyük bir katkısı var.

 

En Çok Aranan Çalışanlar Garsonlar/Servis Elemanları

En çok aranan çalışan ihtiyaçlarına baktığımızda ilk sırayı garsonlar alıyor. Başta İŞKUR olmak üzere, 2018 turizm sektörüne yönelik raporlar da incelendiğinde Türkiye genelinde otel ve restoranlar 4 bin 500’ün üzerinde garson arıyor. İkinci sırayı ise turizm-otelcilik elemanları alır. 5 bin kişinin üzerinde de aşçı, aşçı yardımcısı ve temizlikçi aranıyor.

garson, komi servis elemanı, aşçı, part time, günlük
Günlük, haftalık, sezonlar part time işler burada!

 

Aranan Personeller Bulunamıyor

Turizm sektöründe istihdamın 3’te 1’i İstanbul’da bulunuyor. Mesleklere göre bakıldığında ise turizmde sayı olarak en çok hizmet ve satış elamanları istihdam ediliyor. Turizmde temininde güçlük çekilen çalışanlar ise garson/servis elamanlarıdır. İkinci sırayı ise aşçılar alır. Bu listeye şoför, teknik eleman ve animatörler de eklenebilir. Ayrıca yazın ailelerin daha verimli bir tatil geçirebilmesi için çocuklarla vakit geçirecek oyun ablalığı da aranan part time meslekler arasında. Turizmciler aradıkları dönemsel part time personelleri bulmakta zorluk çekmektedirler.  Özellikle garson/servis elemanı, aşçı, resepsiyon görevlisi ve kat hizmetleri görevlisi pozisyonlarında çalışanların gerekli mesleki beceriye sahip olmaması istihdamın sağlanmasında büyük bir sorun olarak karşımıza çıkıyor.

 

Sezonluk Part-time İşlerde Çalışmanın Artısı

Sezonluk part time işler özgeçmişinizi inşa etmenin ve deneyim kazanmanın en önemli fırsatlarından biridir. Çalışma döneminiz boyunca çevre edinerek iş bulma şansınızı arttırmanız mümkün. Ayrıca performansınızı işverenlere gösterebilirseniz, part time bir işi yıl boyunca çalışabileceğiniz full time bir işe dönüştürebilirsiniz.

 

İşverenler aktif olarak işe alımlar yapmaya başladılar. İş arayanların işverenler ile aracısız olarak doğrudan görüşebildiği www.pariyer.com da yaz dönemi için ilanlar açılmaya başladı. İçinde bulunduğumuz bahar ayları, yaz dönemi gerçekleştirilen organizasyonlarda, kongrelerde ve turizm sektöründe yaz stajı ve part time çalışabileceğiniz diğer işler içinden doğru işi bulmaya odaklamanın tam zamanı. Kendinize en uygun işi bulmanız için,  iş arayanları Pariyer’e bekliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir