Çalışan Kadın ve Sağlıklı Gebelik

Çalışan Kadınlar ve İş Hayatı

OP.DR. DİLEK ÖCAL

Bu yazımda çalışan anne adaylarının sağlıklı bir gebelik geçirip sağlıklı bir  bebek sahibi olmaları için dikkat etmeleri gereken konuları ele almaya çalıştım.

Bir bebeği karşılamaya hazırlanmak, sadece hazırlık ve doğum sürecini değil kişinin hayatının geri kalanını da değiştiren bir deneyimdir. Bir kadının gebeliği ve doğum süreci, sonrasında da ebeveynlik yolculuğu hayatta yaşayacağı en büyük deneyimlerden birisidir. İçinizde yeni bir hayat taşıdığını ve bir süre sonra onu dünyaya getireceğini fark etmek daha önce hiç hissetmeyen korku ve heyecanı birlikte getirir. Çoğu ebeveyn adayının düşüncelerinin büyük bölümü, taşıdığı ve doğumuna hazırlandığı bu küçük bebek üzerinedir. Kaç çocuğu olursa olsun bu deneyim sadece o kişiye ve bebeğine özgüdür. Tektir, biriciktir. Hayatta çok az yaşanacak bu olay sırasında anne adayının ve bebeğinin mümkün olan en güvenli, tatmin edici ve rahat bir gebelik süreci geçirmesi en doğal hakkıdır. Gebelik ve doğum süreci doğanın bütün eserleri gibi bir mucizedir. Anne adayı ve bebeği bu mucizenin tam merkezinde yer alır.

çalışan anne, çalışan kadın, part time iş, evden iş
Anneler için part time, freelance ve proje bazlı iş fırsatı burada!

Bu süreçte anne adayının vücudunda pek çok fiziksel ve zihinsel zihinsel değişiklikler meydana gelir. Vücut  bedenen ve zihnen önce gebeliğe ve daha sonra da doğuma ve emzirmeye hazırlanır. Bu hazırlık döneminde oluşan değişiklikler bütün sistemlere fazlasıyla yük bindirir ve gebede bazı belirti ve şikayetlerin oluşmasına neden olur. Aslında her biri bir hastalık belirtisi olan bu durumlar gebelikte normal kabul edilmektedir.

Bu dönemde bütün sistem bebeğe odaklanmıştır. Dikkat eksikliği, çabuk unutma, uykuya meyil, halsizlik, çabuk yorulma, sık rastlanan genel belirtileridir. Çarpıntı, nefes darlığı, tansiyonda düşme, mide bulantısı, mide yanması, reflü, kabızlık, hemoroid şikayetlerinde artma, sık idrara çıkma, burun kanamaları, barsak, idrar yolları ve vajinal enfeksiyon risklerinin artması, kasık ve bel ağrıları, el ve ayaklarda şişme  gibi pek çok belirti ve şikayete rastlanmaktadır.

Anne adayı hem vücudundaki bu değişiklilere uyum sağlamaya çalışmak hem de normal aile, iş ve sosyal ve hayatını devam ettirmek zorundadır.

Anne adayının sağlıklı bir gebelik geçirebilmesi için gebeliğe ve hayata dair endişe, korku, kaygı hissetmemesi, zihninin ve bedeninin rahat ve huzurlu olması gerekir. Bunun için de işteki çalışma ortamının, aile ortamının ve sosyal ağının destekleyici ve yardımcı olması önemlidir. Gerekli tıbbi kontrollerin yapılabilmesi için izin saatleri konusunda yardımcı olunması çok önemlidir. Gebelikte, işle ilgili çalışma saatleri, çalışırkenki vücut pozisyonu, yapılan işin ağırlığı gibi konularda esnek olunmalı ve gebelik sırasında yeniden düzenlenme imkanı verilmelidir. Gün içinde dinlenme zamanları için fırsat verilmelidir. Ayaklardaki şişmeleri azaltmak için oturma pozisyonu, zaman zaman ayakları  biraz yükseltmeye imkan verecek şekilde düzenlenmelidir. Anne adayının günde en az 8 saat uyuması gerekmektedir. Bu dönemde anne adayları part time çalışma konusunu değerlendirebilir.

Bebeğin ihtiyacı olan besin öğelerinin alabilmesi için azar azar sık sık proteinden ve vitaminden zengin gıdalarla beslenmesi ve bol sıvı alması gerekmektedir. Bu gıdalar et, süt, peynir, yoğurt, balık, kuru baklagiller, sebze ve meyvelerden oluşmaktadır. Anne adayı bu gıdalardan bebeğinin gelişmesi ve kendi sağlığı için yeterinde tüketmelidir.  Çalışan anne adayları için gerekirse özel menüler ve öğünler oluşturulmalıdır.

Sağlıklı bir gebelik geçirmenin olmazsa olmazlarından olan spor ve meditasyona yeterince zaman ayrılmalıdır. Anne adayı gebeliğinin her döneminde yürüyüş ve yüzme sporlarını yapabilir. Pilates gibi daha yoğun egzersizleri 16. gebelik haftasından sonra yapması önerilmektedir. Spor ve meditasyon  anne adayının bel ağrısı, kasık ağrısı, sırt ağrısı gibi şikayetlerine iyi geldiği gibi ruhsal olarak da rahatlamasını, stresini atmasını ve bebeğe yeterince oksijen taşınmasını sağlar.

Anne olmak, bir bebek doğurmak çok eski çağlardan beri kutsal olarak kabul edilir. Anne adayına bu kutsal yolculuğunda destek olmak öncelikle çalışan anne adayının kendi sorumluluğunda olmakla birlikte, ailesi, yakın çevresi ve işvereni tarafından desteklenmelidir.

Op.Dr. DİLEK ÖCAL

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Cinsel Terapist

www.drdilekocal.com

instagram: drdilekocal

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir