Kadın Olmak, Anne Olmak ve Part-time İstihdam

Çalışan Anne ve İş Hayatı

Part time işlerin platformu Pariyer Blog’ta bu hafta, iş hayatları boyunca annelikle ilgili zorluklara maruz kalan çalışan kadınlara anneliğin kattığı artı özelliklerden bahsediyor olacağız. Forbes Dergisi’nde yayınlanan Maria Forbes’in yazısında, lider yedi güçlü kadından, anne olduktan sonra annelikten liderlik hakkında öğrendikleri en önemli dersleri anlatmalarını istenmiş. Liderlere “Anneliğin size daha iyi bir lider olmak konusunda öğrettiği şey nedir?” sorusu yöneltilmiş. Gelin liderlerin cevaplarına hep beraber bir göz atalım.

Christa Quarles, Open Table’ın CEO’su ve iki oğlunun annesi.

“Annelik bana bir şeylere ne zaman devam edeceğimi ve bir şeyleri ne zaman bırakmam gerektiğini öğretti. Amacım, iki oğlumun da sevdikleri şeyleri yapabilmeleri, hayatta bağımsız olması ve diğer insanlarla anlamlı bağlantılar kurmalarını sağlamaktı. OpenTable’da da ekibimle aynı şeyleri yaşadığımı düşünüyorum. Takımlarımın bağımsız ve agresif hedefler peşinde koşmasını istiyorum. Kendi fikirlerini keşfetmeleri ve kendi hipotezlerini geliştirmek için de yeterince ipleri olmalı bence. Ama aynı zamanda doğru bir şekilde adım atmak ve ilerlemekte önemli elbette. Etkili liderliği tanımlayan denge, budur.”

çalışan anne, çalışan kadın, part time
Kadın istihdamı Pariyer.com’la artıyor

Sarah Robb O’Hagan, Flywheel Sports’un CEO’su ve üç çocuk annesidir.

“İş hayatımı çok daha stresli hale getireceğine inandığım annelik, yepyeni bir sorumluluk olarak hayatıma eklenecekti. Oysa benim için tam tersi bir etki yarattı. Mesela, her şey için bir planım olması gerekmediğinin farkındayım artık. Çevrenizde oluşabilecek her konuya karşı esnekliğe sahip olmanız ve tüm sonuçlar üzerinde kontrol sahibi olduğunuz fikrini bırakmanız bu konuda en önemli noktalalar.”

Lizzie Widhelm, Pandora’nın Reklam Ürün Stratejisti ve üç oğul annesidir.

“Çocuklarımın eşsiz kişiliklerine uyum sağlamazsam ve her biri ile kaliteli zaman harcamazsam, evde tam bir kaos oluşuyor. Pandora’daki ekibim için iyi haber, evde binlerce hata yaptım ve bu dersleri işim içinde kullanıyorum. Kişiselleştirilmiş bir liderlik yaklaşımı, her bireye önemli bir zaman yatırımı gerektirir. Her bireyin farklı güçleri, tutkuları ve motivasyonları olduğunu anladım. İş hayatında ekibinize fazladan zaman ayırdığınızda, ilişkiniz büyüyor ve daha açık ve dürüst konuşmalar yapıyorsunuz. Bu konuşmalar, günümün en ödüllendirici kısmı. Şey … çılgın çocuklarıma dönene kadar.”

Michelle Cordeiro Grant, Lively’in Kurucu ve CEO’su ve bir oğul ve kız annesidir.

“Annelik, bana bilinmeyenden korkmamayı öğretti. Hareket halindeyken öğrenme yolculuğunu kucakladım! Bunu yaşarken duyguların tadını çıkarın ve bir sonraki mücadeleyi ele almak için bu enerji ve motivasyonu kullanın! Aynı zamanda hem anne ve hem girişimci olmak; benim için bilinmeyen bir bölgeydi. Ama aynı anda bir kilometre taşını karşılamaya ve aşmaya başladığımda, bu momentum ve güçlenme devam etti.”

Kathy Hochul, New York Eyaleti Teğmen Valisi ve iki çocuk annesidir.

“Anneliğin önemli bir rolü, uzlaştırıcı olmaktır: çatışmaları çözmek … Bir tartışmaya aracılık ederken, başkalarının duygularına empati ve saygı duymaya çalıştım. Çocuklar örneklerle öğrenir; ve ben her zaman bunun bilincindeydim. Annelik benim mesleğime ve iş hayatına olan tutkumu daha da arttırdı.”

Sabrina Peterson, Pure Growth Organic’in kurucusu ve CEO’sudur ve bir çocuk annesidir.

“Hayat, şu an. Herkesin ailesiyle birlikte akşam yemeği için evde olmasını istiyorum. Ve çocuğunuz olmasa bile, uyumaya ihtiyacınız var, kalbinizi dolduran sevdiğiniz ve güldüğünüz insanların etrafınızda olmasına, fiziksel aktivite ve dışarıda eğlenmek için zamana ve en önemlisi ilham almak için işinizden birkaç dakika uzakta olmaya…

Tüm bunlar daha fazla üretkenlik, yaratıcılık ve mutluluk sağlar. Bir konuda başarısız olunduğunuzda ihtiyaç duyduğunuz netliğin yanı sıra sıfırdan bir şey inşa etmek için gerekli olan sabrınızı da bunlar sağlar. Hayatımızın yüzde 80’inde çalışıyoruz, iki farklı insan gibi davranmaya çalışmak yerine, işyerinde ve evde aynı değerleri paylaşmaya çalışmalıyız.”

Louise Pentland, PayPal EVP Baş Ticaret ve Hukuk Görevlisi ve bir kız çocuğu annesidir.

“Ebeveynlik, sizi kendinizin dışına çıkmaya zorlar. Çocuğunuzun ihtiyaçları önce gelir ve bu size empati ve denge hakkında paha biçilmez dersler öğretir. Bu konu, liderlik tarzımı önemli ölçüde etkiledi. Ebeveyn olmak, zamanımı nasıl daha iyi yöneteceğimi ve işim ve kişisel yaşamım için kritik ihtiyaçları nasıl ön plana çıkarabileceğim konusunda beni geliştirdi. Empati etkili bir liderliğin son derece güçlü ve önemli bir öğesidir. Bir anne olmak, bana bunu ve daha fazlasını öğretti.”

Günümüzde çalışan annelerin iş hayatında olması ve o işte istedikleri gibi yükselmeleri genel olarak bir sorun. Pariyer.com, annelik sürecinde hem çocuklarının yanında olmak isteyen, hem de kariyer sürecini aksatmak istemeyen anneler için, part time, freelance ve proje bazlı iş istihdamını arttırmak hedefiyle yola çıktı. Türkiye’de hem işverenler açısından hem de iş arayanlar açısından part time, freelance ve proje bazlı şekilde bu pazar yerini sağlayan tek platform. Pariyer, kadınların içlerindeki liderlik gücünü korumak, çalışma hayatlarına ve kariyerlerine devam edebilmelerine olanak sağlamak için part time işlerin kadınlara çok büyük bir katkısı olduğunu düşünüyor. Ve bu konuda çalışmalarını sürdürüyor.

Kaynak: https://www.forbes.com/forbes/welcome/?toURL=https://www.forbes.com/sites/moiraforbes/2017/05/12/7-leadership-lessons-you-can-learn-from-working-mothers/&refURL=&referrer=#319c978146ed

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir