Harika Bir Part-time Satış Danışmanı Nasıl Olunur?

Satış Becerilerini Geliştirmenin Yolları

Part-time meslekler içinde en çok tercih edilenlerden birisi satış danışmanlığı. Satış danışmanı, firmalar ve müşteriler arasındaki en önemli köprülerden biridir. Pariyer.com’da, Türkiye’nin bir çok ili için yüzlerce part-time satış danışmanı iş ilanı var. Güncel iş ilanları arasında en dikkat çekeni, English Home’un farklı lokasyonlardaki part-time satış danışmanı iş ilanları. Zonguldak, Karabük, Sakarya, Muğla, İstanbul gibi pek çok ilde satış danışmanları arıyor. Dışardan çok keyifli gözüken bu meslek sizce nasıl ayrıntılar içeriyor? Kariyer hedefini satış danışmanlığı üzerine kuran ve işinde harikalar yaratan satışçılar sizce bunu nasıl yapıyorlar? İşte bu konuda önemli olduğunu düşündüğümüz ayrıntıları aşağıda sizler için sıraladık. Gelin hep beraber bakalım.

  1. Ürün ve Hizmetini İyi Tanımak

Part-time satış danışmanı için ilk sorumluluk, satışından sorumlu olduğu ürün ve hizmeti tam olarak anlamasıdır. Satacağı ürünün işlevini ve avantajlarını iyi bir şekilde bilmesidir. Bu şekilde müşterilerin sorularına fayda sağlayacak cevaplar verebilir. Ayrıca rakip ürünlerini de bilmeli, piyasada yeni sunulan hizmetlerden haberdar olması gerekir. Böylece ürün ve hizmetini satmak için en etkili stratejileri kolaylıkla geliştirebilir.

  1. Müşteriler Bulmak ve Potansiyel Satışa Dönüştürmek

Satış danışmanı hedeflerini belirlemeli, potansiyel müşterileri tespit etmeli ve onlarla iyi ilişkiler geliştirmelidir. Bu mağaza içinde de olabilir, sahada da. İşinde adından söz ettiren satış danışmanları, iletişim becerisi kuvvetli ve iyimserlerdir. İşini coşkuyla yapan, müşteride güven oluşturan ve sonuç odaklı çalışan satış danışmanları satışta kolaylıkla başarılı olurlar.

  1. Mutlu Müşteriler Biriktirmek

Mutlu müşteriler, yeniden ürün ya da hizmetinizle ilgili etkileşime geçecek, firmanızı çevresine tavsiye edecek müşterilerdir. Satış sonrası ilişkilerinin iyi olması, bu konu da çok önemli bir noktadır.

  1. Plan, Raporlama ve Kayıtları Tutmak

Her meslekte olduğu gibi satış danışmanlığı işinde de performans için en önemli noktalardan biri planlamadır. Müşteri randevularının organize edilmesi ve belirlenen zaman içinde daha fazla müşteri ile iletişim kurulması daha fazla satış anlamına gelir. Kısa, öz ve etkili kayıtlar tutmak, müşteri ilişkilerini kuvvetlendirme de harika bir araçtır.

Kariyer hedefi olan bir satış danışmanında olması gereken en önemli özellikler, motivasyonun yüksek olması ve olumlu düşünmeyi bilmesidir. Müşterilere karşı güler yüzlü olması, kendinden emin ve akıcı konuşabilmesi ikna ediciliğini arttıracak ve satışını kolaylaştıracaktır.

Eğer satış danışmanı olarak iş arıyorsanız, ilk yapmanız gereken elbette hemen Pariyer.com’a gelmek. İlanları incelemek, size uygun ilanlar için işverenlerle iletişime geçmek. Ve tabii ki kendiniz için ilan açmayı da unutmamak. Kendinizi iyi ifade ettiğiniz bir ilanla kolaylıkla işverenlerin dikkatini çekebilir ve yeni işinize girebilirsiniz. Sizlere doğru lokasyonda ve aklınızdaki ücrete en yakın part-time işler için en kestirme yolu sunmak üzere Pariyer.com ekibi olarak çalışıyoruz. İlanlara göz atmak için tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir