İşsizlik Sorununa Önemli Katkı: Part-time İstihdam

İş Gücü Piyasası ve Part-time Çalışmak

Pariyer.com olarak baktık ki; çalışan arayan işveren çok, iş arayan aday az. Ve Türkiye’nin gündemindeki en önemli sorun da işsizlik. İşverenler yana yakıla çalışan arıyor, peki bu insanlar nerede? İşsizliğin artışı ve işverenlerin piyasada aradıkları nitelikte personeli bulamamaları, bir eşleşme probleminin varlığını akıllara getiriyor. Bu noktada Türkiye İş Kurumu (İŞKUR)’un işverenlerin ihtiyaçlarını ve beklentilerini tespit etmek ve iş gücü piyasasını izlemek için yaptığı “2017 İşgücü Piyasası Araştırması” raporunu incelediğimizde bazı önemli detaylar dikkat çekiyor. Gelin hep beraber bunlara bir bakalım.

2017 İşgücü Piyasası Araştırması

Araştırmada toplam 1 milyon 111 bin 226 işyerine ilişkin veri bulunuyor. Bu işyerlerinin 206 bin 90 tanesinin eleman temininde güçlük çektiği tespit edilmiştir. Yani bu da demek oluyorki; her 5 işyerinden 1 tanesi aradığı personeli bulmakta zorlanıyor. Temininde güçlük çekilen kişi sayıları sektör bazında incelendiğinde 2017 yılında İmalat, Toptan ve Perakende Ticaret ve İnşaat sektörlerinde en fazla eleman temininde güçlük çekildiği görülmektedir.

Sektörel Part-time Meslekler

2 ve daha fazla istihdamlı işyerlerinin %4,9’unun part-time çalışanı bulunmaktadır. Ve bu işyerleri içinde; part-time çalışanı olan işyeri oranı en yüksek olan sektör %23,3 ile “Eğitim” sektörüdür. En düşük oran ise %2,3 ile “Gayrimenkul Faaliyetleri” sektöründe mevcuttur.

En çok personel aranan “İmalat” ile “Toptan ve Perakende Ticaret” sektörlerinde part-time çalışanı olan işyerleri oranı sırasıyla %4,2 ve %2,5 olarak gerçekleşmiştir.

 

Part-Time Çalışma Hayatı ve Kadın

Part-time çalışanı olan işyerlerinde kadın çalışan oranını daha yüksek seviyelerdedir. olduğunu göstermektedir. Bütün işyeri büyüklüklerinde part- time çalışanı olan işyerlerinde kadınların çalışma oranı daha yüksektir. Bu noktada raporda part-time çalışmanın kadın istihdamını pozitif yönde etkilediği bilgisi verilmiştir.

issizlik, part time, istihdam
İşverenle iletişime geçmek Pariyer.com’da çok kolay!

Temininde Güçlük Çekilen Meslekler

Raporda belirtildiğine göre; personel bulmakta en zorlanılan mesleklerin başında Makineci (Dikiş), Garsonluk, Satış Danışmanlığı, Elektrikçi, Aşçı, Şoför geliyor. İşverenlerin talep ettiği meslekler ise Makineci (Dikiş), Temizlik Görevlisi, Beden İşçisi, Satış Danışmanlığı ve Garsonluktur.

Açık işlerin mesleklere göre dağılımı incelendiğinde;2-9 istihdamlı işyerlerinde Satış Danışmanı, 10-19 istihdamlı işyerlerinde Garson (Servis Elemanı), 20 ve daha fazla istihdamlı işyerlerinde Makineci (Dikiş) elemanıdır. Kadınlarda en fazla açık iş Satış Danışmanı, erkeklerde ise Beden İşçisi (Genel) mesleğindedir. En fazla erkek çalışanın bulunduğu ilk 20 meslek ile en fazla kadın çalışanın bulunduğu ilk 20 mesleğin 11 tanesi ortaktır. Şoför-Yük Taşıma, Beden İşçisi, Satış Danışmanı, İşletmeci ve Temizlik Görevlisi erkeklerde en çok çalışılan meslekler olurken; kadınlarda en çok çalışılan meslekler Temizlik Görevlisi, Satış Danışmanı, Sekreter, Muhasebeci ve Büro Memurudur.

Pariyer’de de bu tablo benzer şekilde ortaya çıkıyor. İşverenler tarafından en çok aranan ve adayların en çok talep ettiği meslekler; Garsonluk (Servis Elemanı) ve Satış Danışmanlığı’dır.

Pariyer’de garsonluk için  en çok talep gören COOKSHOP ilanları ve Satış Danışmanlığı içinse English Home ilanlarıdır. İlanlar; İstanbul, Ankara, Bursa, Antalya’da yoğunlaşmaktadır. Raporda açık iş pozisyonları ile genel işsiz mesleklerinin örtüştüğü belirtilmiştir. Arz ve talep aynı olurken istihdamda yaşanılan zorluklar, aranılan niteliklerin karşılanamaması problemini akla getiriyor. Nitekim çalışan temininde güçlük çekilme nedenlerine bakıldığında en büyük oran konudadır. Diğer nedenlere de sırayla bakacak olursak;

  1. Gerekli mesleki beceriye/niteliğe sahip eleman bulunamaması (%74,8)
  2. Yeterli iş tecrübesine sahip eleman bulunamaması (%59,6)
  3. Bu meslekte işe başvuru yapılmaması (%47,7)

Raporda önemli bir nokta da; 2016 yılında %40,9 oranına sahip olan “Bu meslekte işe başvuru yapılmaması” maddesi 2017 yılında %47,7’e yükselerek en fazla yükselen temininde güçlük çekilme nedeni olmuştur.

Son olarak raporda belirtildiğine göre; Türkiye genelinde 2018 döneminde 2017 dönemine göre istihdamın %6,4 artması bekleniyor. İşsizlik oranının da 2018 yılında %10,5, 2020 yılı sonunda ise %9,6 olması bekleniyor. Pariyer.com, part-time çalışma oranını Avrupa standartlarına yükselterek istihdamın artmasına katkıda bulunmak ve işsizliğe çözüm olmak için çalışmalarına son hızıyla devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir