Part-time İş Ararken Yapılması Gerekenler

Part-time Bir İşle Kariyerine İlk Adımını At

Bu haftaki Pariyer Blog yazımızda part-time iş arama ve başvuru sürecinde dikkat edilmesi gereken noktaların üzerinde duralım istedik. Öğrencilerin, mezunların ve iş arayanların hem tecrübe hem de para kazanabileceği part-time bir işte çalışması iş hayatına başlamak için harika bir adım. Okul sürecinde ya da yaz tatilinde değerlendirilebilecek part-time çalışma fırsatı adaylara çok önemli yetkinlikler kazandırıyor.

Part-time bir işle kariyerinin ilk adımını atmak, iş ortamını tanımak ve çalışma ortamında iletişim becerilerini geliştirmek adaylara iyi bir vizyon katıyor. Ayrıca part-time ve freelance çalışma imkanı, adayların tam zamanlı iş arama sürecinde yaşanan özgüven eksikliği ve motivasyon kaybını azaltıyor. Bu süreçte adaylar kazanmaları gereken yetkinlikleri ve eksik oldukları yönleri keşfediyor. Part-time çalışırken iş alanlarındaki çevrelerini genişletiyor.

network, part-time, pariyer.com
Network’ünü Genişlet

Pariyer.com’daki part-time ve freelance ilanlar; çağrı merkezi temsilciliğinden, grafikerliğe, yazılımcıdan, öğretmenliğe, stand hostesliğinden, tercümana, garsondan, satış danışmanına kadar birçok ihtiyaca uygun saatlik, haftalık, aylık dönemsel çalışmak isteyen herkese hitap ediyor.

Part-time İş Ararken;

  • Güçlü yanlarınızı ve becerilerinizi keşfedin. Bunun için güvendiğiniz yakın bir arkadaşınızdan sizi anlatmasını isteyebilirsiniz.
  • Çalışmak istediğiniz sektörü araştırın ve bulunmak istediğiniz alanla ilgili ayrıntılı bilgi edinin. Daha önceki blog yazımıza göz atıp, ilham alabilirsiniz.
  • Bu iş alanındaki iş ilanlarında adaylarda hangi özelliklerin arandığını iyi inceleyin.
  • Bu özelliklerden sahip olduklarınızı öne çıkaracak bir ilan oluşturun. Kendinizi iyi ifade ettiğiniz ilanlar, hiç beklemediğiniz yerlerden iş teklifi almanızı sağlayabilir.
  • Oluşturduğunuz ilan doğrultusunda çalışmak istediğiniz alanlardaki ilanlar için işverenlerle iletişime geçin. Bu konuda ne kadar istekli olduğunuzu karşı tarafa hissettirebilmeniz işvereni karar sürecinde etkileyebilir.
  • İşverenler eğitim ve yeteneklerinizin dışında kişiliğinize ve diğer becerilerinize de bakacaktır. Bu noktada takım oyuncusu olup olmadığınız, şirket çalışanlarıyla ve müşterilerle iletişim becerileriniz de değerlendirilecektir.
  • Tek bir iş alanında ısrarcı olmak yerine tercih edebileceğiniz diğer alanlar için de iş arama sürecini devam ettirin.

Girişimcilik ekosisteminin bu kadar büyüdüğü ve teknolojinin hızla geliştiği bu dönemde mezun olunan bölüm haricinde çalışma tercihleri de gittikçe artıyor. Birçok yenilikçi şirket, girişimcilere destek vermeye başladı, bu iş arayanlar için büyük bir fırsat. Yeni neslin şanslı olduğu bir diğer konu da, online olarak farklı konularda kendilerini geliştirebilecekleri çok sayıda eğitim platformunun olması. Siz de bu eğitim avantajlarından yararlanarak, part-time iş imkanlarıyla kariyer yolculuğunuza başlayarak, gelecekteki hayallerinize yol alabilirsiniz.

Pariyer.com, bu noktada gençlere en uygun ve en doğru part-time ve freelance işleri ulaştırmak için çalışıyor. Siz de siteyi düzenli ziyaret ederek part-time iş fırsatlarını değerlendirebilir, istediğiniz kariyer hedefine hızlı adımlarla ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir