Kariyeriniz için Part-time İşlerin Faydaları

Üniversite Hayatında Part-time İşlerin Kariyerinize Katkıları

Üniversite, öğrencilerin sadece hangi işi yapacağıyla ilgili bir kurum değildir. Aynı zamanda öğrencilerin her açıdan kendilerini geliştirebilecekleri olanaklarla dolu bir ortamdır. Öğrencilerin, iş hayatlarında mutlu bir kariyer sağlayabilmeleri için bu olanaklardan ne kadar yararlanabildikleri önemli bir konudur. Bu hafta Pariyer Blog’ta, öğrencilik döneminde değerlendirilen bu olanakların yaşama ne gibi katkıları olabileceğinden bahsedelim istedik. Gelin hep beraber bir bakalım.

part time, kariyer, iş ilanı
Üniversitede Part-time Kariyer

Çoğunlukla lisans yıllarında yapılan faaliyetlerden biri part-time bir işte çalışmış olmaktır. Bunun uzun vadede geri dönüşü mutlaka alınır. Öğrencilerin, ilk yıllarında olmasa da öğrencilik hayatlarının bir döneminde part-time bir işte çalışmış olmaları, ileride adımlarını bir birey olarak daha sağlam atmalarına yardımcı olur. Çoğu zaman iş ve üniversiteyi dengelemeleri zor olsa da, bu şekilde çalışmanın katkıları işverenler açısından oldukça verimli olarak değerlendiriliyor. Peki part-time çalışmanın öğrencilere katkıları neler olabilir sizce? Aşağıda bunları sizler için sıralamaya çalıştık.

  • Ekstra Gelir Kaynağı

Ülkemizde verilen bursların yetersizliği nedeniyle öğrencilerin maddi yükünün neredeyse tamamını aileleri üstlenmek durumunda kalıyor. İşte bu noktada, öğrenciler part-time bir işe başlayıp maddi bir gelir elde ederek, kendilerini maddi olarak güvende hissedebiliyor. Örneğin; günlük işlerde garsonluktan, stand hostesliğinden ve anketörlükten 70 ile 250 TL arası kazanç elde edebiliyorlar. Böylelikle sosyalleşmek, alışveriş yapmak, dışarı çıkmak ya da gelecekleri için yatırım yapmak onlar için daha kolay bir hale geliyor.

  • Mezun olmadan CV’yi Deneyimlerle Doldurmak

Okurken kazanılan iş tecrübelerinin CV’de belirtilmesi adayları bir adım öne çıkarıyor ve ilerde onlar için büyük bir olanak yaratıyor. Part-time yapılan işlerde gösterilen performanslarla ilgili alınacak referanslar da ileriye dönük olarak çok önemli. Başvurulan işler de işverenlerin gözüne girmekte adaylara büyük bir kolaylık sağlıyor.

  • Yeni Beceriler Kazanmak

Part-time bir işe sahip olmak; iletişim, takım çalışması ve zaman yönetimi gibi çeşitli becerilerin kazanılmasına yardımcı oluyor. İş dünyasına yönelen bir birey olarak bu yetkinlikleri kazanan adaylar, iş hayatında daha iyi ilerleyebiliyor.

  • Yeni Networkler Kurmak

Üniversitede çalışılan part-time işler aracılığıyla, öğrenciler sosyalleşebilecekleri insanlarla çalışıyorlar. Öğrenciler üniversite yıllarında normalden çok daha sosyal ve aktif oldukları için, bu işlerle daha geniş bir network kurma imkanı sağlıyorlar. İş ortamlarındaki çalışma arkadaşlarıyla iş dışında da zaman harcayabiliyor ve müşterilerle ilişkilerini de daha canlı tutabiliyorlar. Bu şekilde kendilerine profesyonel bir ağ oluşturma konusunda iyi bir yol katetmiş oluyorlar.

      

  • Organize Bir İnsan Olmak

Öğrencilerin part-time işlerini ve sosyal hayatlarını dengede tutabilmeleri zor görünebilir ama bu, süreç içinde gelişen ve ileride çok işe yarayacak bir beceridir. Daha organize bir çalışan olmak ve zamanı daha iyi yönetmek, iş hayatında adayın daha büyük adımlar atabilmesini sağlar.

Pariyer.com olarak tüm bunlar çerçevesinde, öğrencilere saatlik, günlük veya sezonsal part time iş fırsatları sunarak, onların hem para hem deneyim kazabilmeleri için çalışıyoruz. Böylelikle gelecekte daha yetkin ve mutlu bir gelecek hayal ediyoruz. “Hep beraber hayal edelim, edelim ki olsun!” diyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir