Part-time İşinizle Değişen Dünyaya Siz de Ayak Uydurun

Çalışma Hayatında Yeni Dönem

Son yıllarda dünya genelinde çalışma saatleri değişen ve farklı ortamlarda çalışmaya imkan tanıyan “Agile Çalışma (Çevik)”, iş hayatında gittikçe yayılmaya başladı. Araştırmalara bakıldığında, bu konuya Türkiye’de sıcak bakanların oranı globale göre oldukça yüksek olduğu görülüyor, öyle ki Türkiye’de bu oran %73 iken, globalde bu oran %64’lerde. Bu yüzden bu hafta Pariyer Blog’ta konumuz, yeni çalışma trendi “Agile Çalışma” üzerine. “Agile İnovasyon” olarak da karşınıza çıkabilecek bu sistem, part-time ve freelance çalışma sistemlerini destekler nitelikte. Gelin hep beraber geçmişten günümüze iş hayatında neler değişmiş bir bakalım.

Özellikle son yıllarda hızla değişen teknoloji iş hayatına da ciddi değişiklikler getiriyor. Ve görünen o ki, gelecekte bu değişimlerin gerçekleşme hızı daha da aratacak. J. Worthington’un “Yeni Çalışma Yöntemleri” başlıklı çalışmasında bunu üç grupta toplamıştır.

 

  1. Nasıl Çalışıyoruz?: Geleneksel işyerlerinde rutin süreçler işlerken, yeni çalışma yöntemlerini hayata geçirmiş yerlerdee yaratıcı bilgi çalışmaları yapılıyor. Yine geleneksel işyerlerinde çalışanlar daha çok bireysel görevler alırken, “yeni” bakış açısını oturtmuş işyerlerinde grup ve ekiplerce yapılan interaktif proje çalışmaları artıyor. Problemler farklı yetkinliklerden oluşan insanlarca ekip halinde çözülüyor. Çalışanlar, yapacakları işler konusundaki tercihlerinde artık daha özgür.

 

  1. Nerede Çalışıyoruz?: Geleneksel işyerlerinde sadece ofis ortamında gerçekleştirilen çalışmalar artık ev dahil birden fazla çalışma ortamına yayılmış durumda. Teknolojik sistemlerin, mobil cihazların ve uygulamaların varlığı uzaktan çalışmaya imkan tanıyor. Toplantılar online ortamda kolaylık gerçekleştirilebiliyor. Kişisel masalar yerine çoklu paylaşılan çalışma düzenine sahip yapılar dikkat çekiyor. Ve hiyerarşik alanlardan, görev temelli çeşitlenen alanlara geçişler oluyor. Bu konuda yayılmaya başlayan ortak çalışma alanları çeşitli fiziksel faaliyetlerinde yapılabileceği geniş tesislere dönüşmeye başlamıştır.

 

  1. Alanın Zamana Göre Kullanımı: Klasikleşmiş 08:00-17:00 çalışma saatleri, yeni dönemde yerini esnek çalışma saatlerine bırakıyor. Kişilerin verimli oldukları saatlere bağlı olarak çalışma saatleri değişebiliyor.
agile, part-time iş, freelance iş, iş hayatı
Agile Çalışma sistemi, part-time ve freelance çalışma sistemlerini destekler niteliktedir.

Agile Çalışma sisteminde öne çıkan esneklik, sorumluluk dağılımı ve özerklik konuları, part-time ve freelance çalışma sistemlerinde de benzerdir. Workmonitor Raporu’nda iş hayatında verimliliği, yaratıcılığı arttırdığı ve iş tatminini desteklediği için bu çalışma sistemlerini tercih edenlerin oranı globalde %81 iken, Türkiye’de bu oran %76 olarak ortaya çıkıyor.  Yine araştırmada belirtilen diğer bir önemli konu ise, iş ve özel hayat dengesinin kurulmasıyla ilgili. “Agile Çalışma”nın bu dengeye katkısı olduğunu Türkiye’de düşünenlerin oranı %74 iken, globalde bu oran %82’lere kadar çıkıyor.

Çevresel ve teknolojik değişikliklere cevap veren part-time ve freelance çalışma şekilleri yaratıcılığı, verimliliği ve özerkliği arttırarak iş tatminini sağlıyor. Bu şekilde firmalar rekabete ayak uydurabiliyor, daha hızlı bir tempoyla projelerini ve çalışmalarını gerçekleştirebiliyor. Pariyer.com bu noktada hem işverenin hem çalışanın yanında. Çalışana en doğru zamanda en iyi part-time veya freelance işi sunarken, işverene de en doğru çalışanı öneriyor.

Ekip performansını arttırmak isteyen işverenler bu ilanları, sıradaki işini bulmak isteyen çalışanlar ise bu ilanları inceleyebilirler. Verimli bir iş hayatını seçmek sizin elinizde!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir