Part- Time İş Ararken Hedef Belirleme

Başarılı Bir İş Hayatının Formülü: S.M.A.R.T Hedefler

İşimden memnun değilim! Belki bir ek işim olsa daha başarılı olurum! Kariyer hedeflerimden gün geçtikçe uzaklaşıyorum! Dinlenmeye ihtiyacım var fakat para da kazanmam lazım! Part-time veya freelance iş fırsatları tam benlik!

Aklınıza bunun gibi düşünceler geliyor ve bunlar çalıştığınız işteki performansınızı, ruh halinizi ve özel yaşamınızı etkiliyorsa hayatınızda yanlış giden bir şeyler var demektir. Bunlara karşı harekete geçmeniz gerektiğini biliyor fakat sizi engelleyen bir şeyler olduğunu düşünüyorsanız, ‘Hedef belirleme’ bu noktada kullanabileceğiniz en etkili yollardan biridir.

 

Part-time iş platformu Pariyer Blog’ta bu hafta sizlere, hedef belirleme metotlarından biri olan S.M.A.R.T (akılcı) hedef kavramından bahsedeceğiz.

Doran’ın geliştirdiği bu kavrama göre bir hedefin S.M.A.R.T olabilmesi;

  1. Specific (belirli)
  2. Measurable (ölçülebilir)
  3. Achievement (ulaşılabilir)
  4. Relevant (amaca uygun)
  5. Time-Bound (zamana dayalı)

olması gibi özelliklere bağlıdır. Hedef belirlerken bu beş maddenin uygulanması önemlidir.

 

part-time, smart, hedef, iş arama

S.M.A.R.T Metoduyla Hedef Belirleme

 

Part-time bir işe sahip olmak, özellikle ileriye dönük planlarınız için her zaman güçlü bir motivasyon kaynağıdır. Bu motivasyon kaynağına ulaşmak için önünüze smart hedefler koymanız gerekir. Şimdi gelin, part-time iş bulma hedefinizi S.M.A.R.T bir hedef haline nasıl getiririz birlikte bakalım.

 

Çoğumuz elde etmek istediğimiz şeyin büyük resmini görebiliyoruz. Örneğin, “Yeni bir iş bulacağım” veya “Kariyerimi değiştirmek istiyorum” diyoruz ama bunlar güçlü bir hedef olmuyor. Bunun yerine “Üç yıl içinde X şirketinde müdür olacağım” diyerek daha kesin bir hedef belirlemiş oluyoruz ve bunu başarmak için şimdi elimizde daha SPESİFİK bir şey var.

Part-time bir işte çalışırken ağınızı genişletmek, en önemli hedeflerinizden biri olmalıdır. Ancak burada, “Yeni temaslar kurmak” belirsiz bir hedeftir. Bunun yerine “Ayda dört kez okulumda herhangi bir etkinliğe katılacağım ve her birinde en az iki kişi ile bağlantı kuracağım.” veya “Linkedin profilimi güncelleyeceğim ve her hafta yeni bir kişi ekleyeceğim.” gibi hedefler daha net bir hedef olarak seçilebilir. Çünkü bunlar ÖLÇEBİLECEĞİNİZ basit, somut hedeflerdir.

Ekonominin sürekli değişkenlik gösterdiği bu dönemde, iş bulmak kolay değildir. İş dünyasında yapılan yeni düzenlemelerle birlikte, daha kolay ULAŞILABİLİR hale gelen part-timeve freelance iş bulma gibi hedefler belirlemek size kariyer yolculuğunuzda yardımcı olacaktır. Ulaşılması çok zor hedefler belirlemeniz belli bir zaman sonra cesaretinizi kırabilir.

Hedefleriniz, kariyer ve hayat planınıza uyması açısından AMACA UYGUN olmalıdır. Bunlarla uyumlu olan hedeflerinizi koruyarak, öne geçebilir ve istediğiniz şeyi yapmak için ihtiyaç duyduğunuz yetkinliklerinizi geliştirebilirsiniz. Sürekli olarak dağınık ve tutarsız hedefler belirlerseniz, zamanınızı ve hayatınızı kaçırmış olursunuz.

Koyduğunuz hedeflerin bir deadline’ı olmalıdır.Belirli bir deadline’a sahip olmak yani BELİRLİ BİR ZAMAN dilimine sahip olmak, size başlamak için gereken çabayı verir. Ayrıca ilerleyişinizi izlemenize de yardımcı olur. Deadline ile çalışırken aciliyet hissiniz artacaktır ve başarı da bir o kadar hızlı gelecektir.

 

Başarının ilk adımı nereye gitmek istediğinizi bilmektir. İkinci adımı ise oraya ulaşmak için bir yol haritası çizmektir. Varış yeriniz, hedefinizdir. Kısa vadeli hedefleriniz ise yol haritanızdır. Hedefinize sadık kalıp yol haritanızdan şaşmazsanız, başarının kilidini açarsınız. Ve şimdi Pariyer.com ile bir yol haritası çizmeye başlamanın tam vakti!

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir