Part-time Çalışanların Maaşı Nasıl Hesaplanır?

 

Part-time Çalışan Çalıştırırken Bilmeniz Gerekenler

İş hayatında artan rekabet ortamı, işverenlerin daha aktif ve verimli bir çalışma ortamı sağlamak için part-time çalışanlara ihtiyaçlarının artması şeklinde ortaya çıkıyor. Pariyer.com’da, dünya çapında giderek yaygınlaşan part time çalışma istihdamını Türkiye’de arttırmaya çalışıyor. Part-time ya da kanuni söylemiyle kısmi süreli çalışma; İş Kanunu’nun belirlediği haftalık çalışma süresinden daha az saat çalışma şeklinde tanımlanır. Part-time çalışanlar, haftada belirlenen haftalık çalışma süresi olan 45 saatin altında çalışırlar. Peki “Part-time çalışanın maaşı nasıl hesaplanır?” derseniz, bu hafta Pariyer Blog’ta bu konuyu ele alacağız.

 

İş yerinde tam zamanlı iş sözleşmesiyle yapılmakta olan emsal çalışma süresinin üçte ikisi oranına kadar gerçekleştirilen çalışma, part-time çalışmadır. Part-time çalışanların haftalık çalışma süresi en fazla 30 saat olarak belirlenebilir. Yani çalışan bu sürenin altında çalıştırılabilir, bu sürenin üzerinde çalıştırılamaz. Part-time çalışanlar haklı bir neden olmadıkça, tam zamanlı benzer çalışanlara göre farklı bir işleme maruz bırakılamazlar.

Part-time çalışanın maaşı tam zamanlı çalışana göre çalıştığı süreye orantılı olarak ödenir. Ayrıca eşitlik ilkesine göre tam zamanlı bir benzer çalışana tanınan tüm haklar (prim, iletişim ve gıda yardımı gibi ödemeler), part-time (kısmi süreli) çalışanlara da tanınır. Çalışma süresine bağlı olarak yapılan işe ilişkin bölünebilir alacakları da aynı bu şekilde orantılı olarak çalışana sunulur.

 

part-time iş, maaş, hesaplama

 

Part-time Çalışan Maaş Hesaplama

Part-time çalışanınızın maaşını hesaplarken iş sözleşmesinde belirlediğiniz aylık ücreti göz önünde bulundurmalısınız. Bu ücrete orantılı olarak çalışanınız ayda kaç saat çalışıyorsa, o kadar ücret alır. Aylık toplam kaç saat çalışıyorsa, bunu saat ücretiyle çarpmanız gerekir. Burada bilinmesi gereken önemli bir konu da; part-time çalışan için, ücret hesaplamasına esas olacak aylık miktarın asla asgari ücretten az olamayacağıdır.

 

Örneğin; part-time çalışan bir öğrencinin haftalık çalışma süresini 15 saat olarak belirlediğinizde, öğrenciden bu mesaisini ister 2 günde ister 5 günde tamamlamasını talep edebilirsiniz. İş sözleşmesinde bu çalışanın asgari ücretle çalışacağını belirlemiş iseniz bu çalışan için belirlenen aylık ücretin 1.603 TL olduğunu söyleyebiliriz. Haftalık 45 saatlik çalışmanın karşılığı 1.603 TL’dir.

Böyle bir durumda çalışanın saatlik ücretinin 8,90 TL olduğunu görürüz.

Ay içinde öğrencinin haftada 15 saatten ayda toplam 60 saat çalıştığını varsaydığımızda, ay sonunda part-time çalışan bu üniversite öğrencisinin maaşı 60 x 8,90 TL yani 534 TL olacaktır.

 

Part-time çalışan çalıştırmanın firmanıza katacağı en büyük ayrıcalıklardan biri de, işyerlerinizde açılan boş pozisyonlara güvenebileceğiniz part-time çalışanlarınızı geçirebilme imkanınızdır. Niteliklere uygun açık pozisyon bulunduğunda part-time çalışanlarınıza bu teklifi kolaylıkla sunabilirsiniz. Böylelikle yeni bir çalışan arayışına girme süreciyle de zaman kaybetmemiş olursunuz.

 

Pariyer Blog’ta ilerleyen haftalarda, part time çalışma sistemiyle ilgili aklınıza gelen diğer soruları cevaplıyor olacağız. Firmanızda dönemsel artan işgücü ihtiyacını karşılamak ya da proje bazlı çalışmalarınızda daha verimli ve dinamik bir ekip oluşturmak için part-time ve freelance çalışanlara her zaman ihtiyacınız olabilir. Pariyer.com’da, binlerce aday yeteneklerini sunuyor. Dilerseniz Pariyer.com’u hemen ziyaret edip en güncel çalışan ilanlarına ulaşabilir, adaylarla anında iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir