Neden Part-time Çalışan Çalıştırmalısınız?

Startup şirketler ve bazı şirketler düzenli olarak part-time çalışan çalıştırmaya gerek duyabilirler. Tam zamanlı çalışanlardan süre olarak daha az çalışan part-time çalışanlar, firmalara tam zamanlı çalışanlara oranla çok sayıda avantaj sunar. Pariyer.com olarak bugünkü yazımızda part-time çalışan çalıştırmanın, işverenlere sağladığı avantajlardan söz edeceğiz.

 

Part-time Çalışan Çalıştırmanın Avantajları

Part-time çalışan çalıştırmanın birincil faydası esnekliktir. İşverenler bazı mesleklerde personel bulmakta zorluk yaşayabilirler ya da bazı işler için tam zamanlı çalışana ihtiyaç duymayabilirler. Bu tarz durumlarda part-time çalışanlar, tam bir kurtarıcıdır. İşverenler gerek gördükleri noktada yoğun iş saatlerinde part-time çalışanlarla birlikte daha fazla çalışan kullanabilir veya çalışma saatlerini akşam ve hafta sonu olarak esnetebilirler. Çalışanlar, yarı zamanlı planlamanın esnekliğini, değişen günlerde ve saatlerde çalışmaya olanak tanıması sebebiyle severler. Bu yüzden firmaların part-time çalışabilecek farklı yeteneklere erişimi daha kolaydır.

 

Proje bazlı ve amaca uygun zaman dilimlerinde part-time çalışan çalıştırma ile işgücünün akıcı hale gelmesiyle daha etkin çalışma şansı yakalanabilir. Bu şekilde part-time çalışanlarla sağlanan iş ortamında daha dinamik ve yaratıcı işler geliştirilebilir. Ve bu ekip çalışmalarıyla işletmelerin daha kısa zamanda, vizyoner bakış açılarıyla  daha geliştirici ve daha iyi işler yapabilmeleri sağlanır.

 

part-time, çalışan, işveren, avantaj
Part-time Çalışan Çalıştırmanın Avantajları

 

Part-time çalışanların kullanılmasının en avantajlı taraflarından biri de düşük ücretlendirmedir. Şirketler genellikle yarı zamanlı çalışanlara saatlik ücret öder ve şirketin istediği saat kadar bu ücretlendirmeyi planlarlar. Part-time çalışan çalıştırmak, şirketlerin tam zamanlı veya düzenli çalışanlara ödenen toplam tazminat paketlerine kıyasla şirketlere önemli ölçüde tasarruf sağlar. Örneğin; firmalar piyasaya sürdükleri yeni ürünler için dönemsel part-time tanıtım personellerine, satış danışmanlarına ya da anketörlere ihtiyaç duyabilirler.

 

Part-time Kadın İstihdamı

Part-time çalışanların kullanılmasının diğer bir avantajı da çeşitliliktir. Birçok işveren, kadın çalışanlara istihdam sağlayarak, çeşitliliği arttırmak için mücadele ediyor. Bu mücadele, işverenlerin yetenekli ve değerli profesyonelleri bünyelerine katabilmeleri için başarılı bir yöntemdir. Aynı şekilde işverenlerin çalışan çeşitliliğini geliştirmek için part-time kadın çalışanları işe almaları, iş gücünü arttırabilmelerine ve daha düzenli ve verimli bir sistemle bu iş gücü seviyesini daha da yukarıya çıkarmalarına yardımcı olur. Bu da firmaların varolan müşterilerine ve potansiyel müşterilerine, ne kadar geniş bir yelpazede güçlü bir işgücüne sahip olduklarını ve çeşitliliğe ne derece önem verdiklerini göstermenin bir yoludur.

 

Örneğin, birçok yeni anne doğumdan belli bir zaman sonra işyerlerine geri dönmek istiyor. Fakat çocuklarının gelişim ve sağlığı açısından tam zamanlı olarak eski işlerine devam edebilmeleri çok zor. İşlerine devam edebilmeleri için, bir bakıcı tutmaları ya da günlük bakım hizmeti almaları gerekiyor. Ancak bunun için çok fazla para ödemek zorundalar. Part-time çalışma sistemi, bu noktada zengin bilgi birikimine sahip bu yeni annelerin iş gücünü kaybetmeden onların iş hayatına devam edebilmeleri için kurtarıcı bir sistemdir. İş hayatlarının en verimli zamanlarında bu istihdamı sağlamak, hem şirketlere hem de bu genç çalışanların gelişimlerine büyük oranda katkı sağlar.

 

Çoğunlukla işverenler işle ilgili ağır sorumlulukları üstlenirken ve sorunlarla mücadele ederken yorgun ve gergin dönemlerden geçerler. Ve bu dönemlerde yaşadıkları ruh hali, çalışanlarının refahı, üretkenliği ve motivasyonunu olumsuz yönde etkileyebilir. Firmaların part-time çalışanlara istihdam sağlamaları, hem tam zamanlı çalışanlarının işe olan katılımını hem de işi sahiplenişlerini arttıran harika bir yoldur.

 

Pariyer.com olarak iş hayatında part-time çalışan bulma yönünde karşılaşılan sorunlara çözüm olma yolunda çalışıyoruz. Şimdiye kadar Pariyer’li olmanın avantajını yaşayan binlerce çalışan ve işverenden güç alarak yolumuza devam ediyoruz. Yetenekli çalışan ilanlarına göz atmak isterseniz, Pariyer.com’u hemen ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir