Part-time Çalışanlarla Kalıcı Çözümler

Neden Part-time Çalışan Çalıştırmalısınız?

Firmalar özellikle ulusal/uluslararası büyüme süreçlerinde, proje bazlı çalışmalarında veya iş modellerini çeşitlendirdiklerinde farklı becerilere sahip çalışanlara ihtiyaç duyabilirler. İşverenler bu dönemlerinde, part-time ve freelance çalışabilecek adayları bünyelerine katmak isterler. Bugünkü yazımızda işverenlerin iş hayatında yaşadıkları zorluklardan, olası çözümlerinden ve part-time çalışan çalıştırmanın işverene katkılarından söz edeceğiz.

 

Günlük, haftalık, aylık ya da dönemsel tercih edilen bu sistem işverenlere büyük kolaylık sunuyor. 2016 yılında yapılan yasa değişikliği ile geçici istihdamın hukuki altyapısı hazırlandı. Bu yasada işverenlerin geçici çalışan ihtiyaçlarını yalnızca yetkilendirilmiş özel istihdam bürolarından alabilecekleri belirtildi. Bu noktada Pariyer.com, İŞKUR özel istihdam bürosu hizmeti vererek işverenlerin aradıkları part-time çalışanlara kolaylıkla ulaşmasına yardımcı olmaktadır.

 

İşe Alım Sürecinde İşverenler

İşverenlerin iş hayatında sıklıkla karşılaştıkları sorunlar yıllara göre değişiklik göstersede belli başlı bazı başlıklar altında toplanabilir. Randstad 2017 İK Trendleri ve Ücret Raporu’na göre bunlar;

  • En iyi çalışanları elde tutma
  • Ücret beklentilerini yönetme
  • Yetenekli adayları işe alma
  • Çalışanların performans ve verimliliklerini artırma
  • İyi bir çalışma ortamı yaratma
  • Yetenekli liderler geliştirme
  • Çalışanları bilgilendirilmiş olarak tutma olarak sıralanabilir.

 

part-time, yarı zamanlı, kısmi süreli
Part-time ve freelance çalışanlarla sorunlara kalıcı çözüm

 

Rapora göre bu zorluklardan “En iyi çalışanları elde tutma” nın oranı 2016 yılında %42,9 iken 2017’de %41,2’ye, yine “Ücret beklentilerini yönetme” %44,4’ten %39,1’e düştü. “Yetenekli liderler geliştirme” %28’den %22,3’e ve “Çalışanları bilgilendirilmiş olarak tutma” %18,0’den %16,7’ye düştü.  Bunun yanında “Yetenekli adayları işe alma” %34,9’dan 38,2’a yükselirken, “İyi bir çalışma ortamı yaratma” %20,1’den %25,3’e yükseldi. En çok yükselişse “Çalışanların performans ve verimliliklerini artırma” konusunda gerçekleşti, %29,6’dan %37,3’e yükseldi.

 

İş Hayatında Yeni Dönem

Son dönemlerde yüksek işsizlik oranlarına rağmen, çalışanlar çalışacakları firmalar konusunda çok daha seçici gözüküyor. Bu noktada işverenlere büyük sorumluluklar düşüyor. Oranlardan da görüldüğü gibi 2017 senesinde işverenler birçok zorluğun üstesinden gelselerde, önemli noktalarda yapılan bazı çalışmalar yetersizdir. Bu yetersizliğin en önemli nedenleri incelendiğinde ortaya çıkan tabloda; rekabet gücü olmayan ücret veya yan haklar, zayıf kurumsal kimlik, kariyer fırsatlarının ve esnek çalışma (part-time ve freelance) seçeneklerinin eksikliği gibi konular sıralanabilir.

 

Daha çok Satış, Pazarlama/İletişim, Muhasebe/Finans,  BT/Teknoloji, Mühendislik, İK/Eğitim/ Geliştirme, Üretim gibi alanlarda alım yapan işverenlerin firmalarına yetenekli adayları katabilmeleri için bazı konularda daha etkili olmaları gerekiyor. Bu konulardan en önemlileri; marka bilinirliği, rekabetçi ücret, güçlü çalışan değer önerisi, çalışanların özel hayat-iş dengesini kurabileceği esnek çalışma politikası (part-time ve freelance) ve yurtdışı fırsatlarıdır.

 

Firmaların yeni departman açtığı veya ürün lansmanı dönemlerinde, çalışanları emekliye ayrıldığında ya da çalışan değişimi zamanlarında part-time ve freelance çalışan ihtiyaçları artabilir. Pariyer.com bu noktada işverenlere ayrıcalıklı online bir hizmet sunuyor. İşverenin açık pozisyonunu doldurma sürecini kolaylaştırıyor ve kısaltıyor. İşverenle en doğru zamanda en doğru çalışanı buluşturuyor.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir