Part-time Çalışanların Emeklilik Yaşı Nasıl Hesaplanır?

Part-time (kısmi süreli) çalışma stili uzun zamandır dünya genelinde kabul görmekte, çalışma koşulları, çalışanların hakları ve sigortaları full-time (tam zamanlı) çalışanlar ile uyumlu olarak sağlanmaktadır. Ülkemizde de kısmi süreli çalışan kavramıyla varlığı her geçen gün artan part-time çalışanlar için yeni düzenlemeler yapılmıştır. Bu düzenlemeler ışığında, Pariyer Blog’ta geçtiğimiz günlerde part-time çalışanların maaşlarının ve sigorta primlerinin hesaplanmasından bahsetmiştik. Bu hafta da çok merak edilen bir başka önemli konu olan “Part-time çalışanların emeklilik yaşının hesaplanması” konusuna değiniyor olacağız. Gelin hep beraber bakalım.

 

Part-time iş sözleşmesiyle çalışan çalışanların yazılı iş sözleşmeleri aylık prim ve hizmet belgesi ile birlikte “Eksik Gün Bildirim Formu”, Sosyal Güvenlik Kurumu’na verilmelidir. Bu sayede resmi kayıtlarda çalışan olarak görünen part-time çalışanlar, eksik günlerini ödedikleri takdirde emekli olma hakkına sahip olmaktadır.

yarı zamanlı, kısmi süreli, part time emeklilik, prim süresi
Part-time (yarı zamanlı) emeklilik

 

Part-Time (Kısmi Süreli) Çalışanların Emekliliği

Sigorta başlangıç tarihi ve yatırılan sigorta prim gün sayısına göre değişiklik gösteren emeklilik sistemi part-time çalışanlar için de geçerlidir. Emeklilik hesaplaması yapılırken, SGK Hizmet dökümü göz önünde bulundurulur. SGK hizmet dökümü bilgilerinde yer alan ilk defa işe giriş tarihi emeklilik hesaplama işlemlerinde önemli rol oynamaktadır. İşe giriş tarihine göre emeklilik hesaplama işlemleri yapılırken emeklilik için gerekli olan yaş, sigortalılık süresi ve prim gün sayısı hesaplamaya dahil edilir. Part-time çalışanlar, çalışmadıkları günleri borçlanma hakkına sahiptir ve bu günlere karşılık gelen primi ödeyerek emekliliklerine bu eksik günleri ekletebilmektedirler.

 

01 Ekim 2016 tarihinden sonra ay içerisinde 06 Kısmi İstihdam, 07 Puantaj Kaydı ve 17 Ev Hizmetleri eksik gün kodları ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na ssk hizmeti 30 günden az bildirilen ve anne, baba, eş ya da çocuk üzerinden aktif sosyal güvenceleri olmayanlara ayı GSS kapsamında 30 güne tamamlama zorunluluğu getirildi. Haftada 30 saat çalışan birey bir işveren ile çalışıyorsa, SGK gün sayısı en fazla 17 gün olacaktır.  Bu durumda GSS borcunun oluşmaması için 13 günlük SGK priminin kendisi tarafından ödenmesi gerekmektedir. Ve bu durumda olanlar ay içinde genel sağlık sigortasından tam olarak yararlanacaklardır. GSS prim borcunun ödemesi, her ayın sonuna kadar yapılmalıdır. Ayın son gününün resmi tatile rastlaması halinde takip eden ilk iş gününün mesai bitimine kadar son ödeme tarihi uzar. Yaştan emeklilikte 3600, 4500 ve 5400 prim günü ile emekli olma hakkına sahip olunmaktadır. Ayrıca 6111 sayılı Kanunla;

 

  • Kanunun yürürlük tarihinden sonraki kısmi süreleri çalışmalarda ay içinde çalışılmayan süreler (kısmi iş sözleşmelerinin devam ettiği süreler) için borçlanma hakkı getirilmiştir. Borçlanmada, genel sağlık sigortası primi ödenmişse bu prim ödenmeyecek ve borçlanılan süreler de 4/a statüsünde sayılacaktır. Borçlanma için ilgililerin bulundukları yerdeki Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü veya Sosyal Güvenlik Merkezlerine başvurmaları gerekmektedir.

 

  • Part-time (kısmi süreli) çalışanların ay içerisinde eksik kalan günlerini isteğe bağlı olarak ödemeleri durumunda isteğe bağlı ödenen süreler hizmet akdi statüsünde sayılarak bunların 7.200 günden emekli olmaları imkanı getirilmiştir.

 

Part-time çalışmak, çalışan haklarına sahip olunmadığı anlamına gelmemektedir. Pariyer Blog’ta geçtiğimiz günlerde paylaştığımız “Part-time Çalışanların SGK Payları Nasıl Hesaplanır?” ve “Part-time Çalışanların Maaşı Nasıl Hesaplanır?” başlıklı yazılarımızda part-time çalışmakla ilgili daha detaylı bilgiler bulabilirsiniz. Yeni nesil iş bulma platformu Pariyer.com’u dilerseniz hemen ziyaret edebilirsiniz.

 

  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir