Part-time Çalışan Çalıştırabileceğiniz Meslekler

Gelişen teknoloji ve dönüşümlerle birlikte gelen Sanayi 4.0, firmaların inovasyon ve verimlilikleriyle rekabet edebildiklerini gösteriyor. Son dönemde toplantılarda firmaların en önemli konu başlıkları çoğunlukla yaratıcı fikir ve verimlilik arayışı konuları üzerine oluyor. Firmalar buna çözüm olarak part-time, freelance ya da proje bazlı dönemsel çalışanlar çalıştırmaya başladılar. Bu aynı zamanda okuyan ve yeni mezun öğrencilere büyük bir destek olarak görülüyor. Pariyer Blog’ta bu hafta işverenlerin hangi mesleklerde part-time çalışan çalıştırabileceği konusunun üzerinde duracağız.

 

Part-time İş İlanları Artıyor

Teknoloji hızla değişiyor. Bazı sektörlerde ihtiyaç duyulan işgücü de gittikçe artıyor. Artık aranan pozisyonlar ve çalışma sektörleri de hızla değişiyor. Bu yüzden kalıcı çözümlerin arandığı bir iş hayatı ve yenilik üretilebilen bir ortama ihtiyaç duyuluyor. Bunu sağlayamayan firmaların kısa zamanda yok olacağı öngörülüyor, bu da rekabeti arttırıyor. Günümüzde çoğu işveren üniversitede henüz okuyan ya da yeni mezunları firma içinde eğiterek ileriye dönük açık pozisyonlarda ve projelerde çalıştırabilmektedir. Bu noktada biz de işverenlerin en çok arayışta olduğu part-time ve freelance yapılabilecek meslekleri incelemek istedik. Gelin hep beraber bakalım.

 

part time çalışan, işveren, meslekler
Part-time Çalışan Çalıştırabileceğiniz Meslekler

 

Yönetici Asistanı

Firmaların olmazsa olmazı asistanların yetersiz kaldığı önemli dönemlerde asistana yardımcı olarak ya da izin, tatil zamanlarında telefon trafiğini yönetecek, organizasyon ve planlamaları yapabilecek öğrenci ya da mezunları part-time asistan olarak görevlendirebilirsiniz.

 

Garson, Barista, Komi ve Karşılama Hostesleri

Kongre, etkinlik ve organizasyonlarda ya da otel, cafe ve restaurantlarda farklı pozisyonlarda çalışabileceğiniz üniversite öğrencileriyle iş gücünüzü azaltabilirsiniz. Ayrıca üniversite öğrencilerinin yeniliklere açık farklı fikirleriyle organizasyonlarınızda daha iyi işler çıkarabilir, hizmetlerinizde müşterilerle daha iyi ilişkiler kurabilirsiniz.

 

Çevirmen- Tercüman

Yurtdışı ile ilişkili bir firmanız var ise, farklı yabancı diller (İtalyanca, Fransızca, Rusça, Almanca, İngilizce vb) bilen üniversite öğrencilerine ihtiyaç duyabilirsiniz. Yazışmalarınızı yapabilecek, gerekli zamanlarda sizi tercüman olarak asiste edebilecek çalışanlarla işlerinizi kolaylaştırabilirsiniz. Bu aynı zamanda üniversite öğrencisinin gelişimine büyük bir katkıdır.

 

Veri Giriş Elemanı

Firmaların ya da bankaların genellikle bilgi işlem departmanlarında taslak halde bulunan verilerin düzenli bir şekilde bilgisayar ortamına girilmesi ve düzenlenmesi işlerini part-time ya da freelance olarak çalışabilecek üniversite öğrencilerine yaptırmanız işlerinizi oldukça kolaylaştıracaktır.

 

Çağrı Merkezi Temsilcisi ve Müşteri İlişkileri Temsilcisi

Firmalar gerekli noktalarda müşterileri bilgilendirme, müşterilere destek verme ya da ürünlerinin satışı için çağrı merkezi temsilcilerine ihtiyaç duyarlar. İkna kabiliyeti ve enerjisi yüksek yetenekli üniversite öğrencileriyle part-time ya da freelance çalışmak büyük bir iş gücünden sizi kurtaracaktır.

 

Özel Asistan

Özel asistanlar, yoğun seminer ve toplantı zamanlarında işverenlerin notlarını tutabilir, organizasyonlarla ilgili konularda yazışma ve telefon trafikleriyle ilgilenebilirler. Bu şekilde üniversite öğrencileri de networklerini genişletmiş olurlar.

 

İnsan Kaynakları Asistanı

İnsan kaynakları departmanlarında pozisyonlara uygun adayların değerlendirilme sürecinde asistanlar çalışırlar. Part-time ya da freelance çalışabilecek çalışanlar, uygun kriterlerdeki adayları seçer, bunları sunar ve seçilen adayları görüşme için mülakata çağırır.

 

Grafiker

Firmanız için gereken çalışmaları (logo, kartvizit, broşür, bayrak, davetiye) freelance ya da part-time çalışabileceğiniz bir grafik öğrencisine yaptırabilirsiniz.

 

Yazılımcı

Günümüzde müşterilerin işletmelerden beklentileri oldukça değişti. Bu değişim içerisinde güvenilirliğin sağlanmasında müşteriler firmaların web sayfalarını veya uygulamalarını çok önemsiyor. Bu noktada bir Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi size yardımcı olabilir, müşterilerin beklentilerini karşılama konusunda size destek verebilir.

 

Gizli Müşteri

Deneyim yaşamanın ön planda olduğu günümüzde, üniversite öğrencilerinin yapmaktan keyif aldığı en çok ilgi gören pozisyonlardan biri de, gizli müşteriliktir. İşverenler çoğunlukla bu alanda öğrencilerden bekledikleri performansı alırlar.

 

Banka Gişe Elemanı

Bankalar, yoğun olduğu günlerde gişe elemanlarına destek olarak üniversite öğrencilerini part-time gişe elemanı olarak çalıştırabilirler. Hafta içi birkaç gün süren bu çalışma bankaların müşterilerine daha iyi hizmet verebilmeleri için çok önemlidir.

 

Firmaların yaptıkları işlere göre bu liste çok daha uzayabilir. Bunlara ilave olarak verebileceğimiz bir diğer pozisyon da oyun ablalığı veya abiliği. İşverenlerin iş hayatı ile özel hayat dengesi, çalışma performansları açısından oldukça önemlidir. Özellikle çalışan annelerin ebeveynlik süreçlerinde destek alabilecekleri oyun abla ve abileri iş hayatlarına devam edebilmelerinde büyük bir şanstır. Pedagojik formasyona sahip yetenekli üniversite öğrencilerinin çocukların gelişiminde yabancı dil, oyun kurma, kişisel ve bilişsel yetkinliklerini geliştirmeye büyük katkısı bulunur.

 

İşverenler firmalarına performanslarıyla yenilikler getirebilecek çalışanları bulmak konusunda çözümler arıyor. Bunun yanı sıra, özellikle yıllık izin zamanlarında, doğum izni süreçlerinde ve bazı proje dönemlerinde yeni çalışan ihtiyacı doğuyor. İşte tam bu noktada; günlük, haftalık, aylık çalışabilecek part-time veya freelance çalışanlarla bu süreçler kolaylıkla atlatılabiliyor. Süreç içinde performansından memnun kaldıkları çalışanları firmalar bünyesinde katabiliyor, onlara full-time çalışma olanağı tanıyabiliyor. Pariyer.com, üniversitelilerin harçlıklarını çıkarabilmeleri ve maddi ihtiyaçlarını giderebilmelerine destek olmak amacıyla part-time ve freelance istihdamı arttırmak için var gücüyle çalışıyor. Aynı zamanda firmaların da bünyesine katmak istediği çalışanlara kolaylıkla ulaşabilmelerini sağlıyor.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir