Yıllık İzin Hakkı ve Part-time Çalışma

Son dönemlerde yapılan araştırmalar, iş arayanların artık daha esnek olan part-time ve freelance çalışma biçimlerini tercih ettiklerini gösteriyor. Peki bizler part-time çalışmakla ilgili neler biliyoruz? Part-time çalışma nedir? Part-time çalışanların yıllık izin hakkı nedir? Bu hafta Pariyer Blog’ta bu sorulara cevap olarak part-time çalışanların bilmesi gereken haklarından bahsedeceğiz. Gelin hep beraber bir bakalım.

 

Tam zamanlı çalışanlar, ilk yıllarında yıllık izin hakkına sahip değildir. İş Kanununa göre bunun için en az 1 yıl işyerinde çalışmış olmaları gereklidir. Çalışanların izin hakları 5.yıllarını doldurana kadar 14 gün, 15. yıllarını doldurana kadar 20 gün ve 15 yıldan sonra ise 26 gündür.

Part-time Çalışan için Yıllık Ücretli İzin Hakkı Nasıl Kazanılır?

Part-time (kısmı süreli) çalışan çalışanlar ise normal çalışma süresinin en çok 2/3’ünü çalışabildiğinden, haftada 30 saat ve altında çalışabilir. Haftada 2 ya da 3 gün çalışan ve bu nedenle sigortaları eksik yatırılan part-time çalışanların 1 yıllık süreci tamamlamalarına rağmen sigortalı oldukları gün sayısı çok daha azdır. Fakat bu noktada yıllık izin hesaplamasında part-time çalışanların haftanın hangi günlerinde kaç saat çalıştıkları önemli değildir. Önemli olan çalışmaya başladıkları tarihtir. 1 yıl geçtiğinde yıllık ücretli izni hak etmiş olurlar. (Yargıtay 9. HD. 4.06.2001 gün 2001/6848 E, 2001/9525 K).

yıllık izin, part-time çalışan, izin hakkı
Part-time Çalışan için Yıllık Ücretli İzin Hakkı Nasıl Kazanılır?

Örneğin; 7 yıl part-time çalışmış bir çalışan, haftada 2 ya da 3 gün çalışmış olduğunda, SGK’da sigortalı olduğu günlerin toplamı en fazla 4 yıl olmaktadır. Buna göre 5 yılın altında olduğu için izin hakkının 14 gün olarak belirlenmesi gerektiği sonucu ortaya çıkabilir. Ama önemli olan çalışanın kaç yıldır bu işyerinde çalışıyor olduğudur. Yani 7 yıl olarak kabul edilir ve çalışanın izin hakkı 20 gün olur. Kısaca sürenin tespitinde part-time çalışanın çalıştığı saatlerin gün, ay veya yıla çevrilmesi doğru değildir. İş Kanununa göre yıllık izin konusunda tam zamanlı çalışanlar ile part-time (kısmı süreli) çalışanlar arasında bir ayrım bulunmamaktadır.

Part -Time Çalışanların Yıllık Ücretli İzin Günleri

Part-time (kısmı süreli) ya da çağrı üzerine iş sözleşmesi ile çalışanlar hak ettikleri izinlerini, bir sonraki yılın izin süresi içinde olan part-time iş günlerine denk olarak çalışmayarak kullanabilirler.

Örneğin; haftada 3 gün çalışan bir part-time çalışan 1 yılını tamamladığında 14 günlük yıllık izni hak eder. Bu onun çalışma süresinden 6 gün çalışmamış olması anlamına gelir.

Part -Time Çalışanların Yıllık İzin Ücreti Nasıl Hesaplanır?

Yıllık ücretli izin ücretinin hesaplanmasında önemli olan çalışanın part-time çalışma karşılığı aldığı ücrettir.

Örneğin; haftada 3 gün çalışan ve günlük ücreti 80 TL olan bir çalışan yıllık izninde part-time çalışan olduğundan 6 çalışma gününde izin kullanabileceğinden 480 TL yıllık ücretli izin ücretine hak kazanacaktır.

Part -Time Çalışanların Yıllık Ücretli İznine Hangi Süreler Eklenir?

“Yıllık Ücretli İzin Uygulaması” başlıklı 56. maddeye göre izin süresine rastlayan hafta tatili, ulusal bayram ve genel tatil günleri izin süresinden sayılmaz. Eğer part-time (kısmı süreli) çalışan hafta tatiline hak kazanmışsa, yıllık ücretli izin süresine isabet eden hafta tatili günleri izin süresine eklenecektir.

Örneğin; haftanın 6 günü günde 2 saat çalışan bir çalışan 14 gün yıllık ücretli izni hak ettiğinde izin süresine isabet eden 2 hafta tatili çalışanın yıllık ücretli izin süresine eklenir. Yine çalışma günlerine rastlayan Ulusal Bayram ve genel tatil günleri de izin sürelerine eklenecektir.

Pariyer Blog,

Önümüzdeki haftalarda da part-time çalışan çalıştırmak isteyen işverenlerin ve part-time iş sahibi olmak isteyen çalışan adaylarının bilmesi gereken önemli detayları sizlerle paylaşmaya devam ediyor olucak. Siz de pariyer.com’da ilan açıp adaylarla iletişime geçerek aradığınız part-time çalışanı bulabilir veya iş arayışınızı bireysel ilanınızı açarak işverenlere kolaylıkla iletebilirsiniz.

Part-time çalışmak ve part-time çalışan çalıştırmakla ilgili çok daha fazla bilgiyi önceki yazılarımızdan edinebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir