Part-Time Çalışanların Kıdem Tazminatı

 

Günümüzde tam zamanlı çalışmaya göre giderek daha fazla tercih edilen bir çalışma şekli olan part-time çalışma, çalışana daha fazla serbest zaman sağlarken, işverenin de işini daha verimli ve planlı bir şekilde sürdürebilmesine imkan tanıyor. Daha çok gençlerin ve kadınların istihdamına bir çözüm olarak ortaya çıkan bu çalışma şekli, şimdilerde toplumun çoğu kesimine oldukça cazip geliyor. Bugünkü Pariyer Blog yazımızda part-time çalışmakla ilgili merak edilen bir diğer önemli konu olan: “Part-time (kısmi süreli) çalışanların kıdem tazminatı nasıl hesaplanır?” sorusuna değineceğiz.

Kıdem tazminatı, belirli bir süre çalıştıktan sonra işine son verilen ya da emeklilik dolayısıyla işinden ayrılmak durumunda bulunan çalışana çalıştığı süreye bağlı olarak işyeri tarafından topluca ödenen ücrettir. Part-time çalışanlar ve part-time çalışan çalıştıran işverenler için kıdem tazminatı hakkında bilinmesi gereken neler var gelin hep beraber bir bakalım.

 

Part-time (kısmi süreli) Çalışan Ne Zaman Kıdem Tazminatına Hak Kazanır?

Part-time (kısmi süreli) iş sözleşmesiyle çalışan kişilerin kıdem tazminatı hesaplanırken yapılan en büyük yanlış kişinin çalıştığı süreye ya da sigorta gün sayısına göre kıdem tazminatının hesaplanmasıdır. Part-time çalışmalarda takvim esasına göre toplam süre göz önünde bulundurularak kıdem tazminatı hesaplanmalıdır. Yani çalışanın işe girdiği tarihten itibaren bir yılın geçmesiyle çalışan kıdem tazminatına hak kazanabilir.

 

kıdem tazminatı, çalışan hakları, işveren
Part-Time Çalışanların Kıdem Tazminatı

 

Part-time çalışan ister haftanın bir günü veya bazı günleri, ister her gün birkaç saat şeklinde çalışsın, çalışanın firmada çalışmaya başladığı tarihten itibaren 1 yıl geçtiğinde çalışana kıdem tazminatı hakkı doğar. 01.02.2015 tarihinde işe başlayan ve ayda toplam 5 gün çalışan part-time çalışanın 01.02.2016 tarihinde kıdem hakkı ortaya çıkar. Bu çalışanın iş sözleşmesi, kıdem tazminatına hak kazanacak şekilde sona ererse çalışana kıdem tazminatı ödenmelidir.

 

Part-time (kısmi süreli) Çalışanın Kıdem Tazminatı Nasıl Hesaplanır?

Part-time çalışanların iş sözleşmeleri kıdem tazminatına hak kazanacak şekilde sona ermişse çalışanlara son brüt ücretleri üzerinden kıdem tazminatı ödenir. Çalışanların son brüt ücreti kısmi süreye göre hesaplanan brüt ücreti olduğundan konuya aykırı bir durum bulunmamaktadır. Aşağıdaki örneklerden hesaplamanın nasıl yapılacağını görebiliriz.

 

Örneğin; işe giriş tarihi 01.01.2015 ve işten çıkış tarihi 01.01.2018 olan, toplamda 3 sene boyunca haftalık 30 saat çalışmış çalışanın kıdem tazminatı son ay brütü ile toplam geçen süre çarpılarak bulunur. 3 yıl sonunda son ay brütü 1600 TL olan çalışana kıdem tazminatı olarak 4800 TL ödeme yapılır.

 

Yine bir başka örnekle açıklamak istersek; 10.01.2015 tarihinde işe başlayan ve ayda toplam 9 gün part-time (kısmi süreli) çalışan kişinin iş akdi 14.02.2018 tarihinde işveren tarafından feshedilirse, çalışana 3 yıl ve 35 gün üzerinden kıdem tazminatı ödenmelidir. Çalışana 9 gün karşılığında verilen son brüt ücret 900 TL ise çalışan;

900 TL X 3 = 2700 TL (3 yıl için)

(900 TL/365) X 35 = 86,30 TL (35 gün için)

2700 + 86,30 = 2.786,00 TL yani 3 yıl 35 gün için kıdem tazminatı ödenmelidir.

 

Birden Fazla İşyerinde Part-time Çalışanların Kıdem Tazminatı

Birden fazla işyerinde part-time (kısmi süreli) iş sözleşmesiyle çalışan kişilerin kıdem tazminatı, her işyeri için ayrı ayrı hesaplanmalıdır. Bu noktada çalışanın ücreti, hafta tatili ücreti, yıllık izni, ihbar ve kıdem tazminatı ve sigorta girişinin yapılması gibi hakları her işveren için çalışılan süreye göre değişiklik gösterir. İşverenler birbirinden bağımsız bir şekilde bunu değerlendirirler. Kısaca işverenler, çalışanının haklarını bir başka yerde çalışıp çalışmadığına bakmadan çalışma süresini göz önünde bulundurarak yerine getirir.

Örneğin; Ahmet Bey bir işyerinde haftada 12 saat, diğer işyerinde ise haftada 4 saat çalışmaktadır. Bu noktada Ahmet Bey her iki işyerinde de ayrı ayrı sigorta girişi yapılarak prim tahakkuku, diğer ödemeler ve haklardan yararlanmalıdır.

 

Part-time çalışan çalıştırmakla ilgili bilmek istediğiniz bütün soruların cevaplarını Pariyer Blog’ta bulabilirsiniz. Ayrıca Pariyer’de ücretsiz ilan verebilir, aradığınız yetenekli adaylara kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Ya da siz de kendinize uygun zamanlarda çalışabileceğiniz farklı alanlarda part-time işler yapabilir, sürekli kendinizi geliştirdiğiniz işlerle monotonluktan kurtulabilirsiniz. Monotonluğa “Hayır” diyenlerdenseniz, Pariyer.com’da bireysel ilanınızı oluşturarak hemen part-time iş aramaya başlayabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir