Part-time Çalışanların Tatil Hakları

Son zamanlarda işverenler olarak en çok duyduğunuz kavramlardan biri de part-time çalışma sistemi. Bu sistem hem işveren cephesinde hem de iş arayan cephesinde büyük kolaylıklar ve avantajlar sağlıyor. İşverenler proje bazlı, dönemsel ya da günlük anlaşacakları çalışanlarla daha dinamik ve yaratıcı işler çıkartabiliyor, çalışanlar ise kısa sürede deneyim ve vizyon kazanıyor. Bu hafta part-time çalışma sistemiyle ilgili farklı bir başka konuya değiniyoruz. Daha önceki yazılarımızda da belirttiğimiz gibi, part-time çalışanlar haklı bir neden olmadıkça tam zamanlı emsal çalışana göre farklı bir işleme tabi tutulamazlar. Peki part-time çalışanların tatil haklarıyla ilgili neleri bilmemiz gerekiyor? Gelin hep beraber bakalım.

 

part time iş, yıllık tatil, tatil hakları, çalışan
Part-Time (Kısmi Süreli) Çalışanların Tatil Hakları

 

Part-time Çalışanların Hafta Tatili Hakkı

Part-time (kısmi süreli) iş sözleşmesiyle çalışan çalışanların hafta tatiline hak kazanıp kazanmayacağı çalışanların haftanın kaç günü çalıştığına göre değişmektedir.

 

Yargıtay (Yargıtay 9.HD. 08.12.2009 gün, 2009/44744 E., 2009/33940 K.; Yargıtay 9.HD. 15.01.2013 2010/35184 E., 2012/596 K.) part time iş sözleşmesiyle çalışan çalışanların hafta tatili ücretine hak kazanmayacağı yönünde kararlar vermiştir. Ancak söz konusu kararlarda dava konusunu oluşturan part time çalışmalar İş Kanununun gerekçesinde de belirtildiği gibi haftanın 1 ya da 2 günü çalışma şeklindedir. Yine aynı şekilde bir başka davada alınan kararda haftanın 3 ya da 4 günü çalışan part-time (kısmi süreli) çalışanların hafta tatiline hak kazanamayacağı belirtilmiştir.

 

İş Kanununun 46. Maddesine göre, çalışanlara tatil gününden önce İş Kanununun 63. maddesine göre belirlenen iş günlerinde çalışmış olmaları koşuluyla 7 günlük bir zaman dilimi içerisinde kesintisiz 24 saat hafta tatili verilir. Hafta tatili izni kesintisiz en az 24 saat olmalıdır. 46. Maddeye göre hafta tatili daha az ya da bölünerek kullandırılamaz. Buna göre hafta tatilinin 24 saatten az olarak kullandırılması halinde hafta tatili hiç kullandırılmamış sayılır.

 

Bu noktada, haftanın 5 ya da 6 günü çalışan part-time çalışan belirlenen haftalık çalışma süresini doldurduğunda hafta tatili ücretine hak kazanacaktır. Belirtildiğine göre ancak bu şekilde çalışan Anayasanın vermiş olduğu dinlenme hakkını kullanmış olur.

 

Part-time (kısmi süreli) Çalışanların Hafta Tatili Ücreti Ne Kadardır?

Part-time (kısmi süreli) iş sözleşmesiyle çalışan çalışanlara bir güne düşen ücretleri hafta tatili ücreti olarak ödenmelidir. Örneğin; çalışılan bir güne düşen ücreti 50 TL olan bir çalışanın hafta tatili ücreti de 50 TL’dir.

 

Part-time çalışanlar her gün farklı saatlerle çalışabilirler. Böyle durumlarda çalışanın haftalık çalışma süresi, çalıştığı güne bölünerek günlük ücreti tespit edilmelidir. Ve bu günlük ücret, hafta tatili ücreti olarak çalışana ödenmelidir.

Örnek 1: Pazartesi günü 1 saat, salı günü 6 saat, çarşamba günü 3 saat, perşembe günü 2 saat, cuma günü 3 saat, cumartesi günü 3 saat çalışan bir part-time çalışanın, haftalık çalışma süresi 18 saat olduğundan bu çalışana (18/6=3) 3 saat hafta tatili ücreti ödenmelidir. Bu çalışanın saat ücreti 10 TL ise, hafta tatili ücreti olarak çalışana 30 TL ödenmelidir.

 

Part-time Çalışan için Yıllık Ücretli İzin Hakkı Nasıl Kazanılır?

Part-time (kısmı süreli) çalışan çalışanlar ise normal çalışma süresinin en çok 2/3’ünü çalışabildiğinden, haftada 30 saat ve altında çalışabilir. Haftada 2 ya da 3 gün çalışan ve bu nedenle sigortaları eksik yatırılan part-time çalışanların 1 yıllık süreci tamamlamalarına rağmen sigortalı oldukları gün sayısı çok daha azdır. Fakat bu noktada yıllık izin hesaplamasında part-time çalışanların haftanın hangi günlerinde kaç saat çalıştıkları önemli değildir. Önemli olan çalışmaya başladıkları tarihtir. 1 yıl geçtiğinde yıllık ücretli izni hak etmiş olurlar. (Yargıtay 9. HD. 4.06.2001 gün 2001/6848 E, 2001/9525 K).

 

Pariyer Blog’taki önceki yazılarımızda, part-time ve freelance çalışmak ile ilgili aklınıza gelebilecek soruları cevaplamaya çalıştık. Dilerseniz bu linkten yazılarımıza ulaşabilir ya da hemen yeni çalışan bulmak için Pariyer.com’u ziyaret edebilirsiniz.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir