Part-time Çağrı Merkezi Temsilcisi Olmak

 

Günümüzde üniversitede okuyan gençler, part-time çalışmak istediğinde akıllara ilk gelen mesleklerden biri çağrı merkezi temsilciliğidir. Eğitim ve öğrenim hayatında ailesine katkıda bulunarak kendi harçlığını kazanmak isteyen öğrenciler, bu şekilde deneyim ve maddi kazanç sağlarlar. Firmaların olmazsa olmazı çağrı merkezleri, çoğunlukla firmayla ilgili müşterilerin isteklerinin belirlenmesi ve sorunların çözümlenmesi için 24 saat aktif çalışmak üzere kurulmuş bir yapıdır. Bu yapı içerisinde çalışan part-time çağrı merkezi temsilcilerinden beklenen sizce neler olabilir? Gelin hep beraber bakalım.

 

Part-time Çağrı Merkezinde Çalışmak İçin Aranan Şartlar

Çağrı merkezleri, firmalara ait ürün ve hizmetlerin tanıtıldığı iletişim merkezleridir. Çalışanların görevi; müşterilerin talep ve ihtiyaçlarını karşılamak üzere belirlenen standartlar doğrultusunda hizmet vererek, müşteri memnuniyetini sağlamaktır. Bu sistem diğer departmanlarla koordinasyon halinde etkin bir şekilde müşterilere destek ve hizmetin gerçekleştirilmesine dayanır. Çağrı Merkezi temsilcileri, gelen çağrıları cevaplamak ve ilgili bölümlere yönlendirmek, randevu taleplerini almakla ilgili görevli olabilir.

Çoğu firma, çalışanlarına işe başlamadan önce ve süreç içinde alanla ve iş hayatıyla ilgili önemli eğitim imkanları sunar. Bu çalışanları destekleyici, motivasyonu ve verimliliği arttıran bir konudur.

 

çağrı merkezi temsilcisi, müşteri, memnuniyet
Part-time Çağrı Merkezinde Çalışmak İçin Aranan Şartlar

 

Part-time Çağrı Merkezi Temsilcisi olabilmek için; insan ilişkilerinde başarılı olmak, müşterinin talep ve isteklerini iyi bir şekilde anlamak, sabırlı olmak ve kısa bir sürede çözüm üretebilmek gerekir. Diksiyonun düzgün olması ve konuşulurken kelimelerin özenle seçilmesi de oldukça önemlidir. Aranan diğer özellikleri sıralamak istersek; iletişim becerilerinin gelişmiş olması, takım çalışmasına yatkınlık ve ikna kabiliyetinin yüksek olması çalışanlardan beklenen özelliklerdendir.

Öğrenciler, yeni mezunlar ve tecrübesiz adaylar kurumsal bir firmalarda part-time çalışmaya başlayarak kariyer yolculuğuna çıkabilir. Çağrı Merkezi Temsilcisi olarak başladıkları yolculukta, özverili ve disiplinli bir şekilde çalışarak sırasıyla aşağıdaki pozisyonlara terfi edebilirler. Bu süreç elbette firmadan firmaya değişiklik gösterebilmektedir. 

-Uzman Müşteri Temsilcisi 

-Takım Lideri

-Bölüm Şefi 

-Supervisor

-Koordinatör 

-Müdür

 

Çağrı Merkezinde Nasıl Çalışılır?

  1. Part-time başladığınız işinizde öncelikle sizden disiplinli olmanız beklenir. Çağrı merkezlerinin çoğunda sisteme girişiniz önemlidir. Erken gelerek telefonları almaya hazır olmalısınız. Bunun yanında mola saatlerinin dışına çıkmamak, dikkat edeceğiniz diğer bir önemli konudur.
  2. Bu işte çoğunlukla mutsuz ve şikayetçi müşterilerle karşılaşmanız olasıdır, bu noktada müşterilerle iyi iletişim kurmanız gerekir. Müşterilere her şeyin kontrol altında olduğunu hissettirmeniz ve güven vermeniz beklenir. Bu yüzden onları rahatlatacak bir ses tonuyla yavaş konuşmalısınız. Böylelikle karşı tarafın sizi daha kolay ve iyi anlamasını sağlayabilirsiniz. 
  3. Bilgisayarı rahat kullanmalı, aynı zamanda değişikliklere kısa sürede adapte olabilmek açısından bilgisayar bilgi birikimine sahip olmalısınız.
  4. Müdürlerinizi gözlemlemeli, mola zamanlarında merak ettiğiniz konularla ilgili onlardan tavsiyeler almalısınız. Müdürlerinizin performansları da önemli olduğu için, size yardımcı olmak onlar için de bir kazanç olacaktır.
  5. Şirket politikaları veya ürünlerinde bir değişiklik varsa, mutlaka haberdar olmalısınız. Bu konuda bilgilendirilmeyebilirsiniz. Bu yüzden sık sık kurum içi yazışmaları ve firmanızın sitesini kontrol etmelisiniz.
  6. İşinizde daha iyi performans gösterebilmek için mutlaka kendinize vakit ayırmalısınız. Bir süre sonra yaptığınız işte uzmanlaşacak, müşteri ilişkilerinde harika bir çalışan olacaksınız.

 

Kısaca “İnsanlarla iletişim kurmayı seviyorum” diyorsanız, bu pozisyona part-time olarak başlamak size harika bir kariyer fırsatı sunabilir. Bu fırsatı kaçırmamak için hemen Pariyer.com’u ziyaret edebilir, Çağrı Merkezi Temsilcisi ilanlarına kolaylıkla ulaşabilirsiniz. “Part-time başka hangi pozisyonlarda iş bulabilirim?” derseniz, aşağıdaki Pariyer Blog yazılarımızı inceleyebilirsiniz. Ayrıca firmanızda part-time çalışan çalıştırmak istediğinizde, Pariyer’deki yetenekli adayları değerlendirebilirsiniz.

 

2018’in Trendi: Part-time iş, full time hayat

 

2018’in Trendi: Part-time iş, full time hayat 2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir