Y Kuşağı Part-time Çalışanlarıyla Nasıl İletişim Kurulmalı?

 

1980-2000 yılları arasında doğan Y kuşağı, günümüzde çalışanların büyük bir kısmını oluşturuyor. Bu yüzden işverenlerin part-time çalışanlarla iletişimini incelerken, Y kuşağının özelliklerinden bahsetmemiz yerinde olacaktır. Günümüzde yoğun bir şekilde gözlemlediğimiz rekabet artışından sağ çıkabilmek için firmaların bazı konulara hassasiyetini arttırması gerekiyor. Bu konuların en başında ise saygı ve güven ilişkisinin temel taşı olan iletişim geliyor. Y kuşağı sizce işverenlerden neler bekliyor, gelin hep beraber bir bakalım.

 

Dünya nüfusunun büyük bir bölümünü oluşturan Y kuşağı, 2025 yılına kadar işgücünün %75’ini oluşturuyor olacak. Y kuşağını anlamak  bu yüzden çok önemli, bu konuda çok sayıda araştırma yapılıyor. Son günlerde Y kuşağını yönetmek ve bu yetenekleri elde tutmak iş dünyasının en önemli konularından biri olmuş durumda.

 

Y kuşağı çalışanları sabit bir işte çalışmama ve teknoloji bağımlılıkları yüzünden eleştirilse de pratik, sonuç odaklı ve araştırmacı olmaları, onları iş hayatını yönlendirme konusunda başarılı yapıyor. Assessment Systems’in yaptığı çalışma sonuçları, Y kuşağının nasıl yönetilebileceğiyle ilgili fikirler veriyor. Öncelikle Y kuşağı part-time çalışanları, işverenleriyle güçlü ikili ilişkiler kurabilmek istiyor. Karar verme süreçlerinde beraber kararlar alabilmeyi talep ediyor. Yine Deloitte’nin 2018 Y Kuşağı Araştırması’nda bu kuşak, dijital çağın en bilgili çalışanları konumunda değerlendiriliyor.

 

y kuşağı, çalışan, işveren, parttime, freelance
Part-time Çalışan Memnuniyetinin Sağlanması

 

Y kuşağı çalışanları, firmalarının önceliklerinin kâr elde etmek, verimlilik ve satış hacmini artırmak olduğunu belirtiyor. Oysa vadedilen eğitim, iş olanakları ve kariyerlerine katkısı olacak diğer konulara daha az önem verildiğinden bahsediyor ve sosyal becerilerinin gelişmesine katkıda bulunulmasını istiyor. Yetenek geliştirme anlamında firmalarını esas aktör olarak görenlerin globalde oranı %39 iken, Türkiye’de bu oran %31. Y Kuşağı çalışanları aynı zamanda, firmalarının ve işverenlerinin toplumsal sorunlarla ilgilenmesini istiyor.

 

Y kuşağı Çalışan Memnuniyeti İçin Neler Yapılabilir?

  • İş süreçlerine dahil edin.

Part-time çalışanlarınıza onların bilgi ve becerilerine uygun projeler verin. Ve başarıya ulaşma yolculuğunda onları teşvik edin.

 

  • Çalışanlarınızla ortak katılacağınız etkinlikler oluşturun.

Takım ruhunu hissedebileceği iş harici alanlar yaratın.

 

  • Part-time çalışanlarınızı zaman zaman ödüllendirin.

Y Kuşağı rekabet ve ödül ile motive oluyor, gelişiyor.

 

  • Part-time çalışanlarınızın sıkıntılarını dinleyin, onlara destek olun.

Kurumsallık çizgisini kaybetmeden, onları dinleyin ve samimi olun.

 

  • Esnek çalışma düzenine ve değişime açık olun.

İyi bir iş ve özel yaşam dengesi Y kuşağı çalışanları için önemli bir konu. Bu yüzden onları freelance ve part-time projelerinize mutlaka dahil edin.

 

  • Geri bildirimlerde bulunun ve şeffaf olun.

Y Kuşağı part-time çalışanları, sene sonu değerlendirmelerinden ziyade düzenli ve şeffaf bir şekilde performanslarının değerlendirilmesini istiyor.

 

 

Dijital yetkinlikleri, yüksek potansiyelleri, çözümcül ve iyileştirici yaklaşımlarıyla Y Kuşağı, yeni dönem iş dünyasının beklentilerine cevap vermesini istiyor. Bu beklentilere verilen cevaplar, bazı kurumsal değerleri ve çalışma alışkanlıklarını değiştiriyor gözüküyor. Bu noktada Dünya’da gittikçe yükselen esnek çalışma sistemleri Türkiye’de de artıyor gözüküyor. Artık işverenler yüksek enerjili, pratik ve yetkin part-time ve freelance çalışanlarla amaçlarına daha kısa sürede ulaşmayı hedefliyor. Siz de projelerinizi hızlandırmak için desteğe ihtiyaç duyuyorsanız, Pariyer.com’daki yetenekli aday ilanlarını gözden geçirebilir veya Pariyer’de ilan verebilirsiniz. Ayrıca önceki blog yazılarımızdan part-time çalışan çalıştırmanın avantajlarını okuyabilirsiniz.

 

Neden Part-time Çalışan Çalıştırmalısınız?

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir