En Doğru Part-time Çalışanı Nasıl Seçeriz?

 

Günümüzde firmalar, işe alacakları çalışanlar için eskisinden daha fazla çaba gösteriyorlar. İşe alım ve yerleştirme süreçlerinde, adaylar arasındaki farklılıkların belirlenmesi ve doğru nitelikteki adayların doğru pozisyonlara yerleştirilmesi uzun ve maliyetli bir süreçtir. Bu noktada yapılan hatalar, bu sürecin uzamasına ve maliyetin daha fazla artmasına sebep olmaktadır. Bu noktada Pariyer Blog’ta bu hafta, “Verimli ve güvenilir part-time çalışanlar nasıl seçilir?” sorusunu yanıtlamaya çalışacağız. Gelin hep beraber, bu konuda önceliklerimiz neler olmalı bir bakalım.

 

İşe alım sürecinde, iş gücüne katkı sağlayan çalışanların performansının firmanın performansını da doğrudan etkiler. Bu nedenle işin gerektirdiği bilgi ve becerilerin doğru değerlendirilmesi ve çalışanların buna göre işe yerleştirilmesi giderek daha çok önem kazanan bir konudur. Firmaların proje ekiplerini veya departman üyelerini seçtikleri dönemlerinde, firmayla uyum içinde çalışabilecek part-time çalışanları belirlemesi bazı önemli adımları gerektirir. Bu adımları; iş tanımının oluşturulması, beceri ve yetkinliklerin belirlenmesi, kişisel özelliklerin tanımlanması ve değerlendirme adımları şeklinde sıralayabiliriz.

Burada pozisyonla ilgili beklentilerin ve pozisyon için en uygun aday profilinin çıkarılması önemli noktalardır. Bu noktada değerlendirilmesi gereken soruları aşağıda sizler için sıraladık.

 

  • Pozisyon için hangi becerilere ihtiyaç duyulmaktadır?
  • Çalışan adayının kişilik özellikleri neler olmalıdır?
  • Aday, firmadaki diğer çalışanlarla uyum sağlayabilir mi?
  • Adayın sahip olması gereken nitelikler nelerdir?
  • Hangi konular zorunlu, hangi konular tercih edilir olmalı?
  • Part-time çalışma süresi ve günleri neler olmalı?
  • Ödenecek maaş ne kadar olmalı?

 

çalışan, part-time, yarı zamanlı, insan kaynakları
Doğru part-time çalışanı seçmek

 

Doğru part-time çalışanın seçiminde, bu konu detaylı olarak incelenmesi gereken bir konudur. Çünkü uygun pozisyona yerleştirilmeyen çalışanlar uzun vadede firmalar için büyük kayıp oluşturur. Bu çalışanlar takımın motivasyonunu ve performansını düşürerek iş gücünü zayıflatır. Günün uzun bir bölümünü işte geçiren diğer çalışanlar, verimlilik konusunda sıkıntılar yaşamaya başlayabilir ve uzun vadede bu konu yapılanmada büyük sorunlara sebep olabilir. Firmaların bu noktada standart eleme için bir sistem oturtması, bu sürecin daha az maliyetli, kısa ve verimli geçmesini sağlar.

 

İşe alım sürecinde yapılan yanlışların firmalara yaklaşık maliyeti çalışan maaşının beş katı civarındadır. Bu yüzden doğru adayı seçmek için gereken yeterli zaman ayrılmalı ve bu süreç bilinçli bir şekilde kurgulanmalıdır. Yanlış çalışan adayının işe alımıyla, farklı noktalarda maliyetler ortaya çıkmaktadır. Bunları; ilan bedeli, telefon görüşme maliyeti, işe alım süreci çalışanlarının maliyetleri, görüşme sürecindeki maliyetler, oryantasyon, adaptasyon ve eğitim gibi süreçlerin maliyetleri, maaş, ikramiye, işten çıkarma maliyeti, yeniden çalışan adayı arama maliyeti olarak sıralayabiliriz. Tüm bu ekstra maliyetlere maruz kalmadan, en doğru zamanda, en doğru çalışan adayını seçebilmek için Pariyer’i inceleyebilirsiniz.

 

İŞKUR Özel İstihdam Bürosu kapsamında çalışan Pariyer.com, özel aday veritabanları ile daha güçlü ve geniş ilişkileriyle en doğru çalışanı bulma konusunda kurumsal firmalarda minimum başvuru ile maksimum işe yerleştirme mantığıyla hareket ediyor. Pariyer, ön eleme sistemi ve uygun ücret tarifesi ile işverenin hem zamanından hem de maliyetinden tasarruf etmesine olanak tanıyor. Part-time çalışanlara özel ilan ücret tarifesiyle kullanışlı ve faydalı platform olarak ön plana çıkmayı hedefliyor. Verimliliğinizi arttıracak firmanıza uygun çalışan adaylarına ulaşmak için Pariyer.com’da siz de ilan verebilirsiniz.

Ayrıca part-time çalışanlarla çalışarak, iş gücünde yaşadığınız sorunlara nasıl çözüm üretebileceğinizle ilgili blog yazımıza bu linkten ulaşabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir