Part-time Çalışanların İşverenlerden Beklentileri

 

Son zamanlarda iş hayatında yapay zeka, robotlar ve otomasyonlara yatırımlar artsa da, çalışana yapılan yatırımlar hala çok önemli bir noktadadır. Yeni fikirler, büyük girişimler ve faydaya yönelik yapılanmalar için çalışanların memnuniyetini ve bağlılığını sağlamak işverenler için oldukça mühim. Bu yüzden bu hafta Pariyer Blog’ta sizlere part-time çalışanların, yöneticilerinden ve firmalarından beklentilerinden bahsediyor olacağız. Örneğin; çalışanınızın bir süredir performansı düştü, sizce bu neden olabilir? Gelin hep beraber bakalım.

 

Zamanı verimli değerlendirmenin çok daha önemli olduğu günümüzde, part-time çalışanların beklentileri de oldukça değişmektedir. Eskisine göre çalışanlar seçecekleri firmalar konusunda çok daha seçici olmaktadırlar. Artık tahmin edilenin aksine çalışanlar aldıkları ücretten çok daha farklı konularda beklentilere sahipler. Yöneticilerin sadece ücret konusunda çözüm üretmesi, en güvenilir çalışanlarını bile kaybetmelerine sebep olabiliyor.

 

part-time iş, işveren, çalışan, beklenti
Part-time Çalışanların İşverenlerden Beklentileri

 

Çalışanların Beklentileri Artıyor

Zaman içinde çalışanlar bazı konularda iş hayatlarını sorgulamaya başlıyorlar. Bu yüzden işverenlerin bazı önemli konularda çalışanlarına olanaklar sunabilmesi, performansından memnun olduğu çalışanları elinde tutabilmelerini sağlıyor. Part-time çalışanların memnuniyetini sağlayan en önemli konuları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

– Çalışanın çalışma ortamında rahat ve huzurlu olması,

– Çalışanın emeğinin karşılığında bir maaş alması,

– Çalışanın mobbing yaşamıyor olması,

– Alt-üst ilişki dengesinde sorun yaşamıyor olması,

– Çalışanın kendisine önem ve değer veren bir firmada olması,

– Çalışanın izin sürelerini tam olarak kullanabilmesi,

– Çalışanın hafta sonu tatilinin olması,

– Firma içi organizasyon ve etkinliklerin düzenlenmesi,

– Çalışana özel sigorta imkanının sunulması,

– Yan haklar ve ikramiyelerin olması,

– Güçlü kurum kültürü,

– Firmada kariyer fırsatlarının ve eğitimlerin olması,

– Mentör desteğinin olması.

 

Günümüzde bazı kurumsal firmalar, çalışanlarının beklentileri ve memnuniyetiyle ilgili çalışmalar yapıyor, gerekli eksiklikler için önlemler alıyor, çözümler üretiyor. Bunun yanında çoğu firma bu önemli konuyu görmezden gelerek ne kadar büyük bir maliyetin altına girdiğinin farkında bile değil.  Oysa rakiplerinin önüne geçerek bir dünya markası olmak isteyen bu firmaların en başta yapmaları gereken şey, çalışanlarının işlerinden duydukları memnuniyeti önemsemeleri. Doğru çalışana yatırım yapmak, firmanıza yapabileceğiniz en önemli yatırımlardan biridir.

 

Bu noktada Pariyer.com, size en uygun doğru adaylarla sizleri buluşturuyor. İşlerinizi organize edecek bir asistana ihtiyacınız olabilir ya da yeni projeniz için bir tercüman işlerinizi çok hızlandırabilir neden olmasın! Siz de büyüme potansiyelinizin yüksek olduğunu düşünüyor ve hedeflediğiniz noktaya gitmek için doğru çalışanlara ihtiyaç duyuyorsanız Pariyer.com’da ilan verebilir, part-time çalışan adaylarının bireysel ilanlarını inceleyebilirsiniz. Ya da farklı bir alanda ek iş arıyor, freelance çalışmak istiyor olabilirsiniz. Tüm bunlar için, yeni kariyer siteniz Pariyer.com kullanıcı dostu arayüzüyle sizlerle!

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir