Part-time Satış Danışmanlığı Üzerine Röportaj

Müşteri Odaklı Part-time Satış Danışmanı Olmak

Pariyer.com ekibi olarak sizlere part-time ve freelance işlerle ilgili ve çalışanların bu süreçte karşılaştıkları durumlarla ilgili daha ayrıntılı bilgi vermeye çalışıyoruz. Amacımız daha çok öğrenci, ev kadını, çalışan anne ve ek iş arayan adayın part-time iş olanaklarından yararlanabilmesi. Bu hafta Pariyer Blog’ta, üyelerimizden sevgili Özge Eroğlu’nun part-time Satış Danışmanı olarak çalıştığı iş yerindeki deneyimleriyle ilgili röportajımıza yer verdik. Bu röportaj ile satış kariyerinizin kapısını siz de aralayabilirsiniz, buyurun okumaya.

 

1-Kariyer hayatına Satış Danışmanlığı ile başlamak isteyenler için tavsiyeleriniz nelerdir?

Satış danışmanlığı iş hayatına giriş için çoğu kişinin tercih ettiği bir iş kolu aslında. İşe girerken geçici olarak mı çalışılmak istenildiği yoksa uzun vadede bu işi düşünüp mağaza müdürü olmak gibi hedeflerinin mi olduğuna karar verilmeli. Bu, çalışma sürecinde kariyer planını çizmek açısından yararlı olacaktır.

 

2-Satış Danışmanlığında çalışan kişinin hangi özelliklere sahip olması gerekir?

Öncelikle kişinin sabırlı ve enerjisi yüksek olmalı. Onun dışında diğer işlerde olduğu gibi işi severek ve özenli bir şekilde yapması artı bir durum olacaktır. Kişinin takım çalışmasını sevmesi, bu iş alanında önemli bir nokta diyebilirim.

 

3-Satış Danışmanlığı  işi için mülakat öncesi nasıl bir hazırlık yapılmalı?

Kendine güvenli bir duruş sergilemek çok önemli. Mülakatta da günlük hayattaki ikna kabiliyetinizden ve insanlarla olan güçlü iletişiminizden bahsetmek diğer adayların önüne geçmenize yardımcı olacaktır.

 

4-Satış Danışmanlığında çalışırken müşteriyle nasıl konuşmalıyız?

Her şeyde olduğu gibi bu işte de en önemli şey samimiyet. Müşteriyle olabildiğince samimi ve güler yüzlü bir iletişim kurulmalı. Fakat bunu yaparken çok ölçülü olunmalı ve her zaman müşteriye belli bir mesafede yaklaşılmalı.

 

5-Satış Danışmanlığında çalışırken müşterinin markaya ilgisini çekmek için neler yapılabilir?

Markanın güvenirliğinden ya da popülaritesinden bahsedilebilir. Bunun dışında önceden bu markayı kullanan müşterilerin markaya olan memnuniyetlerinden bahsetmek, yeni bir müşteri kazanmak açısından yararlı olacaktır.

 

6-Satış Danışmanlığında çalışırken satın almak istemeyen müşterinin fikrini nasıl değiştirebiliriz?

Satışta en önemli şey müşterinin satılan ürüne veya hizmete ihtiyacı olduğunu inandırabilmek. Bu hususta satılan ürünün müşteriye sağlayacağı yararlar açık ve kısa bir şekilde anlatılabilir.

 

7-Satış Danışmanlığında çalışırken müşterinin tavrı olumsuzsa ne yapabiliriz?

Eğer müşteri çok olumsuz bir şekilde geldiyse ısrarlı bir tavır sergilemek kötü bir etki yaratacaktır. Bunun yerine kısaca indirimlerden ya da kampanyalardan bahsedilerek, anlık olarak müşterinin tepkisi ve ilgisi ölçülebilir.

 

8-Satış Danışmanlığında çalışırken dikkat edilmesi gereken püf noktalar nelerdir?

Motivasyon yüksekliği, bu iş oldukça önemli. Çünkü müşteriyle birebir iletişim halindesin. Anlık duygu değişimlerinin müşteriye yansıtılması satışı engelleyebilir ve sürekli negatif olunması halinde marka zarar görebilir.

 

9-Satış Danışmanlığında çalışan kişinin bir günü nasıl geçer? Kendinize vakit ayırabiliyor musunuz?

Satış danışmanlığı çok yoğun tempolu ve aktif bir iş. Mesai içinde her yapılan satışın ardından artan bir motivasyon ve enerji söz konusu aslında. Bu da bu yoğun temponun daha keyifli ve kolay geçmesini sağlıyor. Ve kişi o iş gününü ne kadar aktif geçirirse, mesai sonrasında da o aktifliğin devam ettiği bir ruh hali içerisinde oluyor. Yani kendine vakit ayıramama gibi bir durum söz konusu değil.

 

10-İyi bir çalışan olmak için neler yapmalıyız?

Çalışılan işi iyi yapmalıyız. Çalıştığınız firma kurumsalsa, bu CV’niz için gerçekten önemli. Sonradan çalışmak isteyeceğiniz herhangi bir işte takım çalışması, ekip ruhu ve alt-üst ilişkileriyle ilgili deneyimleriniz değerlendiriliyor olucaktır.

 

11-Satış Danışmanlığı işinizde “Bunu öğrenmek benim için oldukça şaşırtıcıydı” dediğiniz neler var?

Düşünülenin aksine her müşteri indirimden ya da kampanyadan hoşlanmayabiliyor. Kimi zaman “Elinizdeki üründe şu an indirim var.” dediğimde almaktan vazgeçen müşteriler olmuştu. 🙂

 

12-Satış Danışmanları kaç saat çalışır? Tatil ve diğer hakları nasıldır?

Her şirketin kendine ait çalışma saatleri var aslında. Full time düşünürsek normalde ortalama 8-9 saatten bahsedebiliriz. Part-time çalışma içinse, firmalara göre değişebiliyor. Örneğin; bazı firmalar da kısmi part-time çalışma mevcut, çoğunlukla haftada 2 gün çalışılıyor. Part-time çalıştığınız yerlerde ise genellikle haftada 3-4 gün çalışılıyor. Günlük çalıştığınız saate göre elbette bu değişiyor. Kısmi part-time çalışsanız dahi, çalıştığınız zaman üzerinden sigorta elbette yapılıyor. Haftalık tatil hakkı mevcut. Fakat müşteri yoğunluğunun çok olduğu özel günlerde, çok fazla tatil yapamayabiliyorsunuz. Tabii bunun da prim artısı oluyor. Servis olanağı ve yemek diğer verilen haklar arasında.

 

13-Satış işinde yükselme nasıl olur?

Artık çoğu marka mağaza içi yükselmeden yana bir tutum sergiliyor. Bu da satış danışmanları için bir artı. Sabırlı bir çalışma sonucunda ekip liderliği, mağaza müdürlüğü gibi pozisyonlara gelmek mümkün.

 

14-Satış Danışmanı maaşları ne kadardır?

Tam bir ücret söylemek mümkün değil. Çünkü satış danışmanlığında genel olarak maaş+prim sistemi uygulanıyor. Fakat full time için genel olarak primsiz asgari ücret ve üstü diyebiliriz. Kısmi part-time işler genelde primle beraber 600-700 TL, part-time işler primle 1000-1200 TL civarında. Tabii bu fiyatlar firmalara göre değişebiliyor.

 

15-Farklı alanlarda çalışmanın avantajları neler sizce?

Farklı alanlarda çalışmak, farklı marka ve insan profillerini tanımak, karakter analizi yapmak açısından önemli elbette. Örneğin; saha satış temsilcisi, mağaza satış danışmanı ya da satışta bölge sorumluluğu gibi ilanlar karşımıza çıkabiliyor. Herkesin tercihi değişiyor elbette ama ben farklı markalarla part-time işler deneyimlenmesini öneriyorum açıkçası. Bu durum profesyonel iş hayatında size sonradan çok katkı sağlıyor. Pariyer.com’un bu olanağı iş arayanlara, öğrencilere sunuyor olması gerçekten harika. Daha farklı sektörlerde de, bu olanaklar artsa güzel olur.

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir