Çağrı Merkezi’nde Part-time Çalışmak Üzerine Röportaj

Pariyer.com ekibi olarak amacımız farklı mesleklerden çalışanlarla yaptığımız röportajlarla, part-time ve freelance çalışmak isteyenlerin sorularına yanıt bulmak. Bu hafta da Pariyer Blog’ta, üyelerimizden sevgili Pınar Yaman’a Çağrı Merkezi’nde yarı zamanlı çalışma deneyimiyle ilgili sorular sorduk. Keyifli bir röportaj oldu, her meslek gibi bu meslekte de bazı önemli püf noktaları var. Daha önceki blog yazılarımızda part-time çağrı merkezi temsilcilerinden beklenenleri sizle paylaşmıştık. Gelin hep beraber bakalım, bize ileteceği neler var.

  

1-İş hayatına Çağrı Merkezi Temsilciliği ile başlamak isteyenler için tavsiyeleriniz nelerdir?

Başarılı bir çalışan olmak için öncelikle bu işi sevmek gerekiyor, bir işi sevip sevmediğinizi de gerçekten onu deneyimlemeden anlayamıyorsunuz. Bu yüzden yarı zamanlı ya da evden çalışma olanakları bu konuda faydalı olabilir.  Severek sıkılmadan yapılan her işte başarılı olunacağına inanıyorum ben. O yüzden iyi bir çalışan olmanın en kısa yolu onu sevip sevmediğinizi anlamak için onu deneyimlemek. Bu süreçte ast üst ilişkileri, takım çalışması, iş arkadaşlarıyla ilişki konularında da çok fazla deneyim kazanmış oluyorsunuz üstelik.

 

2-Çağrı Merkezinde çalışan kişinin hangi özelliklere sahip olması gerekir?

Sabırlı, sabırlı, sabırlı. 😊 Her iş için aslında bu böyle değil mi? Konuşkan olması da diyaloğun kolaylıkla ilerleyebilmesi için avantajlıdır elbette. Anlayışlı ve sakini de bu listeye ekleyebiliriz.

 

3-Çağrı Merkezinde çalışırken müşteriyle nasıl konuşmalıyız?

Telefonda müşteriyle yüz yüze olmadığımız bir gerçek. Ama sanki yüz yüzeymiş gibi konuşmak gerçekten iletişimimizi etkiliyor. Bu yüzden müşterilerle güler yüzlü, güvenilir ve yardımsever bir şekilde konuşmak gerekiyor.

 

4- Çalışırken dikkat edilmesi gereken püf noktalar nelerdir?

Çalışılan sektöre göre değişiklik göstermekle birlikte bir günde bazen 80’e yakın kişiyle konuşabiliyorsunuz. Bu yüzden çalışırken sadece müşteriye odaklanmanız gerekiyor çünkü başka etkenler kafanızı dağıtabiliyor ve bu müşteriyle kurduğunuz diyaloğu etkiliyor, hatta yanlış bilgilendirme yapmanıza bile sebep olabiliyor. Ayrıca karşı tarafa güven vermek gerçekten çok önemli, bunu da ancak gerçekten karşı tarafı anladığınızda gerçekleştirebiliyorsunuz. Çok iyi dinlemek gerekiyor.

5-Görüşme yapmak istemeyen müşterinin fikrini nasıl değiştirebiliriz?

Elbette herkes konuşma taraftarı olmayabiliyor. Mümkün olduğunca sıkmadan ısrar etmek gerekiyor. Ayrıca karşılaşabileceği zorlukları ya da kötü koşulları hatırlatarak biraz dikkat çekmek mümkün. Ya da daha verimli bir konuşma için tekrar iletişime geçilebileceği iletilebiliyor.

 

6-Çağrı Merkezinde çalışırken müşterinin tavrı olumsuzsa ne yapabiliriz?

Müşteriler müşteri temsilcisine bağlanırken çok uzun süre bekleyebiliyor. Bu sebeple olumsuz ya da gergin bir şekilde konuşmaları çok olası. Bunu aşmak içinse saygılı, alttan alarak ve anlayışlı davranmak yine önemli noktalar. Çok fazla ısrar ederek, çağrıyı şikayet çağrısına dönüştürmemek gerekir.

 

7-Müşterinin ilgisini çekmek için neler yapılabilir?

Müşterinin ilgisini çekmek için çoğunlukla kampanyalar veya kişiye özel olanaklar hakkında bilgilendirmeler yaparak, müşteriye verilen değeri öne çıkararak iletişimin güçlendirilmesi sağlanır. Ayrıca konuyla ilgili karşılaşabileceği zorluklara değinebiliriz.

 

8-Çağrı Merkezinde çalışan kişinin bir günü nasıl geçer? Kendinize vakit ayırabiliyor musunuz?

Çağrı merkezinde çalışan kişinin günü güzel geçer çünkü her müşteri ayrı bir dünyadır. İşe alışıp bu işi benim gibi seven bir sürü arkadaşım var. Part-time çalıştığınız için zaten kendinize oldukça vakit kalıyor.

 

9-İyi bir çalışan olmak için neler yapmalıyız?

Vazgeçmemeliyiz. Karşılaştığımız müşteriler zorlu olabilir, kendimizi onların yerine koyarak daha anlayışlı olabiliriz. Böylelikle hem empati kurmuş oluruz, hem de onlara yardımcı olmuş oluruz.

 

10-Çağrı Merkezi Temsilciliği mesleğinizde “Bunu öğrenmek benim için oldukça şaşırtıcıydı” dediğiniz neler var?

Müşterilerin aslında dinlenildiğinde ve anlaşıldıklarını fark ettiklerinde hızlı bir şekilde sakinleştiklerini görmek şaşırtıcıydı.

 

11-Çağrı Merkezi Temsilcileri kaç saat çalışır? Tatil hakları nasıldır?

Bildiğim kadarıyla bunlar şirketlere göre biraz değişebiliyor. Mesai saati full time da genellikle 8-9 saat ve haftada 2 gün izin oluyor. Yarı zamanlı da ise genelde 3-4 gün oluyor. Ayrıca bazı firmaların freelance çalıştırdığını da duymuştum. Evden yapılabilecek bir iş olduğunu düşünüyorum.

 

12-Bu işte yükselme nasıl olur?

Takım lideri olma, kalite ekibinde olma, eğitmen olma ya da kurumun şubesine geçme gibi olanaklar mevcuttur. Çoğunlukla takım lideri ve kalite ekibine dahil olma yoluyla yükselme olmaktadır. Sınav ve sözel mülakatla seçim yapılmaktadır.

 

13-Çağrı Merkezi Temsilcileri ne kadar kazanır?

Tam zamanlı çalışanlar asgari maaşın biraz üstünde aslında. Ama bu her projede değişiyor. Maaşın üstüne proje farkı da alınıyor. Bir proje 1.700 alırken, diğer bir proje 2000 alabiliyor. Kalite puanlarınıza göre de prim alabiliyorsunuz 😊

 

14-Farklı alanlarda çalışmanın avantajları neler sizce?

Bence sabit bir projelerde çalışmak daha avantajlı hem saatiniz belli oluyor, hem de izin gününüz. Örneğin;Banka çağrı merkezi çok yoğunken, Coca Cola çağrı merkezi daha sakin olabiliyor. Avantajlı olan ise kesinlikle daha az konuşulan ve konuşma sürecinde biraz daha rahat olunan Coca Cola, Turkcell gibi firmalar diyebilirim.

 

15-Çağrı Merkezi Temsilcisi olmasaydınız hangi meslekte olmak isterdiniz?

Özellikle insan ilişkileri açısından kesinlikle tavsiye ediyorum bu mesleği diyebilirim. Dediğim gibi her müşteri ayrı bir dünya ve günde 80’e yakın farklı kişiyle konuşarak ikna yeteneğinizi geliştirmiş oluyorsunuz. Bu yetkinliklerimi kullanabileceğim başka bir alan olabilirdi muhtemelen. Satış Danışmanlığı düşünebilirim mesela, birbirine benzer geliyor bana. Yarı zamanlı çalışarak bir deneyimlemek isterim açıkçası.

Üniversitede okurken yarı zamanlı çalışmak öğrenciler için gerçekten harika bir fırsat. Özgüvenin sağlanması konusunda kişiye büyük bir artısı var. Aynı zamanda firmaların çalışma şeklini görmek, ekip çalışmalarına katabileceklerinizin farkına varmak mezun olduğunuzda size büyük kapılar aralıyor. Ne istediğinizi daha kolay anlayabiliyorsunuz. Ve bunun için bir kariyer planı çizebiliyorsunuz. Pariyer.com’la ilk karşılaştığımda beni çok heyecanlandırmıştı, gerçekten öğrencilerin hem maddi anlamda hem de kariyer anlamında buna çok ihtiyacı var. Daha çok firmanın bu olanakları öğrencilere sunmasını çok isterim. Neyi sevdiğini, hangi işte kariyer yapmak istediğini bilerek mezun olmak, bir adım öteye götürüyor insanı çünkü.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir