Part-time Çalışanların İş Verimliliğini Arttırmanın Yolları Nelerdir?

 

İşverenlerin çalışanlarda aradığı nitelikler işin yapısına göre elbette değişmektedir. En başta işverenin aradığı özellik işlerini istenen şekilde yapacak, işini yaparken işe katkılarda bulunacak çalışanları işe almaktır. Mülakata gelen adayların kişisel özellikleri, aldığı eğitimler kadar önemlidir. Çalışma verimliliğini etkileyen en önemli konulardan biri ekip uyumudur. Bu yüzden bazen kişisel özellikleri, adayın aldığı eğitimden çok daha önemlidir. Peki işverenlerin çalışanlarından aldığı verimlilik, işe alım sürecinde harcanan zaman ve maliyeti karşılıyor mu dersiniz? Çoğunlukla işverenler bu konuda büyük sorunlarla karşılaşıyorlar. Bu süreci yönetme konusunda işverene büyük sorumluluklar düşüyor.

 

Pariyer Blog’ta daha önceki yazımızda “Verimli ve güvenilir part-time çalışanlar nasıl seçilir?” konusuna değinmiştik. Bu günlerde, 1980-2000 yılları arasında doğan Y kuşağı çalışanlarının beklentilerine cevap vermek işverenlerin en önemli gündem maddelerinden biri. Gelin bu konuda hangi önemli konular ön plana çıkıyor, hep beraber bakalım.

 

Çalışan Verimliliğini Arttırmak için Yapılması Gerekenler

 

Bir işletme için çalışanının motivasyonu çalıştığı ortamın şartlarıyla doğrudan ilişkilidir. Çalışanlara sağlanan olanaklar ne kadar iyi olursa, verimin dönüşü de o kadar iyi olacaktır. İşverenin performansa dayalı ödüllendirme sistemi de çalışanların motivasyonu üzerinde ciddi oranda etkileyicidir.

 

yarı zamanlı, verimlilik, part-time iş

 

Bir işletmenin bünyesinde bireysel anlamda başarılı ve kaliteli çalışanlara istihdam alanı vermesi, doğru bir karar olsa da bir işletmenin başarıyı ve kaliteyi yakalamasının altında ekip bilinci ve ekip ruhu yatar. İşletme içerisinde ekip kavramı, o kurumun yapı taşıdır. İşletmelerin çalışanlarının verimini arttırmasının en etkili yolu, birbirini destekleyen ekipler kurmak olacaktır. İçinde ekip kültürünün oturmuş olduğu part-time çalışanların, uyumlu bir şekilde hareket edebilmeleri işletmenin başarının kaçınılmaz olduğu bir hedefe doğru gidebilmesi demektir. Verimli çalışmanın anahtarı bu uyumda saklıdır.

 

Bu nokta da bu uyumu ve dengeyi sağlayabilmek için uzun çalışma saatleri yerine part-time ve freelance çalışma sistemleri çalışanların veriminin artırılmasında kritik bir önem taşımaktadır. Bu yüzden çalışanların talebine göre belirlenmiş çalışma saatleri çalışan performansını gözle görülür bir şekilde artıracağı bilinmelidir.

 

Ekip kültüründeki mantık çalışanlara strateji öğretmek yerine bu konudaki anlayışı ve öğrenmeyi “kolaylaştırmak” olmalıdır. Grup çalışmasına yapılan teşvik katılımcılığı arttırdığı gibi sağlanan bu bütünlük yöneticilerin, işletmedeki sorunları çözmek için enerji sarf etmeleri yerine sorunları ortaya çıkmadan önleyebilmelerine de katkı sağlar. Ayrıca şirketlerin başarıyı yakalayabilmelerinin en önemli yolu, çalışanlara kendilerini sürekli geliştirme imkanını sunabilmeleridir. Bu konuda gerçekleştirecekleri eğitim programları, çalışanların kendilerini ve kariyerini önemseyen bir işverenle çalıştıklarını hissettirir ve çalışanın firmaya ve işverene güven duygusunu pekiştirir.

 

Çalışan verimliliğini etkileyen en önemli konulardan bir diğeri ise çalışma şartlarıdır. Y kuşağı mesai saatlerinin daha esnek olmasını tercih ediyor. Aynı esnekliği çalışma alanları için de bekliyor. Ofis dışında sosyalleşebilecekleri alanlarda daha motive olduklarını ve belirli zamanlarda çalışmaktansa daha özgür olmayı tercih ediyorlar. Mobil olmalarına olanak sağlayan her projede daha iyi performans gösterdiklerini ve bu şekilde teknolojik altyapılarını daha verimli kullanabileceklerini belirtiyorlar.  Part-time ve freelance çalışanlar, ne kadar motive olursa olsunlar kullandıkları iş araç ve gereçlerinden yeterli beklentiyi sağlayamadıklarında verimliliklerinin düşeceğini belirtiyorlar. Bu yüzden işverenlerden bu konuda beklenen, ihtiyaçların iyi anlaşılması ve gerekli iyileştirmelerin yapılmasıdır. Bu verimliliği sağlama açısından sürekli geri bildirim alınması dikkate alınması gereken bir konudur.

 

Pariyer.com olarak iş hayatında part-time, freelance ve dönemsel çalışan bulma yönünde karşılaşılan sorunlara çözüm olma yolunda çalışıyoruz. Şimdiye kadar Pariyer’li olmanın avantajını yaşayan binlerce çalışan ve işverenden güç alarak yolumuza devam ediyoruz. Yetenekli çalışan ilanlarına göz atmak isterseniz, Pariyer.com’u hemen ziyaret edebilirsiniz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir