Part-time Çalışmak İsteyen Öğrencilerin Bursu Kesilir Mi?

Üniversite öğrencilerinin birçoğu haklı olarak okurken ihtiyaçlarını gidermek, sosyal hayatlarında daha rahat olabilmek ve deneyim kazanmak için çalışma hayatına erken yaşta atılmak istiyorlar.Bu yüzden part time ya da freelance işlere girerek çalışmaya başlıyorlar. Ancak bu durumda almış oldukları öğrenci bursu ya da öğrenim kredisi sigortalı bir işe girince kesilir mi merak ediyorlar. Bu hafta Pariyer Blog yazımızda, geçtiğimiz eylül ayında Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren değişiklikten, öğrencilere kazandırdığı avantajlardan ve çalışan öğrencinin bursu kesilir mi sorusundan bahsedeceğiz.

kyk, sigorta, öğrenci, burs

Sigortalı Bir İşte Çalışmanız Durumunda KYK Bursu Kesilir Mi?

Eylül ayında “Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Öğrenim Kredisi Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik”, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Peki eylül ayından önce KYK bursunun kesilmesine sebep olan nedenler nelerdi, öğrenci bursu neden kesilirdi, gelin hep beraber bir bakalım.

Yönetmelikte öğrencinin;

  • Başarısız olması,
  • Öğretim kurumundan ayrılması, çıkarılması veya geçici olarak uzaklaştırılması,
  • Vazgeçme, izin alma, kayıt dondurma,
  • Sağlık sebebiyle öğretim kurumuna devam etmemesi,
  • Öğretim kurumunu değiştirmesi esnasında, eski öğretim kurumunda bir yıl başarısız olması ya da öğretimine bir yıl ara vermesi,
  • Öğretim kurumunun kapatılması,
  • Kurum yurtlarından süresiz çıkarılma cezası alması,
  • Kesin hükümle mahkum olması,
  • Asgari ücret düzeyinde devamlı gelirle çalışması halinde, bursunun kesileceği belirtilmiştir.

 

Bu şartlar, eski yönetmelik üzerinde yer alan şartlardır. Bu maddeler arasında yer alan “asgari ücret düzeyinde devamlı bir işte çalışıyor olmak” ibaresi, yeni yönetmelik ile kaldırılmıştır. Eski yönetmelikteki bu maddeden dolayı çalışan öğrenciler daha önce, resmi olarak çalışıyor görünmemek için ya sigortalı işlerde çalışmıyorlardı ya da çalıştıkları yerlerde sigorta yapılmamasını istiyorlardı. Yeni yönetmelikle giderilen bu sorunla, öğrenciler artık mağdur olmayacaklar. KYK’ya bağlı yurtlarda kalıp burs veya kredi alan öğrenciler en fazla asgari ücret seviyesinde çalışabilecekler ve bu nokta da yurt hakları da geçerli olacaktır. Öğrenciler, artık istedikleri işlerde part-time olarak çalışmaya devam edebilirler.

 

Üniversite öğrencisi olmak, başka bir şehirde tutunmak demektir. Yurt ve burs sahibi öğrenciler belli bir sınır çerçevesinde yaşamaya çalışır, burs alamayanlar ise aile desteği ile öğrenimini sürdürmeye çalışır. Bu noktada part-time ya da freelance işler yapmak, hem kariyer hayatlarına yatırım, hem de bütçelerine destektir. Pariyer.com, öğrenciler için daha çok işverene ulaşarak her alanda istihdam yaratmaya çalışıyor. Sizlere düşen, part-time işinize ulaşmak için ufak adımlar atmak. “Part-time iş, full time hayat” başlasın, Pariyer.com bu yolculukta hep yanınızda!

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir