Sahi Nedir Bu Part Time?

Part time çalışma kavramı, her ne kadar günümüzde biraz daha yaygınlaşmış olsa da bazen kafalarda soru işaretlerine neden olabiliyor. Biz de yarı zamanlı çalışma şeklini özetlediğimiz bir yazımızla aklınızda ki sorulara cevap verelim istedik.

Kısmi süreli çalışma kavramı, kişinin kendi sebepleri doğrultusunda tam zamanlı çalışamaması, ya da bunu istememesi üzerinden ortaya çıkmış bir kavramdır. Bu sebepler ya da tercihler keyfi olabildiği gibi mecbur kalınan şartlardan da kaynaklı olabilir. Daha açıklayıcı olabilmek adına bir örnekle durumu özetleyebiliriz.

Öncelikle tam zamanlı çalışmak dediğimiz; yani günlük 8 saat, haftalık toplam 45 saat olan çalışma süresi, normal kabul görmüş tam zamanlı çalışma şeklidir. Part time ise haftalık toplam 30 saati aşmaması gereken çalışma süresidir. Dikkat ederseniz burada ki kısıtlama doldurmanız gereken bir saat değil, haftalık aşılmaması gereken toplam saattir. Yani sadece hafta sonu iki gün, günlük 6 saat çalışarak,  toplamda haftalık 12 saat çalıştığınızda da aslında part time çalışmış oluyorsunuz.

Düşünün ki tam zamanlı bir işiniz var ama günümüz şartlarında bu işten sağladığınız kazançla geçinemiyorsunuz. Ya da çalışmak istiyor ama tüm zamanınızı işte geçirmek istemiyor biraz da kendinize zaman ayırmak istiyorsunuz. Belki anne veya babasınız ve çocuklarınızla işten daha çok vakit geçirmek istiyorsunuz. Yahut öğrencisiniz ve geleceğiniz için, okurken aynı zamanda kariyerinize de yatırım yapmak, tecrübe edinmek istiyorsunuz. İşte tam da bu ve bunun gibi sebeplerden dolayı ortaya çıkmış bir kavram part time (yarı zamanlı) çalışma.

Peki part time işler genelde neler oluyor?

Aslında yarı zamanlı, dönemsel veya günlük işlerin genelde ne olduğu ile ilgili bir sınırlama yok çünkü ek olarak yapabileceğiniz veya part time çalışabileceğiniz pek çok iş kolu bulunmakta. Bunların arasında freelance yapabileceğiniz işlerde var. Örneğin veri girişi yapabilir, metin yazabilir, eğer alanında uzmanı olduğunuz bir konu varsa bununla ilgili özel ders verebilirsiniz. Bizim en çok karşılaştığımız part time ilanlardan yola çıkacak olursak; garson, komi, fuar ve organizasyonlarda tanıtım host-hostesliği, anketörlük (özellikle de şu sıralar seçimler yaklaşmaktayken), animatörlük, kayıt personeli olarak görev almak, mağazalarda ya da sahada satış personeli olarak çalışmak, baristalık gibi işler kolaylıkla çalışabileceğiniz alanlar.

Bu işleri nereden bulacağınıza gelecek olursak, “Nasıl ve Nerede Part Time İş Arıyoruz” başlıklı blog yazımızdan faydalanabilirsiniz.

Unutmayın sürekli güncellediğimiz yarı zamanlı, dönemsel ve freelance iş ilanlarıyla pariyer.com sadece bir tık uzağınızda!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir