Part Time Çalışarak Gezebileceğiniz 11 Şehir

Part Time Çalışarak Gezebileceğiniz 11 Şehir

Muhtemelen bir çoğumuzun hayalidir, görmek istediğimiz şehirleri gezmek. Ama ya zamanımız olmadığından imkan bulamayız, ya da yeterli bütçemiz olmadığından. Peki yok mudur bunun alternatif bir yolu. Tabi ki var. Öncelikle öğrenciyseniz Work&Travel gibi imkanlarınız olduğunu biliyorsunuzdur. Ama dikkat edin çünkü bunu yapmanın da bir yaş sınırı var.  Peki bu şekilde gezmek istemiyorsanız, o zaman ne yapacaksınız?

Eğer hali hazırda freelance çalışabildiğiniz bir işiniz varsa, ya da işinizi uzaktan yönetebilecek bir konumdaysanız, o zaman remote çalışmayı deneyebilirsiniz. Ya da son zamanlarda popüler olmaya başlayan digital nomad kitlesine katılıp, dijital çağın göçebeleri olarak çalışıp hayallerinizin şehirlerini gezebilirsiniz.

Aslında para kazanırken aynı zamanda gezmenizi sağlayacak pek çok iş imkanı var. Bunlardan full time yapabileceğiniz meslekleri ya da dünyanın her yerinden yapabileceğiniz freelance işleri saymıyorum. Bu yazıda üzerinde duracağımız iş grubu part time, dönemsel ya da günlük yapılabilecek işler olacak.

Part time çoğumuzun bildiği gibi kısaca yarı zamanlı çalışma anlamına geliyor. Türkiye’de henüz tam olarak yaygınlaşmış olmasa da zamanla daha çok firma part-time eleman çalıştırmaya başlıyor ve kişilerde artık kendi hayatlarına da zaman ayırabilmek adına daha çok part time çalışmayı tercih ediyor. Dönemsel işler genel olarak proje bazlı ya da firmaların eleman ihtiyaçlarının dönemsel olarak artması sonucunda ortaya çıkıyor. Günlük işler ise çoğunlukla öğrenciler ya da bulunduğu yerde kısa süreli kalacak kişiler tarafından tercih ediliyor.

Yani eğer hem hayallerinizdeki şehri gezmek hem de gezerken harcayacağınız bütçeyi aynı şehirde kazanmak istiyorsanız, dünya üzerinde en çok gidilmek istenen, çalışarak gezebileceğiniz on bir mega şehri derlediğimiz bölüme geçebiliriz.

 

1.New York

Büyük Elma, belki de dünya üzerinde en çok insan çeşitliliğini bulabileceğiniz, herkesin hayatında muhakkak görmesi gereken şehirler listelerinin bir numarası. Peki New York’ta part time iş nasıl bulunur. Öncelikle bu şehirde part time çalışılması en çok tercih edilen meslekler genellikle hizmet sektöründe. Restoran ya da kafe gibi yerlerde garsonluk yapabilir, yeterli bilgiyi edinip rehberlik yapabilir ya da çocuklarla vakit geçirmeyi seviyorsanız bakıcılık yapabilirsiniz.

2.Rio De Janeiro

Beyaz kumlu plajlar, sıcacık gülümsemeleriyle Portekizler ve futbol, evet Rio’ya hoş geldiniz. Özellikle festival zamanı insanların akınına uğrayan bu hareketli ve canlı şehrin en çok gezilmek istenen yerler arasında yer alması tabi ki şaşırtıcı değil. Plajlarda çalışabileceğiniz barlar, yine her şehirde olduğu gibi rehberlik ya da size uygun olduğunu düşündüğünüz birçok konuda iş bulup çalışarak gezebileceğiniz bir şehir.

3.Paris

Rüya şehir. Muhtemelen görülmesi gerekenler listesinde her zaman ilk üçte yer almayı başaran ve hep romantik anılacak olan şehirdir Paris. Tabi buraya sadece seyahat etmek için değil de çalışmak içinde geldiğiniz noktada az da olsa Fransızca biliyor olmanız sizin için fazlasıyla güzel bir avantaj olur çünkü Fransızlar bu konuda biraz katıdırlar. Dillerini bilmiyor olsanız bile en azından biraz öğrenmeye başlamanız gerekebilir. Hem zaten Fransızca konuşmayı kim istemez ki! Bu sizin o güzel parisien kafelerde iş bulma ihtimalinizi arttıracaktır.

4.Dubai

Çalışarak gezebileceğiniz şehirlerin son zamanlarda kişiler tarafından çokça tercih edilenlerinden biri Dubai. Çölün ortasına kurulmayı ve onlarca gökdeleniyle dünyanın ilgisini çekmeyi başarmış bir şehir. Genellikle inşaat, tekstil, emlak, gıda gibi sektörlerde ön plana çıkıyor olsa da part time da yine hizmet sektörü ağırlıklı olarak tercih ediliyor.

5.Londra

Amerika’dan sonra belki de en çok göç alan ülkelerden biridir İngiltere, tabi başkent olarak Londra’da en dikkat çeken ve gerek yaşamak ya da çalışma gerekse seyahat etmek için en çok tercih edilen şehirlerden biri. Diğer Avrupa ülkelerine göre hayatın biraz daha pahalı olduğu bir şehir de olsa iş imkanları hemen hemen aynı. Yine hizmet sektörü ağırlıklı olarak çeşitli part time işler bulmanız mümkün.

6.Los Angeles

Amerika’nın “Melekler Şehri”, belki biraz da Hollywood’un cazibesinden akıllarda en çok yer eden şehirlerden biri. Ülkenin genelinde dil eğitimi için gelen öğrenciler yoğun olduğu için part time ya da dönemsel iş seçenekleri de fazlasıyla mevcut. Büyük firmaların part time işleri dışında çalışabileceğiniz çeşitli kafeler, sanat atölyeleri, kitapçılar ya da butik dükkanlar bulabilmeniz mümkün.

7.Barselona

Madrid’den sonra İspanya’nın en büyük şehri olan Barselona, seyahat dışında özellikle eğitim ve kariyer sebebiyle çokça tercih edilmekte. Sakin ve rahat İspanyol insanlarıyla, siesta saatlerini plajlarda geçirebilme imkanıyla ve boş vakitlerinizde Gaudi’nin eşsiz eserleriyle dolu bir şehirde gezinmek  isterseniz Barselona sizin için doğru yer olacaktır. Çalışılması tercih edilen meslekler yine ağırlıklı olarak hizmet sektöründe olan barmenlik, çağrı merkezi temsilciliği ya da mağaza satış işleri.

8.İstanbul

Kültür karmaşasını en güzel şekilde harmanlayıp sizi içine çeken iki kıtalı güzel şehir. Son zamanlarda daha da çok insanın gelişiyle biraz daha kalabalıklaşsa da Türkiye denilince akla gelen ilk yer hala İstanbul. Hizmet, gıda, tekstil gibi birçok alanda çok rahat part time iş bulabilirsiniz. Bunun yanında hem yaz hem de kışın düzenlenen onlarca festival ve etkinlikte çalışabilir, anketörlük ya da tanıtım gibi günlük işleri de kolaylıkla bulabilirsiniz.

9.Tokyo

Binlerce yıllık tarihe ve kendine özgü disiplinli ve eşitlikçi bir yapıya sahip olan Japonya’nın, iş ve teknoloji anlamında en çok ilerleyen ve tercih edilen şehri Tokyo. Gidenlerin ya gerçekten sevdiği ya da gerçekten sevmediği net şehir. Sektör olarak yine hizmet ön planda bunun yanında modellikte çokça tercih edilen part time işler arasında yer alıyor. Burada çalışmak istediğinizde çok çeşitli alanda fazlaca part time iş bulabilirsiniz.

10.Singapur

Dünyanın en temiz ve güvenli ülkelerinden biri olan, eğitim, kültür ve refah seviyesi olarak son derece gelişmiş, ekonomisi gün geçtikçe daha da büyüyen bir şehir devleti Singapur. Çalışarak gezebileceğiniz şehirler arasında hem yaşamak hem de kariyer oluşturmak için tercih edilebilecek en güzel yerlerden biri. Özellikle bilim, teknoloji, medya ve turizm sektörlerinde iş imkanları daha çok bulunmakta ve bu mesleklerde çalışanlar tercih edilmekte.

11.Katar

Son zamanlarda gündemde de fazlaca yer alan dünyanın en zengin ülkesi. Kazancınızın Türkiye’ye oranla 3-5 kat fazlasını alabileceğinizi düşünürseniz fazlaca tercih ediliyor oluşuna şaşırmamak gerek. Özellikle şu sıralar 2022’de yapılacak olan Dünya Kupası sebebiyle inşaat sektöründe ve hizmet alanında çokça iş ilanı bulmanız mümkün.

 

Her ülke ve şehrin şartlarına göre belirli değişiklikler gösterse de, genel olarak part time, günlük ya da dönemsel işler denildiğinde yapılan meslekler aynı. Mağazalarda satış danışmanlığı yapmak, kafe ve restoranlarda garsonluk, otel ve turizm işletmelerinde yapılabilecek çeşitli işler, çağrı merkezleri, rehberlik ve bakıcılık bunlardan en yaygın olan ve en çok tercih edilenleri. Bunun bir avantajı olarak Starbucks, Nero, Zara ya da McDonalds gibi uluslararası firmaları tercih edebilirsiniz. Bu firmalar hem çoğu şehirde olması açısından, hem de part time eleman çalıştırmaları bakımından saydığımız meslekler için her zaman rahatlıkla tercih edebileceğiniz güvenilir firmalar.

Bunların dışında çalışarak gezebileceğiniz şehirlere karar verdiğinizde unutmamanız gereken en önemli konular; öncelikle muhakkak Türkçe dışına en az bir dil daha biliyor olmanız sizin için çok büyük fayda sağlayacaktır ki dünya genelinde en geçerli ortak dil İngilizce olduğu için, en azından kendinizi idame ettirmeye yetebilecek seviyede İngilizce biliyor olmanız gerekli.

Bir diğer önemli konu ise; yurt dışında çalışmak denildiğinde, ister part time, ister full time ya da dönemsel olsun, karşılaşılan en büyük sorun çalışma izni oluyor. Bu konuda yasal hususlara takılmamak için yapabileceğiniz en iyi şey, size çalışma izni ve buna bağlı olarak geçerli vizeyi almak konusunda yardımcı olabilecek işverenlere ulaşmaktır. Kimi firma ya da işveren buna ihtiyacınız olmadığını ya da bu işi yaptığını söyleyen ajanslar ile çalışmanızı söyleyebilir ama dikkatli olun çünkü bu yasal olarak doğru bir şey değil. Böyle bir durumda sınır dışı edilmeye kadar gidebilen hukuksal sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Peki bu işleri nereden bulacaksınız? Size bu konuda yardımcı olacak rehberimize buradan ulaşabilirsiniz.

 

1 Yorum

  1. Çok güzel imkanları sağlamada aracı oluyorsunuz çok teşekkür ederiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir