Öğrenciyken Çalışmak İsteyenlerin Dikkat Etmesi Gereken 5 Önemli Faktör

Üniversitede okurken çalışmaya başlamak kimi zaman gereklilikten, kimi zamansa tercih sebebi olarak belki de çoğu öğrencinin yaptığı bir şey. Öğrencilik döneminde dengesini kurmaya çalıştığımız eğitim, sosyal hayat ve yeterli uyku üçgeninin içine, bir de çalışma hayatını katmaya çalışmak pek kolay olmasa da, doğru part time iş seçimi ile öğrenciyken çalışmak ileriye yönelik atılmış harika bir adım olabiliyor.

Eğer siz de eğitiminize devam ederken aynı zamanda çalışmak isteyenlerdenseniz, part time işinizi seçmeden önce dikkat etmeniz gereken 5 önemli faktörü sizler için yazıyoruz.K

1. Konum

Öncelikle öğrenciyken çalışmak istediğiniz yerin yakınınızda bir yer olmasına dikkat edin. Bu ilk başlarda belki sizin için çok önemli gibi görünmeyebilir ama eğer yaşadığınız bölgeden ya da kampüsten uzakta bir yerde çalışmaya başlarsanız, bu sizi bir süre sonra yoracaktır. Üniversitelerin yer aldığı ilçelerde genellikle kampüslere yakın iş imkanları vardır fakat bu gittiğiniz şehre göre değişecektir. Bu yüzden yolun sizin için problem olmayacağı bir konumda iş bulmanız sizin için faydalı olacaktır.

2. Takvim

Ders günleriniz, saatleriniz, sınav haftaları ve bunlar gibi öncelikli sırada yer alması gereken tarihleri belirleyin ve mutlaka bunlarla uyuşan, derslerinizle çakışmayacak işlere başvuru yapmaya çalışın. Öğrenciler genellikle hafta sonları, özel tatiller ve resmi günler gibi tarihlerde işverenler tarafından daha çok tercih edilir. Çünkü bu dönemde işler yoğunlaşır ve firmalar dönemsel ve günlük eleman çalıştırma ihtiyacı duyar. Bu yüzden böyle dönemler öğrenciyken çalışmak için harika bir fırsattır, muhakkak yararlanmaya çalışın.

3. Ödeme

Ne için çalışmak istediğinizi belirleyin. Sadece para kazanmak ve geçiminize katkı sağlaması için mi çalışıyorsunuz? Tutkunuz olduğunu düşündüğünüz bir işi öğrenmek mi istiyorsunuz? Kendinize neden çalışmak istediğinizi sorun ve buna göre işlere yönelin.

4. Kariyer

Bir önceki madde ile bağlantılı olarak, çalışacağınız iş ileride yapmak istediğiniz işlere ne derece uygun? Henüz mezun olduktan sonra hangi alana yöneleceğinizi seçmemiş olabilirsiniz ama eğer okuduğunuz bölüm ile ilgili işler yapmak istiyorsanız belki alacağınız ödemeden biraz fedakarlık yapıp gelecekte işinize yarayacak deneyimler kazanmak adına staj yapabilir ya da gönüllü çalışmayı teklif edebilirsiniz.

5. Yetkinlik

Öğrenciyken çalışmak isteyeceğiniz part time işlerde genellikle çok fazla tecrübe istemezler, ama bazı işler belli bilgi birikimini ve donanımı gerektirir. Bu yüzden başvurmadan önce iş için gerekli niteliklere uygun olduğunuzdan emin olun.

Artık dikkat etmeniz gereken faktörleri biliyorsunuz. Bunlara uygun olarak yapacağınız iş seçimleri size hem doğru tecrübeyi katacak hem de şimdiden kariyeriniz adına yola başlamanızı sağlayacaktır. Bu yüzden eğer öğrenciyken çalışabilme imkanınız var ise bunu muhakkak değerlendirin. Bu tür deneyimler hem yapmak istediğiniz ya da istemediğiniz işleri erkenden fark etmenizi, hem de içine gireceğiniz iş hayatı ile ilgili fikir edinmenizi sağlayacaktır.

Pariyer.com’da yer alan öğrencilere uygun iş ilanlarına ve staj ilanlarına da göz atmayı unutmayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir