Öğrenciyken Para Kazanabileceğiniz 15 İş

Eğitim hayatınız bitmeden kariyerinize başlamak, tecrübe edinmek ve gelir elde etmek istiyorsanız part time çalışmak sizin de aklınızdan geçiyordur. Peki öğrencilere uygun işler nelerdir? Biz zor kısmı halledip, öğrenciyken çalışabileceğiniz 15 işi sizin için sıraladık. Öncesinde öğrenciyken çalışacağınız işi seçerken dikkat etmeniz gereken 5 önemli faktörü anlattığımız yazımıza buradan bir göz atmanızı öneririz. 

1. Mağaza Satış Danışmanlığı

Part time çalışmak isteyenlerin genellikle en çok tercih ettiği işlerden biri mağazalarda çalışmaktır. İlgi alanlarınıza göre çeşitli mağazalarda çalışmanız, hem size insanlar ile iletişim konusunda, hem de ilgili olduğunuz alanda bilgi ve fikir sahibi olmanız konusunda fayda sağlar.

2. Yerel Dükkanlar

Artık yerini büyük zincir mağazalar almış olsa da hala yerel dükkanlara ve esnafa rastlamak mümkün. Örneğin kitaplara ilgiliyseniz ufak kitabevleri ve sahaflar sizin için güzel bir tercih olabilir. Ya da mekanik gibi konulara ilgiliyseniz ve bisiklet sizin için de bir hobi ise, bisiklet satan veya tamir eden dükkanları tercih edebilirsiniz. Ya da tasarım ürünler satan bir butik, belki de ev yapımı sabunlar üreten bir dükkan, seçim sizin ilgi alanınıza kalmış.

 3. Fotoğrafçı

Belki hobi olarak başladınız, belki de ilginiz var ve öğrenmek istiyorsunuz, sebebiniz ne olursa olsun fotoğraf ile uğraşıyorsanız bundan para da kazanabilirsiniz. 

4. Ön Büro Görevlisi

Özellikle fitness, yoga ve pilates gibi hizmet veren butik spor salonlarınn ön büro yada resepsiyonlarında çalışmak, part time çalışmanıza daha uygun olduğu için tercih edebileceğiniz bir alan. Hem unutmayın bu tür salonların çalışanları için mutlaka indirimleri olur.

5. Oyun Ablası / Abisi

Çocuklarla vakit geçirmeyi seviyorsanız ve onlara bir şeyler katabileceğinize inanıyorsanız boş zamanlarınızı değerlendirmek adına oyun ablası / abisi olarak çalışabilirsiniz. 

6. Garson

Yine en çok tercih edilen ve en rahat iş bulabileceğiniz mesleklerden birisi de garsonluk. İsterseniz var olan restoran veya kafelerde part time çalışabilir ya da günlük organizasyonlarda çalışarak boş günlerinizi değerlendirebilirsiniz.

7. Anketör

Anketör olarak çalışmak, sosyal yönünüzün de kuvvetlenmesini ve iletişim konusunda başarılı olmanızı sağlar. Eğer ‘keşke daha konuşkan olsam fazla çekimserim’ diye düşünüyorsanız bu iş tam da size göre.

8. Barista

Hizmet sektörünün son gözde mesleği baristalık. Eğer kahveye tutkunuz var ise ve bunu sadece içmekten öteye taşımak istiyorsanız siz de bu sektörde çalışmayı düşünebilirsiniz.

9. Barmen

Hizmet sektöründe çokça tercih edilen mesleklerden bir diğeri de barmen -barmaid olarak çalışmaktır. Özellikle turistik sayılabilecek bölgelerde öğrenciyseniz part time çalışırken aynı zamanda yeni bir dil de öğrenebilirsiniz.

10. Host-Hostes-Fuar Görevlisi

Çeşitli organizasyonlarda, açılış, konser gibi ekinliklerde host-hostes olarak çalışabilir ve kendinize günlük gelir sağlayabilirsiniz. Böyle organizasyonlar ayrıca network alanınızı genişletebileceğiniz ortamlardır. Fuarlar kısa süreli ve genellikle hafta sonu olan etkinlikler olduğu için, aslında öğrenciler için en uygun iş alanlarından birisidir. Ders programınızla da çakışmayacaktır.

11. Sosyal Medya Sorumlusu

Eğer dijital mecralara, pazarlama ve reklam gibi alanlara meraklıysanız, bu yanınızı daha da geliştirebilir ve sosyal medya sorumlusu olarak çalışabilirsiniz. Bir firmada part time çalışabileceğiniz gibi, dışarıdan freelance olarak da bu hizmeti sunabilirsiniz. Ama unutmayın öncesinde bu konu ile ilgili biraz eğitim almak ve bilgi edinmek faydanıza olacaktır.

12. İdari Asistan

Hukuk büroları, ofisler ve şirketler idari asistanlara ihtiyaç duyar. Bu pozisyonda çalışacak kişinin sürekli bir iş yükü olmayacağı için part time olarak çalışabileceğiniz güzel bir meslektir.

13. Grafik Tasarımcı – Web Tasarım

Diğer mesleklere göre biraz daha bilgi ve yeterlilik gerektirse de, tasarım yeteneğiniz varsa, ya da bu konuya ilgiliyseniz öğrenmeniz gereken belli programları da öğrendikten sonra part time ya da freelance tasarımcı olarak hizmet verebilirsiniz.  

14. Evcil Hayvan Bakımı

Yapabileceğiniz işler arasında belki de en keyiflisi bu olabilir. Siz de bir hayvan severseniz ve küçük dostlarımızla zaman geçirmeyi seviyorsanız onları dolaştırabilir, bakımlarını yapabilir ve bundan para kazanabilirsiniz.

15. Çağrı Merkezi Çalışanı

Diksiyonunuz düzgün, konuşmayı seviyorsunuz ve sabırlısınız o zaman çağrı merkezinde çalışmak tam da size göre. Bu sektörde sirkülasyon çok fazla olduğu için iş bulma olanağınız da fazladır.

Öğrenciyken çalışabileceğiniz iş imkanları tabi ki bunlarla sınırlı değil. Bizim sizler için derlediğimiz meslekler bunlar olsa da part time, dönemsel, günlük ve freelance çok fazla iş imkanı var. Önemli olan sizin hangi meslekte tecrübe edinmek istediğiniz. 

 Unutmayın tecrübe her zaman önemlidir. Bu yüzden öğrenciyken çalışmanız size, hem kendi açınızdan hemde ileride başvurmak isteyeceğiniz işler açısından büyük avantaj sağlar. Bu nedenle boş zamanlarınızı değerlendirmeye ve kazanca dönüştürmeye çalışın. En güncel günlük, part time ve dönemsel iş ilanları içinse pariyer.com ‘a bakmayı unutmayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir