Staj Yapmanın Size Sağladığı Faydalar

Staj yapmak hepimizin bildiği gibi ileride çalışacağımız iş kolu hakkında bilgi ve tecrübe edinmenin en güzel yoludur. Kimi okullar stajı henüz lisede başlatsa da, genel olarak stajlara ağırlık üniversite döneminde verilir. Peki staj yapmak zorunlu mudur veya sizlere faydaları nelerdir, gelin beraber inceleyelim. 

Staj kelimesi anlam olarak, kişinin meslek edineceği kurumda bir yada daha fazla iş kolunda uygulamalı bir şekilde işi öğrenmesi demek. Tabi bazı işverenlerce stajyerlere bakış açısı sadece evrakları toparlamak, fotokopileri çekmek, angarya işleri yapmak olarak algılanabiliyor ama iyi düşünelim ve edineceğimiz tecrübenin bundan ibaret olmayacağını bilelim. Ve başvuracağımız firmalara da buna göre dikkat edelim. 

Stajyer olmakla ilgili biraz önce bahsettiğimiz pek de hoş olmayan algıyı yıkacak olursak, aslında öğrenciyken eğitimini almakta olduğunuz bir meslekte staj yapmanın size sağlayacağı bir sürü avantaj var. 

Örneğin çok yaygın bir bölümden ilerleyecek olursak, işletme okuyorsunuz diyelim, bu bölümden mezun olduktan sonra çalışabileceğiniz departman sayısı oldukça fazla. Muhasebe, satış, pazarlama, reklam, girişimcilik, halkla ilişkiler, insan kaynakları ve bunlar gibi bir çok bölüme yönelebilirsiniz. Şimdi düşünün ki satış alanında ilerlemeye karar verdiniz. Derslerde başarılısınız ve ilginizi de çekiyor ama çalışma anlamında tecrübeniz yok. Bu durumda mezun olmayı bekleyip, tecrübe edinmemiş bir şekilde firmalara başvurarak “biz size döneceğiz” şeklinde sonuçlanan görüşmelerden cevap gelmesini bekleyebilirsiniz. Bu birinci seçeneğiniz. Diğer seçeneğimiz ise şu şekilde, okurken satış alanında staj aramaya başladınız; bu süreç biraz zorlu olabilir çünkü özellikle alanında iyi firmalarda stajyer olmak isteyen çok öğrenci oluyor. Siz de şansınızı denediniz, staj başvurularınızı yaptınız ve başvurularınızın birinden olumlu dönüş aldınız.

Harika! Öncelikle artık ilerlemek istediğiniz alanda tecrübeniz var yani staj yapmayan kişilere göre 1-0 öndesiniz. 

Bu stajın size sağladığı en basit faydadır. Bir diğer önemli faydası ise; biraz önce verdiğimiz örnekten devam edelim. Satış alanında ilerlemek istiyorsunuz ve staja başladınız ama bu alanda çalışmanın hiçte size göre olmadığını fark ettiniz. Belki size uygun değil ya da sizi mutlu etmiyor. Bunu mezun olup, maaşlı bir işe girdikten sonra fark etmek inanın sizin için birçok şeyi zorlaştırır. İşte bu noktada stajyer olarak çalışmak size ne istediğinizin yanı sıra, ne istemediğinizi fark etmenize yardımcı olarak da fayda sağlar.

 Ayrıca unutmayın çoğu firma stajyer olarak çalıştırdığı elemanlara mezun olduktan sonra kendileriyle çalışmaları için açık kapı bırakır. Bu yüzden öğrenciyken muhakkak staj yapmaya çalışın.

Eğer istediğiniz staj fırsatını bulamadıysanız, tecrübe edinmek ve mezun olduktan sonra çalışmak istediğiniz alan hakkında bilgi edinip emin olmak adına, bu sektörlerde part time çalışmayı deneyin. Size yardımcı olması için, öğrenciyken çalışacağınız iş seçiminde dikkat etmeniz gereken faktörleri yazdığımız yazımıza buradan, pariyer.com‘da bulunan en güncel staj ilanlarımıza ise buradan ulaşabilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir