Yeni Yıl, Yeni Bir Meslek, Yeni Bir Sen

2018 biterken sen de kendine yeni yıl kararları alanlardan mısın? Biten yılın ardından bir değerlendirme yapıp, yeni yılda neler yapmak istediğimizi, hedeflerimizin neler olduğunu belirlediğimiz Aralık ayının son günlerindeyiz.

Peki sen neyi değiştirmek istiyorsun?

Bu ucu çok açık bir soru. Kendinle ilgili almak istediğin bir sürü kararın olabilir. Mesela yeni yılda daha iyi beslenip, daha sağlıklı olmak, belki biraz spor yapmak, seni mutsuz eden şeyleri hayatından çıkarmak güzel bir başlangıç olabilir. Peki ya biraz daha zor bir hedefin varsa mesela kariyerini değiştirmek gibi, o zaman ne yapmalısın?

Uğruna zaman ve emek harcanmış şeyleri değiştirmek her zaman en zor olanıdır. Kariyerde bunlardan biri. Sonuçta şu anda sahip olduğun mesleğin eğitimini aldın. Bu konuda tecrübe edindin. Ve sonunda bunu değiştirmek istediğinde, mesleğin için harcadığın onca emek ve zamanın boşa gitmiş olması fikri seni korkutuyor. Ama korkutmamalı. Çünkü bu senin hayatın. Seni mutlu etmeyen bir işte çalışmak zorunda değilsin ve unutma ki bu yeni yıl kararlarını kendin için alıyorsun.

Cesaretini topladın ve yeni yıl, yeni bir ben diyerek, başka bir alanda kariyer edinmek istediğine karar verdin. O zaman ilk hareketin ne olmalı?

İlk adımı, meslek edinmek istediğin konuda part time çalışmaya başlayarak atabilirsin. Bu sana çalışmak istediğin alanda bilgi ve tecrübe katacaktır. Çünkü kabul edelim ki biraz tecrübe olmadan yeni bir mesleğe hemen geçiş yapmak kolay değil. Hem bu durum, şu an var olan işini bırakmanı da gerektirmez. Bu yüzden part time çalışarak işi öğrenmek, ya da yapmak istediğin meslek alanında ek işler yapmak seni zorlamayacak bir seçenektir.

Bunun dışında şu an sahip olduğun kariyeri, harcadığın bunca zamanı ve emeği, sermaye olarak kullanıp, yeni mesleğin ile harmanlamaya çalışabilirsin. Nasıl mı? Örnek olarak diyelim ki avukatsın. Yıllarca okudun, tonla kitap bitirdin, onlarca kanun ve yasayı ezberledin. Ama çalışma hayatının üçüncü yılında bu mesleğe devam etmek istemediğine karar verdin. Sosyal medya senin için inanılmaz keyifli bir alan ve bir süre kendini dinledikten sonra bunu meslek olarak yapmak istediğine karar verdin. Ve yeni yıl kararı olarak mesleğini değiştirmeyi seçtin.

Harcanan onca çabayı bir anda yok saymak hiçte kolay olmayacaktır. Sonuçta bunca zamandır edindiğin bir bilgi birikimi var. Ama bunu sosyal medyada nasıl kullanabilirsin ki?

Mesela işe hukuk alanında ilgi çekecek, belki kavram ve kuramları çok iyi bilmeyen kişilerinde öğrenmesini sağlayacak içerikler oluşturmakla başlayabilirsin. Kendine bir isim belirleyip, bir blog oluşturabilir daha sonra bununla ilgili oluşturduğun sosyal medya hesaplarında içerikler üretip paylaşabilirsin. Daha sonrasında hukuk bürolarına gidip, var ise onların sosyal medya hesaplarını yönetmek için talepte bulunabilirsin.

Kulağa zor bir şeymiş gibi geliyor olabilir ama hiç bir şey imkansız değildir. Ve emek verdiğin onca zamanı ve öğrendiğin onca bilgiyi sermaye olarak kullanmak en iyi yoldur.

Kararın ne kadar zor olursa olsun bu senin yeni yıl tercihin ve bu sözü kendine sen verdin. Umutsuzluğa kapılma, kendini motive et, ve yeni yılda pariyer.com‘u ziyaret etmeyi unutma! Kim bilir belki yeni işin burada seni bekliyordur 🙂

2 yorum

  1. Evet okumuş olduğum alanla ilgili bölümlerde muhasebe ik ve sosyal medya e-ticaret alanlarında çalışma kararı aldım..

  2. Merhaba,
    Uzun süre bir psikolojik danışmanlık firmasının yönlendirmesiyle evde özel çocuk bakımı ve eğitimi verdim…
    Bir süredir evde giysilere ve başka objelere , taş, pul, payet vb materyallerle tasarım yapıyorum…
    54 yaşındayım, hem kendime de zaman ayırıp hem de para kazanmak istiyorum…
    İlginize şimdiden teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir