Dönemsel İşler Mi Tam Zamanlı Çalışmak Mı?

Dönemsel işler ya da proje bazlı diyebileceğimiz işler, çoğunlukla belirli zamanlarda iş gücü ihtiyacının artması sebebiyle ortaya çıkar. Tam zamanlı çalışmaya göre birçok avantajı bulunmaktadır. Öncelikle dönemsel çalışma kavramı nedir? Tam zamanlı çalışmadan farkı nedir?

Dönemsel işler; bir günden, daha uzun bir sürece kadar uzanabilen, proje bazlı da diyebileceğimiz çalışma şeklini oluşturan işlerdir. Bu işler genellikle yazın çalışmak isteyen öğrenciler, meslek ya da alan değiştirmek isteyen kişiler veya tam zamanlı olarak tek bir işte çalışmak istemeyen kişiler tarafından fazlaca tercih edilir.

Dönemsel işler ile tam zamanlı çalışma arasındaki fark nedir?

Dönemsel işler ya da proje bazlı işlerde, işin süreci dolayısıyla kişinin ne kadar süre çalışacağı bellidir. Projelerin başlangıç ve bitiş tarihleri vardır. Tam zamanlı çalışmada ise kişi, işe giriş yapar ve herhangi bir şekilde işten çıkana ya da çıkarılana kadar aynı işte çalışmaya devam edebilir.

Dönemsel işlerde kişi proje bazlı çalışacağı için, işin niteliği, pozisyon isminden daha ön plandadır. Yani tam zamanlı bir işe gireceğiniz zaman, çalışmak istediğiniz pozisyonun ismine göre başvurularda bulunursunuz. Proje bazlı çalışacağınız dönemsel işler ise bundan farklı olarak, işin niteliğini ön plana çıkarır ve o projenin size sağlayacağı katkılara göre iş seçimi yaparsınız.

Tam zamanlı işlerde, çalışmakta olduğunuz işe göre farklılık gösterse de, terfi etme ve yükselme ihtimaliniz vardır fakat dönemsel işler sadece çalışılacağı dönemi kapsadığı için, iş yükünüz bellidir ve bunun dışında ekstra bir yükselme ihtimaliniz yoktur. Fakat yer aldığınız ve deneyim kazandığınız işlere göre, çalışacağınız bir sonraki proje sizi bir üst noktadan başlatabilir.

Dönemsel işler tam zamanlı yapılan işlere göre daha fazla kazanç sunar. Çünkü proje bazlı çalışan kişilerin işverene maliyeti, tam zamanlı çalışan personele göre çok daha azdır. Bu da kazancınızın daha fazla olması anlamına gelir.

Proje bazlı dönemsel işlerde çalışan kişiler her zaman daha geniş bir bakış açısına sahiptir. Çünkü yer aldığınız projelere göre beraber çalıştığınız kişiler sürekli olarak değişir. Bu durum da size daha çok yönlü bir bakış açısı ve daha geniş bir çevre sağlar.

İki çalışma şeklininde birbirine göre avantajları ve dezavantajları olmasına rağmen, temel olarak dönemsel işler, tam zamanlı işlere göre çok daha esnektir. Çalışma şartlarını, süresini ve yapılacak işleri siz kendiniz tercih edersiniz. Örneğin 5 ay süresince bir projede çalışıp sonrasında bir ay çalışmamak istiyorsanız bunu rahatlıkla yapabilirsiniz. Ama tam zamanlı işlerde uymanız gereken ekstra kurallar ve zorunluluklar vardır. Bu durumda yapmanız gereken sizin için öncelikli olanların ne olduğunu belirlemek ve çalışma şeklinize ona göre karar vermektir.

Size fikir vermesi açısından pariyer.com‘da bulunan dönemsel iş ilanlarını buradan görüntüleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir