İyi Bir İş Talebi Nasıl Oluşturulur?

Bildiğiniz gibi pariyer.com‘da, part time, dönemsel, günlük ve freelance iş ilanlarına ulaşabildiğiniz gibi, kendi iş talebinizi de oluşturabiliyorsunuz. Talep oluşturmanın ne anlama geldiğini henüz bilmeyenler için şu şekilde açıklayabiliriz; İş talebi oluşturmak, CV doldurmak yerine, kendinizi, yaptığınız ve yapabileceğiniz işleri, mecburi kalıplara bağlı kalmadan işverenlere anlatabileceğiniz, verdiğiniz hizmeti kişilerin duymasını sağlayabileceğiniz bir nevi ‘Hakkımda’ yazısıdır.

Pariyer.com’da iş talebi oluşturmak, sizi üye olan ama talep oluşturmayan kişilerin önüne taşır. Bu şekilde işverenler ilan açtığında, sizin oluşturduğunuz iş talebini görebilir ve sizinle iletişim kurabilirler. Bu da iş bulma sürecinizi hızlandırır. Aynı zamanda iş talebi oluşturduğunuzda, seçtiğiniz kategorilerde iş ilanı açıldığında size bilgilendirme maili gelir, böylece açılan ilandan ilk sizin haberiniz olmuş olur.

İş talebi oluşturmanın bir diğer avantajı ise, yaptığınız işi binlerce kişiye duyurmaktır. Örneğin freelance çalışan bir grafik tasarımcı olabilirsiniz ya da haftanın belli günlerinde köpek gezdirmek isteyen bir öğrenci, bu hizmeti ilgilenen kişilere duyurabilmek için talep oluşturmanız yeterlidir.

Peki iyi bir iş talebi nasıl oluşturulur?

Öncelikle düzgün bir dil ile yazmanız, yazım ve imla kurallarına dikkat etmeniz, ilk izlenimin iyi olması açısından önemlidir. Çok fazla samimi olmayan ama resmiyetten robotik bir yazıya dönmeyen bir üslup ile yazmak da size avantaj sağlayacaktır.

İlk izlenim ve görüntüyü geçecek olursak, oluşturduğunuz talep içerik bakımından sizin hakkınızda bilgi içermelidir. Okuyan işvereni sıkacak kadar uzatmadan ama hakkınızda da bilgi sahibi olmasını sağlayacak birkaç cümle yeterli olacaktır.

Bunun ardından varsa daha önceki iş tecrübelerinizi ya da çalışmak istediğiniz iş alanlarını yazarak devam edebilirsiniz. Sonrasında ise neden bu işlerde çalışmak istediğinizi ya da neden sizin verdiğiniz hizmeti ve sizi tercih etmeleri gerektiğini anlatarak bitirebilirsiniz. Size yardımcı olması açısından güzel yazılmış bir iş talebi örneğine buradan ulaşabilirsiniz.

Unutmamalısınız ki oluşturduğunuz iş talebi işverenler tarafından görüntüleniyor ve size ait ilk izlenimleri okudukları talebiniz oluyor. Bu yüzden sadece “İşe ihtiyacım var, fark etmez.” yazdığınız bir talep yerine, daha özenli oluşturulmuş bir iş talebi, işverenler tarafından seçilme şansınızı arttıracaktır.

Siz de şimdi pariyer.com‘a girerek iş talebinizi oluşturun, sesinizi işverenlere duyurun, aradığınız iş sizi bulsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir