Dünyanın Her Yerinde İş Bulabileceğiniz 5 Meslek

Bu yazıyı okuyorsanız, sizin de aklınızdan yurt dışında yaşamak ya da çalışmak gibi planlar geçmiş ya da geçiyor demektir. Özellikle yurt dışında iş bulmak, her ne kadar zorlayıcı bir süreç olsa da, bazı meslek grupları dünyanın her yerinde iş bulmanıza imkan sağlar. Bu sebeple genellikle en çok tercih edilen işler olurlar. Bu meslek gruplarının neler olduğuna gelecek olursak.

1. Garson

Dünyanın her yerinde en kolay iş bulabileceğiniz meslek grubu kesinlikle garson. Çünkü gıda ve özellikle hizmet sektörü, sürekli olarak dinamiktir ve insan ihtiyaçlarının birinci sırasında yer alır. Şehrin yerel restoranlarında veya zincir restoranlarda kendinize uygun iş bulabilirsiniz. Gittiğiniz ülkede garson olarak çalışmanın güzel bir avantajı olarak, insanlarla sürekli iletişim halinde olacağınız için, diliniz de gelişmiş olacaktır. Garson olarak çalışmak hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz buradan garson olarak çalışmak hakkındaki yazımızı okuyabilirsiniz.

2. Barista

Son dönemlerin trend mesleklerinden olan baristalık, özellikle kahveye olan ilginin artmasıyla çok fazla iş seçeneği sunmakta. Starbucks, Nero gibi kahve üzerine uzmanlaşan zincir gıda markalarının çıkmasıyla birlikte bu meslek grubu da part time çalışılabilecek ve dünyanın her yerinde iş bulabileceğiniz işler arasında yerini aldı. Aslında ülkemizde son zamanlarda popülerleşmiş olsa da, özellikle Avrupa ülkelerinde zaten üçüncü dalga dediğimiz, kahve üzerine uzmanlaşan çeşitli kafeler uzun zamandır mevcut. Fakat bir iki senedir kahve ve türevlerine olan ilgi arttıkça baristalıkta hızla yükselen ve dünyanın her yerinde iş bulabileceğiniz bir meslek haline gelmiş oldu.

3. Satış Danışmanı

Bulunduğunuz şehirdeki yerel mağazalardan tutun, uluslararası birçok firmada satış danışmanı olarak çalışma fırsatı bulabilirsiniz. Eğer öncesinde çok uluslu markalarda bu pozisyonda çalışma fırsatı bulabilirseniz sizin için seçilmek açısından avantajlı olur. Çünkü satış danışmanı olarak çalışmak, özellikle de çok uluslu ve iyi markalarda çalışmak istiyorsanız, fazlasıyla tercih edilen bir meslek. Bu sebeple daha önceden bu konuda tecrübenizin olması size avantaj sağlayacaktır. Nasıl iyi bir satış danışmanı olabileceğinizi anlattığımız yazımızı buradan okuyarak daha detaylı bilgi alabilirsiniz. 

4. Kasiyer

Aslında satış danışmanı gibi, kasiyer olarak çalışmak istediğinizde de çokça seçenek bulabilmeniz mümkün. Gıda, giyim, yol, konaklama sektör fark etmeksizin her iş için bir ödeme mutlaka yapılmak zorunda, çarklar bu şekilde dönüyor. Bu sebeple mali işler, kasiyerlik ve hatta muhasebe de haliyle dünyanın her yerinde olmazsa olmaz diyebileceğimiz meslekler arasına girmiş oluyor. Bu yüzden kasiyerlik, hem rahat iş bulabilmeniz açısından, hem de ilgi alanınıza göre her sektörde var olan bir iş olduğundan, dünyanın her yerinde çalışabileceğiniz bir meslek olarak listemize girmiş oluyor.

5. Otel – Hostel Çalışanı

Yeni bir ülkeye veya yeni bir şehre gittiğinizde sizi en çok zorlayan konulardan bir tanesi muhtemelen konaklama olacaktır. Bazı otel ve hosteller çalışanlarına konaklama imkanı sunduğu için bunu avantaj olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca otel ve hosteller çoğunlukla turistlere hitap ettiği için sizin gibi birçok insanla tanışma ve farklı kültürleri de tanıma şansı bulmuş olursunuz. Konaklama gıdadan sonra insan ihtiyaçlarının ikinci sırasında yer aldığı için, her şehirde bir otel veya hostel mutlaka vardır. Bu yüzden dünyanın neresine giderseniz gidin konaklama hizmeti sunan yerlerde kendinize rahatlıkla iş bulabilirsiniz.

Dünyanın her yerinde çalışabileceğiniz meslek grupları tabi ki bunlarla sınırlı değil. Gittiğiniz bölgeye göre veya sahip olduğunuz yetenek ve tecrübelere göre yapacağınız çok çeşitli işler bulmanız mümkün. Mesela Türkiye’de part time çalışmak istiyorum derseniz, pariyer.com‘daki onlarca part time ilana buradan ulaşabilirsiniz 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir