Çevre Edinmenin Size Sağlayacağı Avantajlar

Temelinde çevre edinmek, yani ağ oluşturmak (networking) , pazarda daha rekabetçi olabilmenin bir yoludur. Örneğin, profesyonel anlamda bir çevre edinmek ve iş çevrenize bağlantı eklemek, sizin için birçok kapı açabilir, yeni iş fırsatları sağlayabilir veya size yeni fikirler katacak birini tanıma olasılığını artırır. Sağlam bağlantılar kurduğunuzda, bunlardan yeni müşterilere veya yeni iş fırsatlarına daha hızlı erişim sağlayabilmek gibi çeşitli şekillerde faydalanabilirsiniz.

Kariyer Alanında Çevre Edinmek

Kariyerinizi geliştirmek, bildiğiniz ve tecrübe ettiğiniz işler ve tanıdığınız ya da tanımadığınız doğru kişilere ulaşabilmeniz doğrultusunda ilerler. Sonuç olarak, zaman geçirdiğiniz her toplantı ve buluşma potansiyel bir iş teması, çevrenize kattığınız her kişi ise becerilerinizi geliştirmenize ya da kariyer seçeneklerinizi genişletmenize yardımcı olabilecek biri olabilir. Bu yüzden kariyeriniz doğrultusunda toplantı ve seminerlere katılmak hem çevre edinme için güzel bir yol hem de en azından, sektörünüzdeki veya coğrafi bölgenizdeki profesyonel etkinliklere bağlanmanıza yardımcı olacak birisiyle tanışabilmeniz açısından bir fırsattır.

Çevre edinmek ve bunun size sağlayacağı fırsatlarından en iyi şekilde yararlanmak için kişilerin, kariyer hedeflerinize ulaşmanıza nasıl yardımcı olabileceğine odaklanın. Bu bilgiyi, yeni kişilere ulaşmak, başvuru isteyerek mevcut kişileri kullanmak ya da bir kişinin konferans için konuşmacı programlamasına yardımcı olarak sosyal sermaye yaratmak gibi çevre edinme stratejinizi geliştirecek durumlar için kullanın.

Bilgi Edinme ve Çevre Edinmek İlişkisi

Yaptığınız her ağ bağlantısı bir öğrenme fırsatı sunar. Biriyle konuştuğunuzda yeni ve farklı fikirlere ve bakış açılarına karşı duyarlı olursunuz. Her çevre edinme olayı yeni şeyler deneyimlemenizi, bilginizi genişletmenizi ve mevcut çevrenize neler sunabileceğinizi arttırmanızı sağlayabilir. Bununla birlikte, bilgi veya yardım istemeden önce, çevrenizdeki kişilerle sosyal sermaye inşa edin. Kendi hedeflerinizi desteklemelerini istemeden önce, çevrenizdekilerin kendi mesleki hedeflerini desteklemeyi teklif etmek onların size yardımcı olma olasılığını arttıracaktır. Aynı derecede önemli olan bir başka konu ise, tavsiye isteyeceğiniz konularda, talebinizi ilgili uzmanlığa sahip bir kişiye yönlendirmenizdir. Bu kişinin sahip olduğu bilgi birikimiyle sizin bakmadığınız açılardan da bakarak size yeni bilgiler katması demektir.

Uzmanlığınızı Gösterin

Profesyonellerin, endüstrilerindeki, coğrafi alanlarındaki ve mesleklerindeki güncel konulardan haberdar olmaları beklenir. Sonuç olarak, bu alanlardaki uzmanlığınızı kanıtlamanıza olanak tanıyan çevre edinme olanakları, sonuç odaklı çevre oluşturmaya yol açabilir. Uzmanlığınıza güvenen bir temasın, kariyer seçeneklerinizi geliştirebilecek birisiyle sizi tanıştırmak gibi, aradığınız sonuçları destekleme olasılığı daha yüksektir.

Fırsatları Belirleyin

Çevrenizin yeni müşteriler edinmesine, gerekli tanıtımları almasına veya onlar adına başka çaba sarf etmesine yardımcı olduysanız, onlarla ilişkiler kurmak için bir çalışma yaptınız demektir. Bu durumda, yeni iş fırsatlarını belirlemek gibi profesyonel bir hedefe ulaşmak için ihtiyaç duyduğunuz yardımı edindiğiniz çevrede arayabilir ya da bu konuda yardım isteyebilirsiniz. Fakat yardım istemeden önce, bir ilişki kurmak için üzerinize düşeni yaptığınızdan emin olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir