Staj Yapmak Mı, Part Time Çalışmak Mı?

Öğrenciler için yine yılın o zamanı yaklaştı. Hangi zaman mı? Eğitim hayatının biteceğinin habercisi olan staj dönemi tabi ki. Önceki yazılarımızda staj yapmak sizlere ne gibi avantajlar sağlayabileceğini yazmıştık, okumak için buraya tıklayabilirsiniz. Bu yazımızda ise staj yapmak mı yoksa o zamanı part time çalışmak mı daha verimli bundan bahsedeceğiz.

Staj bildiğiniz gibi bazen lisede, özellikle mesleki liselerde, fakat yaygın olarak üniversite döneminde öğrenciler tarafından çokça tercih edilen bir çalışma şekli. Daha önceki yıllarda staj zorunluluğu okullar tarafından konulurken, günümüzde çoğu üniversite bunu zorunlu tutmaktan ziyade öğrencilerin inisiyatifine bırakıyor. Bu durumun aslında hem avantajı hem de dezavantajları mevcut.

Nedir bu avantajlar/dezavantajlar?

Şöyle ki aslında staj yapmak okul tarafından zorunlu kılındığından üniversiteler genelde size staj yapabileceğiniz firmalar ile bağlantı kurmanız açısından yardımcı olur. Bu da sizin için bir avantajdır çünkü okullar kendi isimlerinin de iyi anılması adına öğrencilerini iş hayatında kaliteli yerler edinen firmalara kazandırmaya çalışır. Dezavantajı ise, bazı firmalar stajın zorunlu olduğunu bildiğinde, stajyerlere genelde angarya işleri yüklerler. Bu da sizin staj yapmak ve mesleki bilgi edinmek için harcadığınız zamanın biraz hüsran ile sonuçlanmasına neden olur. Ama aklınızda olsun bu durumu avantaja çevirmekte sizin elinizde. Çünkü siz ne kadar çabalar ve iş yükümlülüğü alırsanız aslında işverenlerin o kadar dikkatini çekersiniz.

Dediğimiz gibi staj yapmak, zorunlu kılan üniversiteleri saymadığımız zaman, aslında sizin kendi isteğinize kalmış bir çalışma şekli. Bunun yerine part time çalışsam da olur diye düşünebilirsiniz fakat bu ikisi baktığınızda birbirinden oldukça farklı şeylerdir.

Üniversitede öğrenciyken part time çalışmak, ileride iş tecrübesi edinmeniz ve iş yaşamını deneyimlemeniz, kendi isteklerinize göre harcayabileceğiniz harçlığınızı kazanmanız ya da birikim yapabilmeniz ve en önemlisi de çevre edinebilmeniz açısından son derece güzel bir fırsattır.

Peki o zaman neden ücretsiz staj yapmak tercihim olsun ki?

Çünkü özellikle meslek ve kariyer konusunu aklınızdan çıkarmamanız gerekiyor. Staj yaparken ücret almayabilirsiniz. (Bu durum üniversite ve staj imkanı sağlayan kuruma göre değişiklik gösterebilir.) Fakat yapacağınız staj size okuduğunuz bölüm ile ilgili kariyer hedefi belirlemek konusunda çok şey katacaktır.

Mesela şu şekilde düşünelim; üniversitedesiniz ve mühendislik okuyorsunuz. Boş zamanlarınızda part time çalışabileceğiniz öğrencilere uygun işler genellikle garson, anketör, fuar ve organizasyon görevlileri gibi işlerdir. Bunlar size birçok çevre ve imkan sağlar fakat mesleki anlamda bilgi sağlayamaz. Pek tabi kendi alanınızda part time bir iş bulursanız harika bir tercih olur ama kabul edelim ki bu tür part time işler bulmak pek kolay değildir.

Staj yaptığınızda ise, özellikle okuduğunuz meslek alanında bir firmada çalışmış olursunuz ve bu size öğrendiğiniz bilgileri uygulamalı olarak sınama şansı sunar. Sadece bu neden bile aslında staj yapmanın önemini anlatmak için yeterlidir. Ayrıca eğitiminiz bittikten sonra işe başlamak isteyeceğiniz çoğu firma staja ve size oradan verilen referansa önem verir. Hatta birçok firma daha sonrasında bünyesinde çalıştıracağı elemanları kendi seçip yetiştirebilmek adına, staj programları düzenler.

Sonuç olarak part time çalışma ya da staj yapmak tercihi sizin vereceğiniz bir karar ama staj yapmanın, geleceğiniz için size çok fayda sağlayacak bir seçenek olduğunu unutmayın, hem part time çalışmayı hayatınızın her döneminde yapabilirsiniz 🙂 Bu yüzden öğrenim hayatınızın son dönemlerinin tadını çıkarın ve size en uygun staj ilanları için pariyer.com‘a bakmayı unutmayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir