Öğrenciler ve Part-time Meslek Tercihleri

Pariyer Blog’ta bu haftaki yazımızda, öğrenciler, gençler ve part-time meslek tercihlerinden bahsedelim istedik. Günümüzde öğrenciler okul masraflarını karşılamak için ders programlarının izin verdiği ölçüde part time işlere yönelmektedir. Hem çalışıp hem okuyan gençler, maddi kazancın dışında yeni deneyimler kazanmakta ve birçok alanda kendilerini geliştirme fırsatı bulmaktadır.

Öğrenciler Part-time Çalışmaktan Yana

Part time işler; zamanı kullanma yeteneğini arttıran, gerçek hayatla ilgili tecrübeler kazandıran, özgeçmişinize olumlu katkılar sağlayan ve okul döneminde para kazanmaya yarayan mükemmel fırsatlardır.

Bildiğiniz gibi Pariyer.com çoklukla part time işlerin yer aldığı bir kariyer sitesidir. Burada yaptığımız titiz çalışmalar sonucunda gördük ki, gençlerin part time iş olarak sıklıkla aradıkları ilanlar; garsonluk, stand hostesliği ve satış danışmanlığı meslekleridir. Bunlar dışında, özel ders vermek isteyen öğrenciler de çoğunluktadır.

Garsonluk

Garsonluk, part time olarak en çok tercih edilen meslektir. Hizmet sektörünün yeme-içme ayağında yer alan garsonluk öncelikle sabır ve güleryüz gerektiren bir meslektir. Özellikle yaz sezonunda Turizm sektörünün de canlanmasıyla sezonluk çalışmak isteyenlerin başvurduğu garsonluk, gelecekteki kariyer planları için iyi bir deneyim oluşturur.

Stand Hostesliği

Stand hostesliği, part time çalışma alanında özellikle öğrenciler tarafından çokça tercih edilen bir meslektir. Fuarlarda ya da büyük marketlerde görevlendirilen hostesler günlük ya da haftalık olarak çalışırlar. İletişim becerisinin çok önemli olduğu stand hostesliğinde amaç, ürünü veya markayı en iyi biçimde tanıtmaktır.

Kariyerine bu alanda başlamak isteyen gençler, stand hostesi ilanlarına yine Pariyer.com’dan ulaşabilirler.

Satış Danışmanlığı

Satış danışmanı, firma ve müşteri arasındaki en önemli köprüdür. İkna kabiliyeti ve pazarlama yeteneği bu meslekte çok önemlidir. Müşterilere karşı güler yüzlü ve sabırlı olmak, doğru ve anlaşılır bir dil konuşmak, bu iş için tercih edilmeyi kolaylaştırır.

Türkiye’nin birçok ili için, yüzlerce part time satış danışmanı iş ilanlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Özel Ders Vermek

Üniversite öğrencilerinin sıklıkla yaptığı part time işlerden biri de, kendilerini geliştirdikleri bir alanda özel ders vermektir. Bu sayede hem para hem de tecrübe kazanma fırsatı bulurlar. Anlatma yetenekleri gelişir ve birine faydalı olmak onlara mutluluk verir. Özel ders fiyatları verilen ders konusuna göre belirlenir ve saat başına ücretlendirilir.

Çalışma saatlerini kendileri ayarlayabildikleri için, özel ders verenlere öğrenciler arasında sıklıkla rastlanır.

Günümüzde gençler oldukça bilinçli ve kararlılar. Hedefleri doğrultusunda nasıl bir yol izlemeleri gerektiğini önceden planlıyorlar. Okurken ya da mezun olukları erken yaşlarda kendilerine bir başlangıç noktası seçmiş oluyorlar. Eskiye göre çok daha fazla genç, hem okuyor hem çalışıyor. Okul, yurt ya da kendi özel masrafları için part time, freelance ya da sezonluk işlere yöneliyorlar. Üstelik bu çalışma isteğinin altında sadece para kazanmak yatmıyor. Çoğu tecrübe kazanmak, kariyer yolculuğuna bir zemin oluşturmak için iş hayatına atılıyor. Kimi bu sayede becerilerini geliştiriyor, doğru iletişim kurmayı öğreniyor, kimi yabancı dilini pekiştiriyor, tecrübe kazanıyor. Biri pazarlama yöntemlerini öğrenirken, diğeri içindeki potansiyel satış danışmanını fark ediyor. Her şekilde part time ve freelance çalışmak, gençlere çok şey kazandırıyor.

Pariyer.com, bu noktada gençlere en uygun ve en doğru part time ve freelance işleri ulaştırmak için çalışıyor. Siz de siteyi düzenli ziyaret ederek part-time iş fırsatlarını değerlendirebilir, istediğiniz kariyer hedefine hızlı adımlarla ulaşabilirsiniz. Doğru noktalara ulaşmak, ulaştırabilmek dileğiyle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir