Anketör: Şubat Ayının Favori Mesleği

Anketör, sahada, yüz yüze projelerde ya da çeşitli yöntemlerle, araştırmalar için bilgi toplamak adına insanlara anket yapan kişilere verilen isimdir. Daha doğrusu bu kişilerin yapmış olduğu meslektir.

Dünyada binlerce anket, araştırma, analiz ve değerlendirme şirketi bulunur. Bu şirketlerde ise aşağı yukarı 4 milyona yakın anketör çalıştığı belirtilmiştir.

Siz de anketör nedir? Nasıl yapılır ve geliri ne kadardır gibi soruları öğrenmek isterseniz, pariyer.com‘da Şubat ayının favori mesleği olan anketörlük hakkındaki detayları sizin için yazdık.

Anket işi her ne kadar artık internet üzerine yoğunlaşmış olsa da, insanlar ile bireysel olarak görüşen ve yüz yüze anket olarak adlandırılan anket işi asla değer kaybetmez. Çünkü doğru bir rapora ulaşabilmek için yüz yüze anket yapılması halen birçok firma tarafından tercih edilen bir çalışmadır. Bu nedenle yüz yüze anket işi yapanlara verilen “Anketör” mesleğinin geleceği daima vardır. Özellikle günlük çalışmak isteye kişiler ve öğrenciler tarafından tercih edilmesinin başlıca sebepleri ise kazancın günlük olmasıdır. Yani eğer part-time olarak bu iş ile ilgilenecekseniz ay sonunda masraflarınızı çıkartmak için güzel bir tercih olabilir.

Anket kısaca, kamuoyunun yönelimlerini öğrenmek adına şahıslara yöneltilen soruların cevaplarını toplama ve istatistiğe dökme bilimidir.
Bu sene şubat ayında anketör ilanlarının çok revaçta olmasının sebebi de yüksek oranda Mart ayında yapılacak olan seçimlerdir. Çünkü bir siyasi parti, insanların kendilerinden memnun olup olmadığını anketler aracılığıyla öğrenir. Daha sonra ise sık sık bu anketleri yenileyerek, yaptıkları icraatların kamuoyuna ne derece olumlu veya olumsuz yansıdığını bu şekilde takip eder.

Anket işi bir yanılgı olarak sadece siyasi partiler tarafından yapılmaz. Şirketler, kurumlar, dernekler, hastaneler, oteller ve daha aklınıza gelebilecek birçok kurum ve kuruluş tarafından düzenli olarak anketler yapılmaktadır.

Anketör Nedir?

Araştırma ve değerlendirme şirketlerine gelen bu Anket işleri ise bu şirketlere bağlı olarak görevlendirilen anketörler aracılığıyla yapılır. Anketörler, kurumların anketlerini, anketin muhatabı olan kişilerin evlerine, dükkanlarına giderek veya herhangi bir kamusal alanda söz konusu anketteki soruları yöneltir ve cevapları gerekli forma yansıtıp bunları genel merkezine iletir. Anketörlük işinin tek işi temelde budur ancak anketinizi yanıtlayacak insanları bulmak düşündüğünüz kadar kolay bir iş değildir. Anketörler sık sık insanların anketlerine cevap vermekten kaçtığını ifade eder. Anketlerin bir kısmı 1-2 sorudan oluşurken, bazıları onlarca soru içerebilmektedir. Bu nedenle insanlarla güleryüzlü bir iletişim kurarak onları anketinize dahil edebilmek için küçük bir çaba göstermeniz gerecektir. İlk etapta zorluk yaşayabilirsiniz ancak zamanla bu konuda deneyim kazanacaksınız.

Ayrıca bazı zamanlarda anketlerde bazı özellikli kişilerin aranması istenir, örneğin bir şirket anketinin sadece 50 yaş üstü kişiler ile yapılmasını isteyebilir. Bu durumda siz o özelliklere sahip insanları aramak zorunda kalacaksınız. Eğer anketinizi hedef kitle olmayan kişiler ile yaparsanız yada aslında böyle bir kişi hiç yoksa yani hile yaparsanız, yakalanacağınızı unutmayın. Zira anketleri alan şirketlerin genel merkezleri, anketinizi yanıtlayan insanların bir kısmını cep telefonlarından arayarak onlardan teyit alır.

Anketör Olarak Ne Kadar Kazanılabilir?

Anketörler genellikle ya anket başına 5₺ – 10₺ arası bir ücret ya da günlük olarak 75₺ – 100₺ arasında ödenir. Bu ücret anketin sorularına ve ankette hedef kitle olan kişilerin azlığına veya çokluğuna göre değişiklik gösterir.

Nasıl Anketör Olunur?

Anketör olmak için üstün bir eğitim, çaba veya deneyime gerek yoktur. Hemen hemen her üniversite bulunan şehrin ilan panolarına göz atarsanız, anketör arandığını görebilirsiniz. Ayrıca internet üzerinden kısa bir arama da yaparsanız, anketör arayan şirketlere de kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bu şirketlere başvurunuz yüzde 99 oranında kabul edilir, zira anket şirketleri anket başına para verdiği için onların anketörlerde aradığı çok fazla bir özellik yoktur. Yani ne kadar çalışırsanız o kadar kazanırsınız, bu işin günlük, haftalık yada aylık bir maaşı genellikle yoktur.

Anketör İş İlanları

Eğer sizde anketör olarak çalışmak istiyorsanız buradan ilanlarımızı görüntüleyip başvurularınızı yapabilirsiniz 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir