Evden Çalışmak Ve Avantajları

Birçoğumuz artık evden çalışmayı seçiyoruz, aile bireyleri etrafında çalışma seçeneğine sahip olmak ve seyahat, yemek ve otopark için günlük harcamalarımızı azaltmak giderek daha popüler hale geliyor. Evden çalışmak beslenme alışkanlıklarınız, stres düzeyleriniz ve banka bakiyeniz için büyük bir fark yaratabilir. Dengeyi doğru bir şekilde kurabilmenizi ve hala üretken kalmanızı sağlayan, evden çalışmanın kesinlikle büyük avantajları vardır. Bunları kısaca sıralayacak olursak:

Diyetiniz ve beslenmeniz düzene girer.

Kendi yemeğinizi ve içeceklerinizi hazırlamak ve içinde ne olduğunu bilmek sadece enerji seviyelerini yükseltmekle kalmaz, aynı zamanda sizi daha bilinçli bir yemeye iter. Ofisteyken yiyebileceğiniz şeyler maalesef ki zaman ayırıp kendiniz hazırlamıyorsanız çoğunlukla zararlı ve aynı şeylerdir. Oysa evde olduğunuzda dolaba gidip birkaç sebzeyle yemek yapmak son derece pratik ve sağlıklıdır.

Atıştırma alışkanlıklarınız kaybolur.

Sabah ofise geldiğinizde birkaç bisküvi, kek ya da çay ve kahvenin yanında yiyeceğiniz tonla ıvır zıvır karşı konulamaz bir şekilde sizi çağırır. Fakat evde olduğunuzda bunlara gerek duymaz veya kendi yaptığınız sağlıklı atıştırmalıklarınız ile bu alışkanlığı daha sağlıklı bir boyuta taşıyabilirsiniz.

Sizi rahatsız eden meslektaşlarınız yoktur.

Evinizde kiminle yaşayacağınıza siz karar verirsiniz. Ve aynı tuvaleti, aynı bardakları ya da aynı mekanı paylaştığınız insanlar aileniz veya çevreniz olduğu için sizi rahatsız edecek insanlarla muhatap olmak zorunda kalmazsınız. Evden çalışmak bu konuda sizi gereksiz konuşan iş arkadaşlarınızdan ya da hoşlanmadığınız kişilerden de kurtarmış olur.

Yeni alışkanlıklar edinirsiniz.

Bütün gün bir ofiste kalmak ya da zorunda kalmayacağınız için, gününüzü daha efektif değerlendirebilirsiniz. Mesela 11.23 ‘de bir toplantıdan eve dönüp, öğle yemeğinden önce hızlıca koşuya çıkabilirsiniz. Gerçekten bunu yapmak sadece kondisyonunuzu geliştirmekle kalmaz, ruh halinizi de iyi yönde etkiler. Enerjik, pozitif, mutlu ve motive hissedersiniz. Bu da daha verimli çalışmanızı sağlar. Haftanın 5 günü ofisteyken, spor salonuna gitmenin mümkün olduğunu da biliyorum, ama dürüst olmak gerekirse, hangimiz bunu sürekli yapabiliyoruz ki.

Gün içinde egzersiz yapabilir ve daha dinç olabilirsiniz.

Evde, gününüzü kesmeden çok daha kolay bir şekilde egzersiz yapmak için zaman bulabilirsiniz. Sabah işe gidip gelmediğiniz zaman yapacağınız ilk iş bu olabilir. Egzersiz yapmak sizi hem daha dinç hem de daha net yapar böylece gün içinde çok daha verimli olabilirsiniz. Hem düşünsenize işe gitmek için yolda harcadığınız bir saati egzersizle değiştirmek çok daha güzel olacaktır.

İş yaşam dengenizi olur.

Günün yarısını sevdiğiniz insanlardan, ailenizden ve çocuklarınızdan ayrı geçirmek yerine kendi hayatınıza zaman ayırabilirsiniz. Böylece işte ya da yolda harcadığınız zaman yüzünden bir şeylere geç kalmamış olursunuz.

Evden çalışmak size uygun mu?

Saydıklarımızın dışında birçok avantajı olsa da evden çalışmak dikkat edilmesi gereken bir konudur. Sonuç olarak bu çalışma şeklide 9-5’in bir uzantısıdır. Bu yüzden uygun bir şekilde yönetemezseniz bu durumdan bunalmanız kaçınılmazdır. Bundan kaçınmak için, kendinizi tamamen eve kapatmamalı ve arada bir sosyalleşmeyi unutmamalısınız.
İşlerinizi iyileştirmenin en iyi yolları arasında düzenli aralıklarla toplantı yapmak, meslektaşlarınızla ve müşterilerle görüşmeler organize etmek ve diğer iş bağlantılarında yer almak büyük önem taşır.

Evden çalışmak, yaptığınız işe göre çalışma saatlerinizi arttırabilir, bu çoğu kişinin yönetmekte zorlandığı bir durumdur. Her zaman yapılacak bir iş daha vardır. Burada yapmanız gereken, avantajları ve dezavantajları düşünerek bu çalışma şeklinin size uygun olup olmadığına karar vermektir.

Nasıl yaşamayı ve çalışmayı seçerseniz seçin, yaşamınızdaki doğru dengeyi bulmayı unutmayın. Evden çalışabileceğini iş imkanları için ise pariyer.com‘a mutlaka uğrayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir